MiastoWiadomości

Karpacka Troja już otwarta. Karapyta: „Tu historia staje się przygodą”

W dniu dzisiejszym w Trzcinicy koło Jasła został otwarty skansen archeologiczny zwany Karpacką Troją, który ma przebić słynny skansen w Biskupinie. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat.

Karpacka Troja już otwarta. Karapyta: "Tu historia staje się przygodą" (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Karpacka Troja miała zostać otwarta w ubiegłym roku, ale z powodu powodzi, która zniszczyła należący do Skansenu teren parku archeologicznego, nie udało się tego dokonać. Udało się jednak pozyskać środki na ten cel i wszystko zostało odbudowane.

Karpacka Troja już otwarta. Karapyta: "Tu historia staje się przygodą" (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Po uroczystym przecięciu wstęgi, poświęcenia Skansenu dokonał Ks. bp Jan Niemiec.Następnie wszyscy zaproszeni goście udali się w kierunku sali, gdzie odbyły się liczne przemówienia parlamentarzystów oraz gości.

Zobacz fotorelację (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Zachwytu z otwarcia tego Skansenu właśnie w województwie Podkarpackim nie kryje marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta.
– Nazwa tej miejscowości znajdzie się niebawem we wszystkich przewodnikach turystycznych, jako miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wakacyjnych wędrówek. W Karpackiej Troi o czasach dawnych i ludziach wtedy żyjących mówi się w sposób prosty i niebanalny.– Mówi Mirosław Karapyta

Również jak podkreśla dyrektor Skansenu, właśnie dzisiaj spełniło się jego wielkie marzenie – otwarcie tak długo wyczekiwanej Troi.

Karpacka Troja już otwarta. Karapyta: "Tu historia staje się przygodą" (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

– Właśnie dzisiaj spełniły się moje marzenia. Spełniło się to co do tej pory zdawało się być niewykonalnym.Do muzeum każdego dnia przychodzić będą wycieczki, które będą oprowadzane po całym obiekcie. W przyszłości planujemy uruchomić w chatkach na dole możliwość noclegu za opłatą. – Mówi w rozmowie z dziennikarzami Jan Gancarski, dyrektor Skansenu.

Karpacka Troja już otwarta. Karapyta: "Tu historia staje się przygodą" (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Miejsce w którym powstał Skansen należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie prac wykopaliskowych – zwłaszcza tych prowadzonych od 1991 r przez Jana Gancarskiego – odkryto w Trzcinicy ponad 160 tys. zabytków: naczyń, wyrobów z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Znaczna część z nich jest zabytkami unikatowymi, które uznawane są za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła.

Zobacz rozkład jazdy autobusów linii Karpacka Troja (format .doc)

Czytaj również:

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lupus
lupus
2024 lat temu

tłusciutkie buziaczki dobrze wypasione za nieswoje pieniazki co

do lupus
do lupus
2024 lat temu

Faktycznie ile oni mają podbródków, że ho, ho. Ale widocznie teraz taka moda.

ujn
ujn
2024 lat temu

smutne,że Syn Żony Kata tego nie zobaczy…

Gagarin
Gagarin
2024 lat temu

żadna atrakcja jak dla mnie postawili jakieś budy i chcą za to 18 zeta he nigdy nie dam nawet 5 złoty!

Amon_Ra
Amon_Ra
2024 lat temu

„Po uroczystym przecięciu wstęgi, poświęcenia Skansenu dokonał Ks. bp Jan Niemiec.Następnie wszyscy zaproszeni goście udali się w kierunku sali, gdzie odbyły się liczne przemówienia parlamentarzystów oraz gości.” – ŻENADA. Jak inaczej można to nazwać. Panie Przemysławie jestem pod wrażeniem włażenia w d u p e, tym idiotom, bez wazeliny. Ciekawe kto temu karapycie, PODOBNIE JAK I INNYM, napisał te „PRZEMÓWIENIA”. PRZECIEŻ TO wtórni analfabeci. Poświęcanie, przemówienia, odznaczenia – stwórzmy jeszcze KONSUMY, dla CHAMÓW nie mających ZIELONEGO pojęcia o rządzeniu, myślących tylko o tym żeby pokazać swoje świńskie ryje w tv, gazetach, Internecie. „(…) skansen archeologiczny zwany Karpacką Troją, który ma… Czytaj więcej »

beti
beti
2024 lat temu

nikt nikogo na siłe tam nie wlecze, nie chcesz nie idz.A moze wszyscy krytykanci pochwalili by się jakims własnym dokonaniem.Typowo polskie pieprzenie ,skrytykowac,wysmiać i tyle.Załosne.

end77
end77
2024 lat temu

Siewierskiego przebierzcie..niech sobie gość pochodzi na świeżym powietrzu…może zrozumie i się odczepi wkońcy…sadysta

a
a
2024 lat temu

aa

antyklecha
antyklecha
2024 lat temu

ludzie wg mnie niedorba pisowska i tyle ciekawe kiedy znowu zaleje kiedy a po co tam kropidlo i klecha po co niby jak to osada poganska hahahhaa klerykalizm klechy szok

ABCd
ABCd
2024 lat temu

Typowo polskie – komuś udało się zbudować coś (mniejsza o ocenę) i już jest krytykowany. A to o spasionych buziach nietrafione, bo skansen zbudowane za pieniądze unijne.

Back to top button
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x