MiastoWiadomości

Gospodarka odpadami: Wszyscy płacą, a segregowanie się opłaca

Od 1 lipca 2013 roku w całej Polsce będzie obowiązywał nowy system odbioru odpadów komunalnych. W nowym systemie to gminy będą odpowiadać za zbiórkę śmieci, a odpady od mieszkańców będą odbierane przez firmę wyłonioną w przetargu.

Wysypisko komunalne na osiedlu Sobniów. Obecnie nieczynne. (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Zgodnie z nowymi uchwałami wszyscy właściciele nieruchomości zostaną objęci obowiązkowym systemem odbierania odpadów i będą rozliczać się z gminą. Dzięki temu nie będzie „opłacało się” wyrzucanie odpadów do lasu. Ustawa kładzie duży nacisk na selektywną zbiórkę odpadów, dlatego osoby segregujące odpady będą płacić niższe rachunki. – Zaproponowaliśmy mieszkańcom większe zróżnicowanie opłat za odbiór opadów w przypadku ich segregowania. Mieszkaniec będzie płacił mniej za wywóz śmieci, jeżeli będzie je segregował – zaznacza Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

W przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny opłata od osoby zamieszkałej na danej nieruchomości wynosić będzie 9,75 zł miesięcznie (3,25 zł od osoby uczącej się w systemie dziennym poza terenem miasta Jasła). Jeśli mieszkaniec zadeklaruje, że nie będzie segregował śmieci opłata ta od osoby zamieszkałej na danej nieruchomości wynosić będzie 13 zł miesięcznie (4,33 zł od osoby uczącej się w systemie dziennym poza terenem miasta Jasła).

Do nowego systemu musiały dostosować się wszystkie gminy w Polsce. Podajemy kilka stawek obowiązujących w sąsiednich miastach: Sanok – 12,50 zł (segregowane) i 16 zł (niesegregowane), Krosno – 9 zł (segregowane) i 13,50 zł (niesegregowane), Przemyśl – 11 zł (segregowane) i 15 zł (niesegregowane).

Warto podkreślić, że cena za odbiór śmieci uzależniona jest od ceny, którą zaoferują firmy przystępujące do przetargu na odbiór śmieci. Zgodnie z nowymi przepisami opłata ta obejmować ma koszty odbioru odpadów, ich transport oraz zagospodarowanie na regionalnej instalacji. W przypadku Jasła śmieci muszą być wywożone do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie.

– Dziękuję wszystkim klubom radnych Rady Miejskiej Jasła, a zarazem każdemu radnemu z osobna, za to, że dla dobra mieszkańców potrafili porozumieć się ponad podziałami i przyjęli wspólne stanowisko w sprawie nowego systemu gospodarki odpadami – powiedział na zakończenie obrad sesji, burmistrz Jasła.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
LUZAK
LUZAK
2024 lat temu

To jak kasę na prywatne przdszkola mają, a na śmieci publiczne nie?

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Płacić trzeba – lecz ile, lub na kogo, {czy na jakieś MZGO w Jaśle, co to za instytucja i co robi – drukuje nakazy, liczy kasę, 50% dla siebie, resztę przekazem na adres firmy wywożącej – a może zróbmy to z pominięciem tego pasożyta : firma wywożąca wystawia nakaz a my bezpośrednio im pieniążki. Po drugie to ta uchwała nie jest zgodna z Konstytucją, niech mi to jakiś uczony wyjaśni : kto tu jest „głównym producentem odpadów, ano czy nie ten, kto dopuszcza, lub tworzy opakowania będące odpadem zbędnym z którym nic się da zrobić – tylko wyrzucić, więc na… Czytaj więcej »

bhp
bhp
2024 lat temu

Kilku prominentnych obecnie zasiadających w radzie miasta i którzy głosowali za takim jw. rozwiązaniem początkiem lat 2000-nych skutecznie zablokowali wspólną inwestycje budowy zakładu utylizacji odpadów komunalnych i pościekowych przez mm.Krosno,Jasło,Jedlicze oraz sąsiedzkie gminy.W związku z taką sytuacją miasto Krosno samodzielnie wybudowało instalację i teraz ma powody do tego ażeby wyśmiać naszych wybrańców..Trzepią kasę i mogą sobie pozwolić na kolejne inwestycje komunalne.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x