MiastoWiadomości

Gigantyczne pieniądze na solary

Aż 83 miliony złotych wynosi wartość projektu (dofinansowanie 62 miliony złotych), który realizował będzie Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. W ramach projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” na 4266 domach prywatnych i 117 budynkach użyteczności publicznej mają zostać zamontowane kolektory słoneczne, a na 4 obiektach sportowych instalacja układów fotowoltaicznych. Oficjalne podpisanie umowy odbyło się 25 czerwca br.

Gigantyczne pieniądze na solary

Umowę sygnowali Andrzej Czernecki, przewodniczący Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, jego zastępca Zbigniew Sanocki oraz Mariusz Kasprzyk, dyrektor Departamentu Programów Europejskich we Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji), w obecności wójtów gmin i przewodniczących rad gmin należących do Związku. Okres realizacji projektu to lata 2012 – 2016.

Według M. Kasprzyka był to świetnie przygotowany projekt skoro został przyjęty do realizacji zarówno przez stronę szwajcarska jak i polską. – Projekt Związku znajdował się wśród ponad siedemdziesiąt dobrych projektów, i jeżeli znalazł się wśród kilkunastu, którzy otrzymali dofinansowanie to znaczy, że był to projekt jeden z tych najlepszych – mówił Mariusz Kasprzyk z WWPE.

A.Czernecki podkreślił, że jest to jeden z największych projektów realizowanych dzięki dotacji z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a dodatkowo projekt, który dotyczy społeczności z 20 miast i gmin. – Jest to pierwszy projekt, który umożliwia mieszkańcom bezpośrednie skorzystanie z dobrodziejstw środków pomocowych. Będziecie Państwo mieli instalację solarną u siebie w domu i w ten sposób zaoszczędzacie, w dużym stopniu, te pieniądze, które wydatkujecie na ciepłą wodę – mówił przewodniczący Związku.

Każda gmina ma wyznaczoną liczbę osób mogących brać udział w projekcie, w samym Jaśle kolektory mają zostać zamontowane na krytej pływalni, hali sportowej, stadionie piłkarskim, Gimnazjum nr 1 oraz na Zespole Szkół Miejskich nr 3. Oprócz tego do domów prywatnych według planu ma trafić ponad 650 instalacji. Warto zaznaczyć, że istnieje jeszcze możliwość zgłoszenia chęci udziału w projekcie. Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie www.wisloka.pl/solary

Gigantyczne pieniądze na solary

Głównym celem projektu jest spełnienie norm jakości powietrza atmosferycznego poprzez redukcję niskiej emisji zanieczyszczeń oraz wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Projekt realizowany będzie na terenie 20 gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki tworzonych przez: Miasto Jasło, Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Dębica, Dębowiec, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków.

***

Decyzja strony szwajcarskiej o akceptacji Zarysu Projektu przygotowanego przez Związek oraz wskazanie opracowania Kompletnej Propozycji Projektu zgodnie z wytycznymi Instytucji Wdrażających, czyli Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (WWPE), Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) i Ambasady Szwajcarii w Polsce zapadła w lipcu ubiegłego roku. W grudniu 2011 r. złożona została, w wersji polskiej i angielskiej, Kompletna Propozycja Projektu.

W marcu tego roku odbyło się spotkanie w Ambasadzie Szwajcarii z udziałem przedstawicieli Biura Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy, Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, w celu omówienia szczegółowych kwestii dotyczących projektu, w tym zagadnień związanych z finansowaniem, zarządzaniem i jego realizacją.

1 czerwca br. Rządy Szwajcarii i Rzeczypospolitej Polskiej podpisały Umowę w sprawie Projektu, natomiast umowa dotycząca Realizacji Projektu pomiędzy instytucją pośredniczącą (Władzą Wdrażającą Programy Europejskie) a instytucją realizującą (Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki) zostanie podpisana w ciągu 3-4 tygodni.

Planowana powierzchnia zainstalowanych kolektorów słonecznych wyniesie 22 653 mkw natomiast powierzchnia zainstalowanych systemów fotowoltaicznych – 2 500 mkw
Według prognoz zmniejszy się emisja zanieczyszczeń: całkowite – 5 654,2 t/rok, CO2 –
5 597,99 t/rok SO2 – 0,06 t/rok, NO2 – 0,34 t/rok, PM10 – 50 t/rok. Dodatkowo planowane jest zmniejszenie zużycia gazu w budynkach użyteczności publicznej – 95 231 m3/rok, zmniejszenie zużycia węgla według rodzaju budynków: użyteczności publicznej – 327 443 t/rok, mieszkalne – 2 032 t/rok. Zmniejszenie zużycia paliw kopalnych według OZE: systemy fotowoltaiczne – 337 MWh/rok, kolektory słoneczne – 16 830 MWh/rok. Wzrost produkcji energii w MWh/rok według rodzaju OZE to: systemy fotowoltaiczne – 314,2 MWh/rok, kolektory słoneczne – 10 000 MWh/rok. Wzrost oszczędności energii w budynkach docelowych wyniesie – 10 782,8 MWh/rok.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bhp
bhp
2024 lat temu

Należałoby kolejny raz zadać pytanie i P.Czerneckiemu i P.Przetacznikowi dlaczgo nawet piolotażowo nie próbuje się zastosować baterii kolektorów słonecznych na blokach mieszkalnych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej?Przecież niemalże w całości blokowcy utrzymują niewiele robiącą ,a dobrze płatną świtę Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Również blokowcy zasilają niemałymi podatkami budżet miasta. W analizie pominięto ogromne emisje spalin z kotłowni Hankówka,która w ok.90 % zasila energią cieplną bloki mieszkalne.Tutaj należy szukać ograniczeń wypuszczanych zanieczyszczeń do atmosfery.Chyba ,że istnieją inne przesłanki ekonomiczne

obserwator
obserwator
2024 lat temu

Już jest zaplanowane, aby z Podkarpacia wykopać wszelaki przemysł i zrobić „płuca Polski” aby „warszawka” mogła bezpiecznie przyjechać na urlop. A TY człowieku martw się o pracę !!! Wszyscy organizujmy gospodarstwa agroturystyczne i już będzie nam dobrze. Nie mam nic do zarzucenia kolektorom, ogniwom fotowoltanicznym czy też pompom ciepła ale z pracą jest bardzo źle i będzie jeszcze gorzej jak nikt o tym JUŻ TERAZ nie pomyśli. W niedalekiej przyszłości Jasło będzie miastem emerytów i rencistów co już daje się zauważyć szczególnie wieczorami gdzie Jasło „zamiera”. Mam juz trochę latek i półwiecze na karku ale to co się dzieje teraz… Czytaj więcej »

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Pomoc dla tych, którzy mają kasę – a co z tymi , których nie stać na „ekologiczną energię” – zamiast krematoriów proponujecie zamarzanie , chyba że w ramach slamsów dogrzewanie czym się tylko da…….???

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

Kotłownia nie jest nigdy nie była i nie będzie na Hankówce nie bredz

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x