Ważne wydarzeniaWiadomości

Gminy ratują budżety likwidując szkoły. Trudna sytuacja w gm. Tarnowiec

Gminy ratują budżety likwidując szkoły (fot. Aleksander Prugar)
Samorządowcy mają dość niebotycznych dopłat z budżetów gminnych na oświatę i decydują się na likwidację szkół.
W samej gminie Tarnowiec zamkniętych zostanie aż 7 szkół. W gminie Kołaczyce władze chcą ratować budżet likwidując 4 gimnazja. Na oświacie oszczędzać chcą wszystkie gminy powiatu jasielskiego.
Subwencje oświatowe w wysokości 7 i pół tysiąca złotych na jednego ucznia to zdecydowanie za mało – uważają samorządowcy. Dla przykładu w gminie Jasło dopłata na oświatę pochłania corocznie 40 procent budżetu, jednak jak zapewnia wójt Pankiewicz, uda się uniknąć tak radykalnych decyzji jak likwidacja szkół.
Najbardziej zdecydowane kroki podjęto w gminie Tarnowiec. Tam na 12 działających szkół pozostać ma jedynie 5. Zamknięte mają być szkoły w Gliniku Polskim, Gliniku Nowym, Roztokach, Wrocance, Brzezówce, Łubienku oraz Potakówce. Jedyne rozwiązanie dla dzieci z tych wiosek to dojazd do pobliskich szkół gimbusami.
O trudnej sytuacji w gminie Tarnowiec można będzie usłyszeć w specjalnej audycji Polskiego Radia Rzeszów już jutro w godzinach 10 – 12.
Jaslonet.pl, wż

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

42
Dodaj komentarz

avatar
42 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Do nauczycielmieszkaniec gminy tarnowiecnauczycielwwoxyz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Do nauczyciel
Gość
Do nauczyciel

Ja pracuje 16 lat średnio w miesiącu ponad 200h i dostałem ” Pasek” wypłaty – 1520zł ( na rękę) i co na to powiesz Panie Pani nauczyciel.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Niewiem dlaczego bezmuzgowcy piszą komentarze.

normalny
Gość
normalny

kazdy nauczyciel ma 9 dodatkow mieszkaniowy za wychowawstwo stazowy itd i niech ktos zaprzeczy ze tak nie jest

xyz
Gość
xyz

w niegłowicach szkoły nie przejął zaden Omnibus. Zarząd i członkowie stowarzyszenie to mieszkańcy Niegłowic,którzy prowadzą w tej chwili Zespół szkół podstawową i gimnazjum juz 6 lat z dobrym skutkiem.Cieszę się że mieszkam w takim środowisku które potrafiło obronić szkołę.Bierzcie przykład .Powodzenia

ciekawy
Gość
ciekawy

Glinik Nowy czy Nowy Glinik oto jest pytanie.?

obserwator
Gość
obserwator

nie likwidujcie szkół ludzie

obserwator
Gość
obserwator

nie likwidujcie szkół

leśmian.pl
Gość
leśmian.pl

Tylko szkoły niepubliczne zarządzane przez stowarzyszenia lokalne są najlepszymi gospodarzami środków finansowych (subwencji). A co jest głównym kosztem ? Płace nauczycieli oraz inne przywileje zagwarantowane przez Kartę Nauczyciela. Czy nie jesteśmy równi wobec prawa,Konstytucji ? W szkole niepublicznej nauczyciel na kontrakcie,bez przywilejów i koszty spadają , proste…

anonim
Gość
anonim

Skoro nie odpowiadają ci nauczyciele to zmieniasz szkołę. Różnica między Tobą a potencjalnym rodzicem jest taka, że masz WYBÓR.

nauczyciel
Gość
nauczyciel

nic dziwnego że takie mamy władze skoro tacy ludzie je wybieraja!

Bogdan
Gość
Bogdan

Wójcik to oszust i teraz ucieka na zwolnienie chorobowe a szkoły trzeba ratować i Smietana musi wziaść na siebie odpowiedzialność a nie tylko się migać i zwalać wszystko na Smietanę,który ma dwie córki nauczycielki (teraz z nimi nie ma kontaktu) i wie o co chodzi!

leśmian.pl
Gość
leśmian.pl

Przez Kartę Górnika drogi węgiel,przez Kartę Nauczyciela bankrutują szkoły.Przywileje kosztują i najlepiej by było gdyby płacili za nie sami zainteresowani,a nie całe społeczeństwo. Pieniądze (subwencja) „idą” za dzieckiem,nie za nauczycielem.

mieszkaniec gminy tarnowiec
Gość
mieszkaniec gminy tarnowiec

Ja ośmielę się porównać gminę Tarnowiec do Białorusi i nie dlatego, że się tam szkoły zamyka.

nauczyciel
Gość
nauczyciel

Pracuję w zawodzie nauczyciela już osiem lat. Dziś dostałam „Pasek” wypłaty – 1623 zł (na rękę) z tymi tak wielkimi dodatkami łącznie.

