Kultura

Sukces uczennic z Gimnazjum Nr 2

W dniu 10 września w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczystość finałowa ogólnopolskiego konkursu „Historia Bliska”. Wśród jego laureatów znalazł się zespół Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle w składzie: Dominika Forystek, Aleksandra Krupa, Paulina Stach i Gabriela Tomasik.

Sukces uczennic z Gimnazjum Nr 2
Opiekunem uczennic był ich nauczyciel, historyk – regionalista Wiesław Hap. W konkursie uczestniczyli uczniowie 138 szkół, w większości ponadgimnazjalnych. Praca młodych jaślanek poświęcona II wojnie światowej p.t. „Początek i koniec tej straszliwej wojny zapisany w pamięci mieszkańców Jasła i okolic” została nagrodzona przez profesjonalnych historyków – profesorów warszawskich, jak zapisano w protokole jury: „za niezwykle dojrzałą konfrontację wielu relacji i źródeł archiwalnych”. W trakcie całego procesu przygotowywania pracy zebrały wspomnienia i relacje świadków tamtych wydarzeń, dotarły do dokumentów i fotografii, a następnie bardzo dokładnie je opracowały, opisały i skomentowały.
Jasielskie laureatki wraz z opiekunem uczestniczyły w warszawskiej gali, w trakcie której nagrodzonym uczniom i ich nauczycielom gratulacje złożyli m.in. premier Tadeusz Mazowiecki, szef kancelarii Prezydenta RP – minister Jacek Michałowski oraz dyrektor europejskiej Sieci
EUSTORY – Gabriele Woidelko. Organizatorami tego wartościowego badawczego konkursu historycznego pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego byli: Ośrodek Karta, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum II Wojny Światowej, Open Society Institute w Nowym Jorku oraz Urząd Miasta Warszawy.
To kolejny sukces młodych pasjonatów dziejów ze Szkolnego Koła Historyczno – Regionalnego jakie od wielu lat z powodzeniem działa w jasielskim Gimnazjum Nr 2.
/ DR/

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Cóż to za historycy oceniający wydarzenia z przed pół wieku, gdzie większość świadków nie żyje, a pozostałym zawsze można zarzucić „luki w pamięci” – dlaczego nikt nie chce zajmować się historią ostatniej dekady czy dwóch, gdzie uczestnicy i oceniający te wydarzenia są w stanie sami wprowadzać swoje korekty. Czy dopiero za ok 50 lat znajdzie się kolejny „ambitny” historyk i będzie po swojemu wyjaśniał całe to bagno ostatnich 20 lat – wszystkie afery, rozkradanie i defraudacje majątku narodowego, obiecywanie i okłamywanie społeczeństwa, a nawet utrudnianie dostępu do swobodnego wypowiadania się w danej kwestii – no cóż strach przed utratą intratnej… Czytaj więcej »

xodaris
xodaris
2024 lat temu

jazda z cyganami !

lama
lama
2024 lat temu

jest niewielu nauczycieli takich jak Pan Hap bardz go cenie i podziwiam za jego poswiecenie dla uczniow

jj
jj
2024 lat temu

Brawo i jeszcze raz brawo dla uczniów i nauczycieli z gim.2.Oby tak dalej.Rodzic.

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x