MiastoWiadomości

Naukowcy rodem z Jasła swojemu miastu. Inauguracja działalności JSN

Wykład prof. dr. hab. Karola Myśliwca poświęcony odkryciom polskich archeologów w Sakkarze (Egipt) zainaugurował – 4 listopada br. – działalność Jasielskiego Towarzystwa Naukowego.

Naukowcy rodem z Jasła swojemu miastu. Inauguracja działalności Jasielskiego Towarzystwa Naukowego

– Mam przyjemność przemawiać do państwa w charakterze członka założyciela Jasielskiego Towarzystwa Naukowego. Wierzę, że istnienie takiej organizacji w Jaśle jest jak najbardziej celowe. Nie tylko będzie łączyło wysiłki naukowe różnych badaczy, którzy wywodzą się z Jasła, którzy tu kończyli szkoły, ale również będzie mogło wspomagać młodzież jasielską w zdobywaniu wykształcenia i nabywania pewności siebie – mówił prof. Karol Myśliwiec.

Tak się złożyło, że wybitny jaślanin, światowej sławy archeolog egiptolog, Honorowy Obywatel Miasta Jasła, obchodził akurat imieniny, a dzień wcześniej świętował 70. urodziny, w związku z czym zorganizowana w Jasielskim Domu Kultury inauguracja przerodziła się spontanicznie w przyjacielskie spotkanie zwieńczone fantastycznym – jak zawsze – wykładem profesora.

W imieniu mieszkańców Jasła życzenia i podziękowania za rozsławianie rodzinnego miasta na całym świecie złożył Solenizantowi burmistrz Andrzej Czernecki. – Ktoś powiedział, że człowiek ma trzy rozumy: ten, z którym przychodzi na świat, ten, który pozyskuje w wyniku edukacji i ten z dobrego życia. Pan profesor ma te wszystkie trzy rozumy. Wspaniała karta dokonań naukowych, ale przede wszystkim wspaniały człowiek, wielki jaślanin, nasz najwspanialszy ambasador – mówił A. Czernecki.

Naukowcy rodem z Jasła swojemu miastu. Inauguracja działalności Jasielskiego Towarzystwa Naukowego

– Myślę, że o wiele więcej zawdzięczam Jasłu ja, niż Jasło mnie – odpowiedział Jubilat, podkreślając radość i dumę z faktu, że swoje 70 urodziny oraz kolejne imieniny może obchodzić właśnie w tu i w właśnie w taki sposób. Wyrazy najwyższego uznania i życzenia znakomitemu Jubilatowi złożyli również przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Benefisową część spotkania zakończyły życzenia od JDK i niespodzianka: dedykowana Profesorowi „Piosenka pasterska” do słów Czesława Miłosza, w wykonaniu Julii Zielińskiej, przy akompaniamencie Ewy Grzebień.

Na początku spotkania gości przybyłych do JDK przywitał dyrektor instytucji Janusz Szewczyk. – Miło mi gościć dzisiaj znakomitych ludzi, którzy potrafią funkcjonować nie tylko w Polsce; konkretnie profesor doktor habilitowany Karol Myśliwiec, archeolog, egiptolog, profesor nauk humanistycznych, członek Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Ekspertów przy Burmistrzu Miasta Jasła, także członek założyciel Jasielskiego Towarzystwa Naukowego. Jednym słowem prawdziwy Indiana Jones z Jasła – mówił, zapraszając na scenę wybitnego jaślanina oraz burmistrza.

***
Jasielskie Towarzystwo Naukowe
Głównym celem powstania Towarzystwa jest wspieranie i propagowanie nauki ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb gospodarki, społeczności i kultury regionu podkarpackiego oraz integracja środowisk naukowych. Na liście członków – założycieli znalazły się nazwiska naukowców i popularyzatorów nauki pracujących w wielu polskich uczelniach, jak również osoby które na gruncie jasielskim czynią starania o upowszechnianie rozwoju modelu rozwoju opartego na wiedzy. Jasielskie Towarzystwo Naukowe, które działać będzie w formie stowarzyszenia rejestrowego swoje cele zamierza realizować m.in. poprzez organizowanie warsztatów, sympozjów, konferencji, odczytów i innych posiedzeń naukowych, podejmowanie inicjatyw i działań integrujących miejscowe środowisko na rzecz nauki, jak również współdziałanie w stwarzaniu warunków rozwoju miejscowej kadrze naukowej.

Naukowcy rodem z Jasła swojemu miastu. Inauguracja działalności Jasielskiego Towarzystwa Naukowego

Prof. dr hab. Karol Myśliwiec o Jasielskim Towarzystwie Naukowym: Jasielskie Towarzystwo Naukowe ma bardzo różne cele. Przede wszystkim koncentrowanie wysiłków i osiągnięć naukowych różnych jaślan rozproszonych po całym świecie, działających w różnych dziedzinach nauki w Polsce i za granicą i uzmysławianie mieszkańcom miasta Jasła jak wiele ich rodacy już dokonali i prawdopodobnie jeszcze dokonają. Jednym z celów Towarzystwa jest dbanie o młodzież szczególnie uzdolnioną w jasielskich szkołach, fundowanie dla niej stypendiów, nagradzanie i przygotowywanie do samodzielnej pracy naukowej. Cele są bardzo rozległe i ambitne, m.in. ma być również wydawane czasopismo, w którym członkowie towarzystwa będą publikować swoje artykuły, także artykuły naukowe.

Władze Towarzystwa zostaną wybrane na jednym z następnych posiedzeń. Ja na razie jestem przewodniczącym, ale tylko do momentu powołania władz właściwych, dlatego, że obowiązki nie pozwalają mi poświęcić tyle czasu temu Towarzystwu, na ile by ono zasługiwało.

Jak wszystkie fundacje czy towarzystwa naukowe będziemy poszukiwali sponsorów, a w momencie, kiedy już udowodnimy, że naprawdę potrafimy coś zrobić, prawdopodobnie zwrócimy się również do państwowych ośrodków dysponujących pieniędzmi na naukę, żeby wspomogły naszą działalność.

Towarzystwo stworzyli członkowie założyciele, których jest kilkunastu, i do których mam zaszczyt należeć. Jest to organizacja niezależna od wszelkich innych istniejących już w Jaśle.

Dzisiejsze nasze spotkanie jest powiązane z pierwszym wykładem, na temat naszych wykopalisk w Egipcie, którymi kieruję, ale już planowane są następne wykłady z innych dziedzin nauki, bardziej technicznych: z zakresu chemii, mechaniki itd. Myślę, że mieszkańcy Jasła dzięki temu otrzymają ogromne spektrum wkładu jaślan do nauki polskiej i międzynarodowej.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaslanin
jaslanin
2024 lat temu

Wielkie Dzięki Panie Profesorze!!!

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x