wwo
Gość
wwo

a tak poza tym to władze siedzom i pierdzom w stołki tylko dla pieniędzy i nie zarabiajom 900 zł tylko ponad 2 tys a przyjdzie coś załatwić w gminie to jesteś potraktowany z wielkom łaskom prawie jak pies naprawde majom jak w przedszkolu

wwo
Gość
wwo

najlepiej w tych szkołach do likwidacji otworzyć burdele to wtedy będą opłacalne a gmina biedna bo sama sobie na to zasłużyła taka jest prawda ludzie budowali własnymi rękami a tu władze zamykają jednym słowem jeden burdel na wielkich kołach

xyz
Gość
xyz

zobaczcie stronę internetową Zespołu Szkół Społecznych w Nieglowicach.Tak jakm pisałem wyżej prowadzimy szkołę od 6 lat..bowiem wtedy miłościwie panujący burmistrz ją likwidował.a uczyło się w niej 120 dzieci

alex
Gość
alex

A wiecie, jakie wyrównanie za poprzedni rok dostali nauczyciele kontraktowi i mianowani w jednej z okolicznych gmin? 16 złotych (tak, szesnaście!). To są właśnie te astronomiczne zarobki.

do duperel
Gość
do duperel

ja piszę zgodnie z prawdą, dodatek mieszkaniowy w wielu gminach wynosi 1 zł! wychowawczy zależy od ilości dzieci więc jak jest mało dzieci w klasie to myślisz że ile on wynosi? 20 zł? stażowy?- pierwsze słyszę. Poza tym nauczyciel robi dyplomowanego dopiero po kilkunastu latach pracy!!! Nauczyciel po studiach zarabia około 1600zl, czy to naprawdę tak dużo? Ale jak ktoś zazdrości to przecież zawsze może zostać nauczycielem.

do normalny
Gość
do normalny

masz rację-są dodatki i razem z nimi dostaję 1800 na reke! tyle że ja za wychowawstwo dostaję 80 zł brutto a mój kolega nauczyciel w stolicy 450zł!

duperel
Gość
duperel

Do trele, coś ci się pomyliło 2 tyś to czysta wypłata a karta nauczyciela dodatek dla uczących na wsi i wiele innych przywilejów wynikających z karty nauczyciela a jeszcze jeden rok urlopu płatnego na podratowanie zdrowia ludzie otwórzcie oczy nie słuchajcie treledupereli wciskanych przez ciało pedagogiczne.

do xyz
Gość
do xyz

Napisz jakie to było Stowarzyszenie. Czy było to Stowarzyszenie takie jak np Omnibus czy zakładaliście je sami?

xyz
Gość
xyz

kilka lat temu podobna sytuacja była w Jaśle-niegłowicach.Szkołę przejęło Stowarzyszenie i do tej pory a trwa to już 6 lat nasze dzieci uczą się w naszej szkole.byliśmy w gorszej sytuacji,rodzice i mieszkańcy Niegłowic zostali sami na placu boju.przeciwko nam stanęło całe grono pedagogiczne i dyrektorka szkoły,bowiem wszyscy oni mieli zapewnioną pracę na Os.rafineryjnym.Podziwiam odważnych samorządowców, dla których obecna sytuacja napewno nie jest łatwa,ale wiem że nie mają innego wyjscia.

klasa
Gość
klasa

Czy może być klasa 2 osobowa? Czy w szkole może być więcej nauczycieli niż uczniów? Czy jest to normalne? Prostackie wołania o robienie dzieci nic nie pomogą. Taki model prorodzinny lansuje władza czyli rząd a efektami obciąża gminy i rodziców – niech się żrą między sobą kto winien. Nam, czyli władzy poparcie rośnie ,bo stoimy z boku. Rodziny wielodzietne są oznaką ubóstwa i w najlepszym razie były wyśmiewane. Znaczna część dzieci w Polsce jest niedożywiona. Kto za to odpowiada. A po szkole gdzie jest praca? Za granicą.

realista
Gość
realista

w każdym zawodzie sa lenie=nieroby, znam wielu „fachowców” którzy odstawiaja partactwo a licza sobie 3 pensje lekarza za byle duperele. Nie wkładajmy ludzi do jednego worka! Życze dużo optymizmu!

X
Gość
X

W szkole pracują rzesze nauczycieli nic nie robiących, a wynagrodzenia na poziomie lekarzy, a efektów nauczania niema. Większość rodziców musi dzieciom fundować prywatne dokształcanie bo w szkole ciężko cokolwiek się dziecku nauczyć, więc pytam poco są te szkoły.

uu
Gość
uu

w Brzegówce…ciekawe, wydaje mi sie ze w gminie tarnowiec taka miejscowosc nie wystepuje ;P

mimi
Gość
mimi

Brzezówce – tak się nazywa wieś, nie jakaś Brzegówka

Blada Twarz
Gość
Blada Twarz

To zmien kolor skory na czerwony i wypier…. tam a nie gadaj glupot o tych szkolach bo tylko jak wielka kotwica ciagna gmine na dno. A w kazdej ucza nauczyciele tak fakultatywni ze raz wyklada polski a za chwile wf. W ani jednej z tych szkol nei ma nawet mikrospokpu Ty tepa strzalo Aho….

