Karpacka Troja już w ten weekend!
W dniach 24-26 czerwca 2011 r. odbędzie się otwarcie Karpackiej Troi. Na te dni organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji, które mają sprawić, że otwarcie Skansenu w Trzcinicy będzie niezapomnianym wydarzeniem.
Karpacka Troja stanowi nową placówkę muzealną powstałą w Trzcinicy k. Jasła, w miejscu, w którym dokonano spektakularnych odkryć archeologicznych związanych z okresem wczesnego średniowiecza oraz wczesnej epoki brązu. Początki grodu w Trzcinicy sięgają 4100 lat wstecz, zaś łączna liczba odkrytych tu zabytków przekracza 160 tys. Karpacka Troja jest także pierwszym w Polsce skansenem archeologicznym, w którym tradycyjną formę skansenu połączono z nowoczesnym pawilonem wystawowym, który oprócz sali wystawowej wyposażony jest w zaplecze edukacyjne, restaurację oraz salę konferencyjną. Misją Karpackiej Troi jest sprawienie, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem.
Otwarcie obiektu planowane było na lipiec 2010 r., jednakże na miesiąc przed inauguracją Karpacka Troja została dotkliwie zniszczona przez powódź. Odbudowa obiektu i jego przygotowanie do otwarcia trwały niemal rok. Pierwszych turystów Skansen w Trzcinicy ugości już w nadchodzący weekend.
Program otwarcia podzielony został na dwie części – 24 czerwca 2011 r., oprócz porannej najbardziej oficjalnej części otwarcia z udziałem zaproszonych gości, odbędzie się specjalne wieczorna widowisko plenerowe pt. „Karpacka Troja – Dwa Oblicza”. Zainteresowanie spektaklem, który obejrzy jedynie 800 osób, było ogromne, zaś rezerwacja wejściówek na to wydarzenie wzbudziła mnóstwo emocji. Wszystkie te osoby, które nie zdołały zarezerwować wejściówki będą mogły potem obejrzeć spektakl w telewizji, gdyż będzie on nagrywany przez ekipę filmową, a następnie udostępniony szerokiej publiczności.
W dniach 25-26 czerwca 2011 r. na terenie Karpackiej Troi odbywał się będzie natomiast
1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza – Trzcinica 2011. Podczas festiwalu nie obowiązywać będą rezerwacje, a każda osoba, która zakupi bilet będzie mogła wejść na jego teren. W ramach festiwalu turyści będą mogli nie tylko zobaczyć, ale samemu zmierzyć się z rzeczywistością odległą o 1000, a nawet 3500 lat. Do Trzcinicy przyjeżdżają najlepsi odtwórcy z całej Polski, którzy przez dwa dni wprowadzać będą turystów w tajemnice świata, w którym żyli nasi przodkowie.
W programie imprezy, oprócz pokazów rzemiosła, znajdują się także koncerty, przedstawienia teatralne, inscenizacje czy rekonstrukcje bitew. Organizatorzy zapewniają, że każdy, niezależnie od wieku, kto odwiedzi w tych dniach Karpacką Troję nie będzie żałował. Szczegółowy program imprezy znajduje się na oficjalnej stronie imprezy otwarcia pod adresem: www.karpackatroja.pl/festiwal.
Zobacz rozkład jazdy autobusów linii Karpacka Troja (format .doc)
Dawid Iwaniec
po ile bilety
Wstęp na terenen Festwialu będzie biletowany. Bilety sprzedawane będą osobno na każdy dzień. Obowiązywać będą bilety całodniowie umożliwiające opuszczanie imprezy i swobodny na nią powrót w godzinach trwania programu w danym dniu. Bilety sprzedawane będą w kasach znajdujących się przy południowej bramie prowadzącej na teren Skansenu (brama na wprost wylotu nowej drogi), w następujących cenach:
Całodniowy bilet normalny – 5 zł
Całodniowy bilet ulgowy (dla osób w wieku 6-12 lat za okazanie legitymacji szkolnej) – 3 zł
Całodniowy bilet dla dzieci w wieku do 6 lat – bezpłatny
Przedsprzedaż biletów nie będzie prowadzona.
Ale w normalny dzień tyle? Szczerze myslałam że będzie drożej… Napewno pójdę bo jestem ciekawa jak to wygląda
Do 😉
Na oficjalnej stronie Skansenu znajdziesz stosowne informację (http://karpackatroja.pl/)