MiastoWiadomości

Kierował bez uprawnień, mając prawie 4 promile

Policjanci z jasielskiego wydziału ruchu drogowego przerwali niebezpieczną jazdę nietrzeźwego kierowcy osobowego fiata. Mężczyzna mając w organizmie 3,9 promila alkoholu nie zatrzymał się do kontroli drogowej i próbował uciec. Po kilkukilometrowym pościgu został zatrzymany. Samochodem kierował nie mając prawa jazdy.

Kierował bez uprawnień, mając prawie 4 promile

Do zdarzenia doszło na terenie Cieklina. W trakcie patrolu uwagę policjantów pełniących służbę nieznakowanym radiowozem, zwrócił kierujący osobowym fiatem. Widząc, że kierowca nie może utrzymać prostego toru jazdy, funkcjonariusze użyli sygnału błyskowego i dźwiękowego radiowozu. Ten jednak zignorował polecenie zatrzymania pojazdu, przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli za nim.

Po kilku kilometrach mężczyzna zjechał na pobocze, szybko wysiadł z pojazdu i zaczął uciekać pieszo. Po krótkim pościgu został zatrzymany przez policjantów.

Jak się okazało, kierujący fiatem 28-letni mieszkaniec gminy Osiek Jasielski był mocno nietrzeźwy. Badanie alkomatem wskazało 3,9 promila alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze potwierdzili również, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Wkrótce odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i bez uprawień oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej.

Przypominamy, że od 18 maja obowiązują nowe przepisy, zaostrzające sankcje m.in. wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz kierujących, którzy – znajdując się w tym stanie – spowodowali wypadek drogowy.

W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x