dragoness
Gość
dragoness

A kto przejmie niektóre świeżo wyremontowane budynki? Może jakiś „krewny i znajomy królika”?

szymek
Gość
szymek

coś jest na rzeczy. Niby niż demograficzny, dzieci coraz mniej, a ciało pedagogiczne przytyło o UWAGA 13 tysięcy etatów. Może rzeczywiście lepiej kasować te ciepłe posadki za do 5 tyś brutto/miesięcznie – za 17 godzin tygodniowo tzw.pensum.Polecam artykuł o tym jak nie ma chętnych nauczycieli na prowadzenie zimowisk po 60 zł/godzinę.

trele
Gość
trele

ludzie nie piszcie głupot! Nauczyciel dyplomowany po kilknastu latach pracy zarabia około 2 tys! i zaden nauczyciel nie pracuje 17(?) godz, 20 godz to zajęcia dydaktyczne, oprócz tego nauczyciele mają inne obowiązki, czasami 40 godzin na tydzień to za mało…

rodzic 2 małych dzieci z wypowiedzeniem z pracy
Gość
rodzic 2 małych dzieci z wypowiedzeniem z pracy

Dajcie nam godziwe wypłaty minimum 3 lata wychowawczego płatnego. Bo na dzień dzisiejszy to 1000 zł i kilka m-cy wychowawczego, a potem całą rodzinę trzeba z jednej wypłaty chować lub zostawić kilku miesięczne dziecko i pójść do pracy żeby mieć za co żyć !!! W innych krajach to do 16 tego roku życia dziećmi się zajmuje rodzic i ma za to płacone. POLITYCY TO CHORZY LUDZIE.

do popieram gmine
Gość
do popieram gmine

Na każdą dziedzinę naszego życia mają wpływ fachowcy i partacze. Są kapitalni i beznadziejni nauczyciele, są świetni i nieudaczni politycy, mamy lekarzy z powołania i takich, którzy tylko liczą kasę itp…itp… Wreszcie mamy internautów, którzy wiedzą co piszą i…….takich jak TY.

ZNP
Gość
ZNP

Przyczyną zwolnień nauczycieli będzie ZNP- jak każdy związek działa niby na korzyść pracownika ale efekty są żałosne i odwrotne od deklarowanych. Wywalczone przywileje i podwyżki przyczynią się do zamykania szkół i zwalniania nauczycieli, gdyż wójta nie stać na ich zapłacenie z budżetu gminy. Pracodawcą jest wójt a nie ZNP. Wszystko stanęło na głowie – szkoła jest po to aby nauczyciel miał pracę i coraz większe zarobki. Uczniów może w ogóle nie być.

popieram gmine
Gość
popieram gmine

Nie od dzis wiadomo że nauczyciele to nieroby żaden inny zawód nie ma 3 miesięcy w roku urlopu płatnego a dzieci i tak nie ucza tylko rodzice musza uczyc więc zaorać te szkoły SZKODA KASY NA PENSJE DLA PSEUDO NAUCZYCIELI

lalala
Gość
lalala

ja się tylko zastanawiam gdzie te dzieci do szkoły pójdą. wszyscy do Tarnowca?
bo z Gliniczka itd Potakówki, czy Wrocanki jedzie po dzieci bezpłatny gimbus do Tarnowca i z Tarnowca. a do reszty?

xxyy
Gość
xxyy

Ludzie broncie tej szkoly !!!
a wladze prosze zlikwidowac ! , przed wyborami znali budzet i nic wtedy nie mowili o likwidacji !!!
Jak sobie odejma od pyska po troche to nic im nie bedzie !!!
Przeciez szli chyba rzadzic a nie zarabiac !!!

anonim
Gość
anonim

ale o tym, że na budynek szkoły w Roztokach znalazł się kupiec to już nikt nie napisze 😉 już nie wspominając, że szkoła jest po remoncie, a dzieci zostaną odesłane do tej ruiny w Czeluśnicy…
Skandal!!!!!

Anonimowo
Gość
Anonimowo

malo pieniedzy macie

davido
Gość
davido

no cóż władze w gminie zmieniają się od lat tylko pokojami w UG – nie robią nic, nie powstaje żadna nowa inwestycja, władzy gminnej brak kompetencji i niezbędnej do zarządzania wiedzy. Mieszkańcy głosują ciągle na tych samych ludzi – którym brak wykształcenia i wiedzy. Jedna z najgorszych gmin (najbardziej zaniedbana i niedoinwestowana) w powiecie jasielskim !!

Konrad
Gość
Konrad

Odkąd pamiętam w Tarnowcu i okolicach nic się nie zmienia.Ciągle jak za Gierka…Dziurawe drogi,beznadzieja codziennego życia,brak podstawowych zdobyczy cywilizacji.Pytam więc:za co władze biorą pieniądze, i co to za ludzie pierwotni tam mieszkają,że nic nie żądają?
Szkoły jak zlikwidują,to tylko sanktuarium zostanie,i resztka niby przemysłu,no i festynowy stadion…Indianie w kanadzie żyją lepiej! Wiem ,bo byłem….

Close
X