Wiadomości

Młodzi głosują – czyli wybory samorządowe w Gim nr 2

Niedługo w całej Polsce odbędą się wybory do władz samorządów terytorialnych, w szkołach również jest to okres wyborczy. Dzieci i młodzież również aktywnie włączają się do działań obywatelskich, wybierają swoich przedstawicieli do samorządów klasowych i uczniowskich.

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 z O. I. w Jaśle jako jedna z 13 szkół w województwie podkarpackim wzięli udział w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”. Początkiem września rozpoczęto poszukiwanie kandydatów na stanowisko przewodniczącego SU oraz rzecznika praw ucznia, którzy zostali wyłonieni na pierwszym spotkaniu roboczym SU. Dało to znak do rozpoczęcia kampanii wyborczej. Uczniowie mogli poznać kandydatów i ich programy dzięki akcji plakatowej, audycji wyborczej oraz tzw. żywej reklamie, którą przygotowywały komitety wyborcze kandydatów.

Na tydzień przed wyborami członkowie komisji wyborczej przeprowadzili sondaż przedwyborczy, który pozwolił uczniom zapoznać się z poparciem całej społeczności szkolnej.

29 września nastąpiła cisz wyborcza – uczniowie przygotowujący wybory zdjęli plakaty oraz sondaż, tak aby nie sugerować kto z kandydatów powinien wygrać.

30 września w godzinach 800 – 10 25 w czasie godzin wychowawczych wszyscy uczniowie mogli oddać swój głos. Komisja wyborcza dzień wcześniej przygotowała lokal wyborczy z urną, miejscami dla wyborców oraz stanowiskami dla dwóch komisji wydających wcześniej przygotowane i opieczętowane karty wyborcze.

Wybory przebiegły bez żadnych problemów, mogli zagłosować wszyscy uczniowie również niepełnosprawni.

W czasie głosowania członkowie grupy sondażowej zbadali jak młodzi wyborcy zagłosowali, dało to nam i innym uczniom pierwsze nieoficjalne wyniki, ogłoszone po zamknięciu lokalu wyborczego. Na oficjalne informacje wszyscy musieliśmy poczekać do godziny 1200, wtedy przez szkolny radiowęzeł członek komisji przedstawił nowy skład Rady SU. Nowym przewodniczącym został Szymon Inglot, zastępcą Gabriela Kiszka, zaś rzecznikiem praw ucznia Mateusz Grodzicki.

W wyborach na 448 uczniów gimnazjum zagłosowało 387 wyborców, z tego 10 uczniów oddało głosy nieważne.
Wszystkim kandydatom gratulujemy uzyskanych wyników, nowo wybranemu przewodniczącemu, zastępcy oraz rzecznikowi życzymy udanej kadencji.

(Członkowie Klubu Europejskiego EUROGIM i opiekun Ilona Dranka)

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
niepewny
niepewny
2024 lat temu

MAM NADZIEJE ŻE GŁOSUJĄ NA PIS,BO TO PISOWSKIE MIASTO POWIEDZIAŁA NASZA WSPANIAŁA PANI BURMISTRZ.

P.
P.
2024 lat temu

Haha, super. 😀 Pomysł świetny ! :yes:

DAWID
DAWID
2024 lat temu

BYLE DROGIE DZIECI NIE NA PiS, NIEPOPELNIAJCIE BLEDOW WASZYCH RODZICOW!!!!!!!!!!!!!:lol:

...
...
2024 lat temu

Wygrał Szymon Inglot na przewodniczącego, a Mateusz Grodzicki na rzecznika .

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x