r e k l a m a
MiastoWiadomości

Ku pamięci wyklętych i rozstrzelanych (foto)

W dniu dzisiejszym po raz drugi obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. W kilkunastu miastach, jak i również w Jaśle odbyły się uroczystości.

Ku pamięci wyklętych i rozstrzelanych (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Od ubiegłego roku, dzień 1 marca jest ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom podziemia zbrojnego antykomunistycznego. Data obchodów nie jest przypadkowa, gdyż tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Ku pamięci wyklętych i rozstrzelanych (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Staszica. Pół godziny później rozpoczął się wykład dr. Mariusza Krzysztofińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej dotyczący ,,Żołnierzy Wyklętych” z antykomunistycznego podziemia na Rzeszowszczyźnie.

Ku pamięci wyklętych i rozstrzelanych (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

O godzinie 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Św. Antoniego.

Alicja Zając (Senator RP):

Senator Alicja Zając (kliknij aby powiększyć)

„W tym roku przygotowaliśmy skromne uroczystości, ale myślę, że one przypomną to święto. Mało wiemy o tym święcie, gdyż jest ono obchodzone dopiero po raz drugi, natomiast dla prawdziwych patriotów, jest to dobrze znane wydarzenie. W walkach udział brali żołnierze z Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierze „wolności niezawisłość” oraz wiele znanych postaci, które dzisiaj są przypominane, gdyż wcześniej był zakaz ich wspominania. To, że dzisiaj my pracuje, to jest inna forma pracy dla Ojczyzny. Nie musimy narażać swojego życia, czasem Może zdrowie.”

Andrzej Czernecki (Burmistrz Miasta Jasła):

Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki fot. archoiwum(kliknij aby powiększyć)

„Jest to stosunkowo młode święto, które zostało ustanowione w ubiegłym roku. W tym roku, w tym miejscu, znajdujecie się państwo dzięki Senator Alicji Zając. Myślę, że w przyszłym roku ten dzień będzie obchodzony nadal, lecz będzie on zorganizowany na większą skalę.”

W najbliższą sobotę odbędzie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Więcej informacji tutaj oraz na plakatach. Początek o godzinie 15. na jasielskim Rynku.

(PJ)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Józef
Józef
2024 lat temu

Czesc i chwała im!!

jaślanin
jaślanin
2024 lat temu

Cześć i Chwała Bohaterom!

reager
reager
2024 lat temu

byłem, wysłuchałem, zawiodłem się. ani słowa o ppłk Józefie Modrzejewskim z WiN-u. ani słowa również o Józefie Cieśli – Toporze, którego niepodległościowa grupa (wywodząca się z Batalionów Chłopskich) miała bardzo długi okres działania, bo aż do 1956 r. i tylko na terenie powiatu jasielskiego dokonała kilkunastu zbrojnych akcji wymierzonych w aparat komunistycznej represji. to tak się czci Żołnierzy Wyklętych ziemi jasielskiej? po co szukać bohaterów niewiadomo jak daleko skoro mamy własnych na wyciągnięcie ręki? szczególnie dziwi mnie taka postawa u Pani Senator, tym bardziej, że na ziemi krośnieńskiej politycy PSL-u potrafią oddawać cześć Cieśli – Toporowi, a Pani Senator jest… Czytaj więcej »

@
@
2024 lat temu

Topór by zrobił porządek w Jasle

iki
iki
2024 lat temu

Kto to jest na zdjęciu, co zabrała z głowy bałwana garnek
i ubrała na swoją głowę.

redisbad
redisbad
2024 lat temu

Cześć ich pamięci !

Zobacz także
Close
Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x