r e k l a m a
MiastoWiadomości

Nietrzeźwi za kierownicą

Policjanci zatrzymali kolejnych kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu. 44-letni kierowca ciągnika wjechał do rowu mając 2,9 promila alkoholu w organizmie. Z kolei kierujący renaultem na widok radiowozu próbował cofać i wjechał do rowu. Mężczyzna miał 2,8 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwi za kierownicą
Nietrzeźwi za kierownicą

Pierwszym z zatrzymanych był 44-letni kierowca ciągnika rolniczego. Mieszkaniec powiatu krośnieńskiego jeździł ciągnikiem po drogach gminy Nowy Żmigród stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Będąc w stanie nietrzeźwości wjechał do przydrożnego rowu. W trakcie interwencji okazało się, że kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości. Policyjny alcotest wskazał 2,9 promila alkoholu w jego organizmie. Ciągnik nie był zarejestrowany i ubezpieczony. Ponadto mężczyzna był już wcześniej karany za podobne przestępstwo.

Kolejnym nietrzeźwym kierowcą wyeliminowanym z ruchu był 51-letni mieszkaniec gminy Skołyszyn. Wczoraj w Błażkowej około godz. 20, kierując osobowym renaultem, na widok radiowozu policyjnego zatrzymał się, włączył wsteczny bieg i zaczął cofać. Niestety próbę zawracania zakończył w przydrożnym rowie. Po przebadaniu stwierdzono u niego 2,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Trzecim kierowcą na „podwójnym gazie” był 60-letni mieszkaniec gminy Tarnowiec. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Jasła po godzinie 1, przez funkcjonariuszy referatu patrolowo-interwencyjnego. Za kierownicę osobowego fiata wsiadł mając w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu.

Policja przypomina, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila) skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie. Konsekwencją skazania może być kara aresztu, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do 3 lat.

Natomiast kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od 3 do 15 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Apelujemy do wszystkich: jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce prowadzić, nie pozwól na to! Uniemożliwiając jazdę pijanemu kierowcy ochronisz przed nieszczęściem jego i tych, których może spotkać na swojej drodze.

KPP w Jaśle

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X