MuzeumWiadomości

Lechowski i Znamirowski członkami Rady Muzeum

Rada Miasta powołała skład Rady Muzeum, ciała działającego przy Muzeum regionalnym w Jaśle.

W jej skład weszli: dr historii z Uniwersytetu Jagiellońskiego Grzegorz Chomicki, historyk konserwator zabytków Przemysław Michalski, przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Felicja Jałosińska oraz historyk i radny miejski Leszek Znamirowski, a także wicestarosta i historyk Witold Lechowski.

Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle

Rada sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez muzeum funkcji społeczno-kulturalnej, czyli ma ona funkcję kontrolną i doradczą – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Żarnowiec wzorem do naśladowania

Do jej uprawnień należy między innymi opiniowanie rocznego planu pracy muzeum. W skład rady powinni wchodzić ludzie, którzy rozumieją potrzeby i specyfikę takiej placówki.

Marek Wiatr podczas wernisażu w JDK

Według mnie taką wzorcową radą muzeum jest rada w muzeum w Żarnowcu. Słynie ona z tego, że prócz zdobywania zbiorów, organizuje festiwale (Festiwal Narodowy w Żarnowcu – przypis redakcji), które są znane w kraju. Osobą prężnie działającą jest przewodniczący rady – pan Marek Wiatr – mówi Alfred Sepioł.

Jasielski Kopciuszek

Do tej pory przy jasielskim muzeum działały dwie rady, jednak ich działalność była symboliczna. Czy teraz się to zmieni?

Wydaje mi się, że jest to dobry skład. Żałuję, że jest tak mało osób miejscowych, które znają lepiej potrzeby muzeum. Ale może, te osoby z zewnątrz będą miały trzeźwy ogląd na pewne sprawy – mówi Sepioł.

Ma również nadzieję, że może w końcu muzeum nie będzie traktowane po macoszemu przez niektórych radnych.

Poprzednie Rady Muzeum  nie miały tego przebicia w niektórych sprawach. A to jest potrzebne. Radni miejscy nieraz podejmują decyzje w naszych sprawach a wielu z nich przez 4 lata ani raz nie było w muzeum – podkreśla Sepioł.

Marzeniem dyrektora jest nowy budynek muzeum, przestronny, gdzie można byłoby pokazać wszystkie zbiory. Eksponaty paleontologiczne, kolekcję zegarów, która robi furorę na Słowacji (czytaj więcej) oraz wiele innych skrywanych w piwnicach muzeum. To również pozyskiwanie środków na zakup nowych kolekcji oraz na bardziej przyziemne sprawy dotyczące funkcjonowania placówki.

Będzie lepiej?

Jak zapowiada radny miejski Leszek Znamirowski oraz członek Rady Muzeum, będzie starał się o pieniądze dla jasielkiego muzeum.

Leszek Znamirowski

Ja jako rady widzę, tę pomoc w formie tworzenia uchwał, aby wspomóc finansowo muzeum, aby zakupić zbiór, czy jakąś kolekcję. Bo wiem, że na to pieniędzy brakuje. Na pewno warto pomyśleć nad zabezpieczeniem większej kwoty w budżecie miasta dla tej placówki. Co więcej, myślę, że warto postawić na promocję jasielskiego muzeum również w powiecie, czy w regionie bo starostwo może się w to włączyć – mówi Znamirowski.

Członkowie Rady Muzeum za swoją pracę są wynagradzani, jednak poprzednia rada zrzekła się gratyfikacji pieniężnej i pełniła swoją funkcję niemal społecznie.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
TK
TK
2024 lat temu

Wiciu3Prom ? Znaczy, w muzeum jest jeszcze coś do spieprzenia:mad:

rjs
rjs
2024 lat temu

"Eksponaty paleontologiczne, kolekcję zegarów, która robi furorę na Słowacji (daj link do tego tekstu z muzeum o wystawie zegarów) oraz wiele innych skrywanych w piwnicach muzeum"
Koniecznie daj ów link 🙂 🙂 😆 🙂 😆

do TK
do TK
2024 lat temu

ONski dorobi na flaszkę i przesłucha płytki…

STASZEK
STASZEK
2024 lat temu

DAWNA PANORAMA DOBRA NA MUZEUM PO CO BUDOWAĆ
A LECHOWSKI NA PORTIERA

aka
aka
2024 lat temu

Dawna Panorama, Willa Machera (ul. Kościuszki – opuszczony budynek), budynek szpitala przy ul. Za Bursą… możnaby jeszcze wymienić kilka miejsc. Możnaby przy ul. 3 maja, na miejscu hotelu zbudować nowoczesny gmach muzeum z salami wystawienniczymi i konferencyjnymi!

eksponaty
eksponaty
2024 lat temu

Można zrobić wystawkę dokumentacji i zdjęć zaniechanych w tej kadencji inwestycji ,począwszy od zagospodarowania odpadów do obwodnicy północnej. Dzięki temu miastu bliżej do skansenu w Sanoku. Kustoszem koniecznie nauczycielka.

wikta
wikta
2024 lat temu

Jak widzę zdjęcie powyżej Pani Krystyny kultury i Pana Marka Wiatra to myślę sobie, że chyba się dobrze znają !!!

Dyzio
Dyzio
2024 lat temu

Paluszkojad boi się aby nie wyszły jego interesy z dyrektorem i dlatego pluje!Ciekawe kiedy zwróci Urzędowi Miasta pieniądze za zjedzone paluszki i wypitą wodę w czasie sesji!Więcej nic innego podobno tam nie robi!!

obserwator
obserwator
2024 lat temu

Dyrektorowi Sepiołowi gratuluję wsparcia Pana Leszka Znamirowskiego i współczuję "fachowości" Pana Witolda Lechowskiego.
Obawiam się również działań W.L. dotyczących prób odzyskania należnej MR w Jaśle części eksponatów archeologicznych z Trzcinicy od Pana dyrektora J.Gancarskiego.
A może redakcja portalu podejmie ten temat i przedstawi ich losy od początku znaleziska? Polecam rozważenie – może być ciekawie…

Zyd z rynku!!!
Zyd z rynku!!!
2024 lat temu

Ten Sepoł to ciekawy człowiek wiele dobrego robił na uczelni tylko dla kogo?Ci co byli wokół niego to wiedzą co to za człowiek i co robił w trudnych czasach a IPN aż puchnie od dokumentów na jego temat!!!!!!!!

ADAM K.
ADAM K.
2024 lat temu

Znamirowski to ten od Hubala. który nie wykonał rozkazu płk.Dąbrowskiego i w czasie wojny powinien być rozstrzelany!A potem wygubił tylu wojskowych i 4.5 tysiąca cywilów!Szalony major jak mówili o nim Niemcy , szalony Znamirowski jak mówią Jaślanie!!!!!!!!!!

Janek G.
Janek G.
2024 lat temu

IPN żeczywiście ma mnóstwo dokumentów na temat dyrektora Sepioła i dobrze by było aby te dokumenty opublkować!!A Bajorek taki sam więc nie ma go co słuchać!Paluszkojad wyrazisty!!!!!!!!!!!!

PO Jasło
PO Jasło
2024 lat temu

Ten Sepiol i ten Znamirowki to lepiej jakby schowali się do mysiej nory!

Back to top button
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x