r e k l a m a
MiastoWiadomości

Glorietka w Parku Miejskim odzyska blask!

Po piętnastym sierpnia ruszą prace konserwatorskie przy altanie parkowej Glorietka w Parku Miejskim w Jaśle. Jak zapewniają projektanci, ma ona nawiązywać do pierwotnego wyglądu z 1900 roku.

Glorietka w Parku Miejskim odzyska blask! (fot. Wikipedia/Tomasz Bienias)

Ustawiona w 1900 roku Glorietka na pamiątkę wizyty cesarza Franciszka Józefa w Jaśle od pewnego czasu niszczeje. Wiele drewnianych elementów jest podgnitych, co znacznie obniża estetykę altany.

Prace, które prowadzić będzie firma z Jarosławia, obejmować będą odtworzenie pierwotnie istniejących schodów, czyszczenie, konserwację i impregnację schodów, cokołu oraz posadzki, wymienione zostaną słupy nośne. W ramach renowacji założone zostaną taśmy z kolcami, które zabezpieczać będą spód konstrukcji dachu przed zakładaniem przez ptaki gniazd lęgowych.

Złożone do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu oraz Urzędu Marszałkowskiego wnioski o dotację na remont zostały pozytywnie rozpatrzone. Urząd Marszałkowski przyznał na ten cel dotację w wysokości 20 tysięcy złotych. Natomiast Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu kwotę 10 tysięcy złotych.

– Po raz ostatni Glorietka w Parku Miejskim w Jaśle była remontowana w 2000 roku. Łączny koszt inwestycji szacuje się na ponad dziewięćdziesiąt tysięcy złotych – mówi Barbara Żegleń, Inspektor ds. Kultury Urzędu Miasta w Jaśle.

Prace mają zakończyć się w październiku bieżącego roku.

(PJ)

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

10
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
dragonessrybateresa1elokobietaaaben Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
123
Gość
123

taśmy z kolcami załóżcie w całym parku , nie tylko w glorietce…

rybateresa1
Gość
rybateresa1

podpowiadam / który to już raz/ P.inspektor od kultury w Jaśle o zainteresowanie się pomnikiem 600-lecia miasta Jasta na przeciw poczty . żenada ! Wstyd dla władz miasta!!!!!

elo
Gość
elo

no i dobreee, bedzie gdzie foty robic :DD

kobieta
Gość
kobieta

a jak to sie stało że hitlerowcy tego nie zniszczyli?

aaben
Gość
aaben

TOŻ TO DOM Z DREWNA MOŻNA POSTAWIĆ. MIASTO NIE MA PIENIĘDZY ???????????!!!!!!!!!!!!! RADNI ZŁODZIEJE !!!!!

Anonimowo
Gość
Anonimowo

pierwotnie miała wyglądać po poprzednim remoncie

al
Gość
al

Z 1900 roku? Ciekawe, że widać ją na zdjęciach, umieszczanych później zresztą na pocztówkach, z 1899 roku…

jacek
Gość
jacek

za 90tys to sie buduje mały dom, normalnie drewno konserwowane co 5 lat wytrzyma ze 30lat, tu zrobili w 2000r i po 12 latach korniki zjadły, ale co tam kasa publiczna, z tego pewnie ze 40tys poszło na łapówki , dlaczego nidgy nikt nie podaje co jest w tej kwocie pewnie 90% to robocizna jednej z firm która ugadała sie z pozostałymi ze da najtansza oferte.

planet terror
Gość
planet terror

tak swoja droga, ja bym im za pare tys zlotych wystugal duzo ladniejsza altane, czyz nie ?a tu 90 tys za co ?! pisze powaznie

dragoness
Gość
dragoness

A jak zabezpieczyć glorietkę przed „przyszłością narodu”, która niszczy ją w ramach wagarów? To po pierwsze. A po drugie, przyłączam się do pytania przedmówcy rybateresa1, co z pomnikiem 600-lecia miasta? I co z kotwicą upamiętniającą nadanie statkowi nazwy Jasło?

Close
X