MiastoWiadomości

Nie daj się zwieść internetowym oszustom

Policja przestrzega przed fikcyjnymi sklepami internetowymi. Zachowajmy czujność, szczególnie w okresach przedświątecznych, kiedy często zdarza się nam robić internetowe zakupy na ostatnią chwilę. Nie dajmy zwieźć się „atrakcyjnym” ofertom.

Nie daj się zwieść internetowym oszustom
Nie daj się zwieść internetowym oszustom

W okresach wzmożonych zakupów, jakimi bez wątpienia są Mikołajki, czy Święta Bożego Narodzenia, w sieci Internet możemy spotkać się z ofertami zakupów, które bez wątpienia są ofertami bardzo atrakcyjnymi, uwzględniającymi różnego rodzaju rabaty, obniżki, bonusy, dodatki.

Są to promocje, które mają zachęcić potencjalnych klientów do zakupów i z całą pewnością są zachęcające, jednak jednocześnie powinny stanowić swego rodzaju sygnał ostrzegawczy. Zanim w szale zakupów zdecydujemy się wydać nasze pieniądze, powinniśmy dochować staranności w ustaleniu czy dana oferta jest prawdziwa, czy podmiot oferujący towar w atrakcyjnych cenach rzeczywiście istnieje i prowadzi działalność gospodarczą. W tym celu warto poświęcić kilka chwil na sprawdzenie oferty. Po pierwsze:

sprawdzić, czy na stronie internetowej zawarte są dane teleadresowe podmiotu tj. jego nazwa (czasami imię i nazwisko właściciela) adres, dane w postaci NIP, REGON, nr telefonu, faxu, adres poczty email
przeprowadzić analizy rynku – porównania w innych sklepach ceny wybranego towaru, czy nie odbiega ona w drastyczny sposób od średnich cen rynkowych
w zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej sprawdzić podmiot w rządowych rejestrach, działających w sieci Internet, tj.
Krajowy Rejestr Sądowy Ministerstwa Sprawiedliwości prowadzący rejestr prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek, oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – dla prowadzących działalność gospodarczą indywidualną
zweryfikować opinie o sklepie bądź sprzedawcy na dostępnych stronach internetowych, np. ceneo.pl, opineo.pl itp. gdzie należy zwrócić uwagę na ilość opinii, czasokres ich zamieszczenia, oceny pozytywne, negatywne
w miarę możliwości unikać przedpłat wybierać w miarę możliwości opcję płatności przy odbiorze towaru (wysyłka za pobraniem)
sprawdzić, czy połączenie ze sklepem jest dokonywane za pośrednictwem bezpiecznego, szyfrowanego połączenia o czym świadczy określenie stosownego protokołu w adresie strony, powinno być „https://:” a nie http://, sprawdzenie ważności certyfikatu bezpieczeństwa dla danej witryny.

Wydział do walki z Cyberprzestępczością

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x