r e k l a m a
Wiadomości

Karpackie niebo na katowickich targach turystycznych

Produkt turystyczny „Karpackie Niebo” został zaprezentowany podczas XVIII Międzynarodowych Targów Turystyki, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego GLOB 2012, które odbyły się w Katowicach w dniach od 30 marca do 1 kwietnia br. Udział w Targach koordynował partner PP7 – Podkarpacka Izba Gospodarcza w Krośnie.

Karpackie niebo na katowickich targach turystycznych

Projekt „Karpackie Niebo. Rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko – słowackiego pogranicza” realizowany jest przez Powiat Jasielski w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013 we współpracy z dziewięcioma partnerami, zarówno z Polski jak i Słowacji, gdzie partnerem wiodącym jest Vihorlatská Hvezdáreň (Vihorlackie Obserwatorium Astronomiczne) w Humennem. W ramach projektu sfinansowany został zakup sprzętu do prowadzenia obserwacji i prezentacji, przeznaczony specjalnie dla turystów i uczniów. W odpowiedni sprzęt zostały wyposażone sale dydaktyczne oraz sala audiowizualna na poddaszu szkoły. „Karpackie niebo” zakłada tworzenie i promocję nowych produktów turystycznych związanych z turystyką niszową. Jest nią turystyka związana z astronomią, obserwacją naturalnej przyrody, czy też turystyka związaną z dziedzictwem przemysłowym i naukowym regionu oraz tworzenie infrastruktury turystyczno-astronomicznej wspierającej te produkty.

Karpackie niebo na katowickich targach turystycznych

W ciągu trzech dni, oprócz „Karpackiego nieba” zostały zaprezentowane produkty turystyczne, zorganizowane spotkania i wygłoszone prelekcje. Robert Bury, partner wiodący projektu omówił osiągnięcia „Karpackiego Nieba” w dziedzinie turystyki, przedstawił produkty turystyczne związane z astronomią oraz zalety astronomii jako uzupełnienia oferty turystycznej poszczególnych gestorów.
Wśród odwiedzających stoisko, dystrybuowane były specjalnie przygotowane na targi ulotki oraz broszura pt. „Astronomiczny biznes”, w której szeroko opisane zostały możliwości zwiększenia atrakcyjności turystycznej danego miejsca poprzez wprowadzenie atrakcji związanych z astronomią. Niemalże każdy z gości został obdarowany drobnym prezentem w postaci gadżetu promocyjnego, dzięki któremu łatwiej będzie trafić na stronę internetową www.astrokarpaty.net. Na stoisku organizowane były również konkursy i quizy, w których nagrodami były między innymi darmowe bilety wstępu do obserwatoriów astronomicznych.

– Oceniamy, że nasze stoisko zostało odwiedzone przez kilka tysięcy osób. Były to zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy zainteresowani włączeniem astronomii do swojej oferty turystycznej. Szczególnie cieszy nas zainteresowanie ze strony organizatorów obozów, kolonii, warsztatów oraz wycieczek dla dzieci i młodzieży. Zostały nawiązane liczne kontakty z przedsiębiorcami, które mamy nadzieję przełożą się na wzrost atrakcyjności turystycznej regionu polsko – słowackiego pogranicza – mówi Sylwia Kendra – Ryznar, koordynator projektu.
W targach uczestniczyli przedstawiciele partnerów projektu, m. inn. PW – Vihorlackiego Obserwatorium w Humennem, PP2 – Gymnázium Snina, PP3 – Wschodniokarpackie Stowarzyszenie Ruchu Turystycznego, PP6 – Powiat Jasielski, I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle oraz PP8 – Gmina Wiśniowa, Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na górze Lubomir.

Katarzyna Pacwa
Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x