MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Jasielska młodzież w Truskawcu

Słuchacze Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym w Truskawcu na Ukrainie. Młodzież poznawała tam metody pracy w ośrodkach medyczno-rehabilitacyjnych. W organizacji bezpłatnego pobytu i zajęć szkoleniowych pomagało Miasto Jasło opierając się na zawartym porozumieniu pomiędzy miastami.

Jasielska młodzież w Truskawcu

Na zorganizowanym w Urzędzie Miasta w Jaśle spotkaniu słuchacze  Policealnej Szkoły Medycznej w Jaśle porównywali metody rehabilitacji stosowane w Polsce i na Ukrainie oraz przedstawiali korzyści z możliwości bezpośredniego poznania zasad funkcjonowania tego jednego z największych ośrodków uzdrowiskowych na Ukrainie.

Na Ukrainie są stosowane inne niż w Polsce metody rehabilitacji. – Masaż jest tam bardziej siłowy, mocny, a pacjent po zabiegu czuje się obolały. Jednak w dłuższej perspektywie czasu przynosi on rewelacyjne efekty,  ustępują nawet długoletnie dolegliwości – wyjaśniali podczas spotkania słuchacze. Małgorzata Samborska, fizjoterapeutka i nauczycielka podkreślała, że leczenie w ośrodkach w Truskawcu polega na szerokim spektrum działania i na stosowaniu odpowiedniej diety do różnego rodzaju schorzeń –  My jako szkoła jesteśmy otwarci na wszelkie nowinki i innowacje, które pomogą pacjentom szybciej wyzdrowieć, dlatego  myślę, że od razu moglibyśmy zastosować u nas zabiegi ozokerytem, który jest podobny  do okładów borowinowych, jednak ma inny skład chemiczny.

W 2011 roku miasta Jasło i Truskawiec podpisały umowę partnerską o współpracy gospodarczej, społecznej, kulturalnej i edukacyjnej w celu pogłębienia kontaktów między mieszkańcami obydwu miast. – Takie porozumienia pomiędzy miastami powinny przynosić wymierne efekty, czego dowodem jest miedzy innymi wyjazd naszych słuchaczy do Truskawca. Nasi słuchacze mieli tam możliwość skonfrontowania swoich umiejętności, a także zdobycia nowych doświadczeń. Jestem bardzo zadowolona, gdyż wiem, że ich umiejętności zostały przez fachowców ukraińskich bardzo wysoko ocenione. Tę współpracę będziemy kontynuować – zapewnia Alicja Dachowska, dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle.

W spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miasta w Jaśle uczestniczyli również  przedstawiciele Rady Miejskiej Jasła, Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców oraz Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Zawarte porozumienie pomiędzy Jasłem a Truskawcem na Ukrainie przynosi także efekty na innych płaszczyznach.  Kilku jasielskich przedsiębiorców jest w trakcie prowadzenia rozmów handlowych, a dodatkowo pod koniec maja Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców gościć będzie w Jaśle swoich ukraińskich kolegów.

***

Współpraca z Truskawcem rozpoczęła się w grudniu 2000 roku podpisaniem Listu Intencyjnego. Kolejnym etapem dalszych wspólnych działań było porozumienie o współpracy, które zostało zawarte 2005 roku. Następnie w 2006 roku została podpisana umowa partnerska dla celów wspólnej realizacji projektu pod nazwą „Podkarpackie Trójmiasto. Współpraca polsko-ukraińska”. W 2010 roku Truskawiec był partnerem i aktywnie realizował projekt „Wyszehradzki Festiwal Folklorystyczny” współfinansowany z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

W 2011 roku Truskawiec podpisał dwie deklaracje partnerskie, umożliwiające przystąpienie do złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu Transgranicznego Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013. Pierwszy projekt to „Wdrażanie wspólnych działań w zakresie rozwoju turystyki”- lider Powiat Jasielski, drugi: „Wzmocnienie współpracy polsko – ukraińskiej na rzecz rozwoju przedsiębiorczości” – lider Miasto Jasło.

W październiku 2011 roku Jasło podpisało z Truskawcem umowę partnerską, a w  grudniu tego samego roku deklarację o współpracy.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
LIZODROPULOS
LIZODROPULOS
2024 lat temu

Wycieczka po złote runo i wspomnienia za pieniądze publiczne-to atrakcja…A fotka dla pana od rozdawania??? Piękna!

doLIZODROPULOS
doLIZODROPULOS
2024 lat temu

Wycieczka była opłacana za pieniądze MPS (Dojazd do Truskawca) zakwaterowanie i wyżywienie na Ukrainie opłacało miasto Truskawiec, więc nie pisz lamusie , że za pieniądze publiczne. Bo cię tam nie było i nie wiesz

LIZODROPULOS
LIZODROPULOS
2024 lat temu

Dzięki za wyjaśnienia.A obrażanie-jest zbędne i zionie chamskim wychowaniem!!! Nie toleruję tego!

LIZODROPULOSpoGrecku.Głupolus
LIZODROPULOSpoGrecku.Głupolus
2024 lat temu

To jakiś ciemno gród jest pisze a nie wie jak jest dziecko internetu
napina się za ekranem komputera

Lookie
Lookie
2024 lat temu

Prawda jest taka, że za przejazd z Jasła do Truskawca zapłaciła Pani dyrektor Dachowska z budżetu szkoły, za wyżywienie i zameldowanie i inne rzeczy na Ukraini płaciło miasto Truskawiec. Urząd Miasta Jasła podpisał umowę partnerską i zafundował słuchaczom koszulki i czapkę! A usilnie chcą się na tym wypromować jacy to oni wspaniali nie są i czego to Pan burmistrz nie robi.

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x