r e k l a m a
MiastoWiadomości

Nowe samochody dla PZD i DPS w Foluszu

Starostwo Powiatowe w Jaśle zakupiło na potrzeby Powiatowego Zarządu Dróg 5 fabrycznie nowych samochodów. Środki na ten cel w kwocie ponad 1 mln zł zostały wygospodarowane z oszczędności w działalności bieżącej Powiatowego Zarządu Dróg oraz na zadaniach inwestycyjnych, prowadzonych wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Jaśle.

Nowe samochody dla PZD i DPS w Foluszu (fot. K. Pacwa, Starostwo Powiatowe w Jaśle)

Dwa Volkswageny oraz polonezy: Caro i Truck zostały zastąpione trzema samochodami marki Toyota Hilux oraz Peugeot Boxer i ciężarowym Manem. Dodatkowo kupiona została zamiatarka do zamiatania ulic miejskich, dzięki czemu władze Powiatu Jasielskiego zrealizowały długoletnie oczekiwania mieszkańców Jasła w tym zakresie.

Nowe samochody dla PZD i DPS w Foluszu (fot. K. Pacwa, Starostwo Powiatowe w Jaśle)

Zakupy były możliwe dzięki oszczędnościom, które powstały w wyniku zmiany schematu organizacyjnego i regulaminu Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle w 2011 roku. – W marcu ubiegłego roku Zarząd Powiatu w Jaśle podjął decyzję o zmianie schematu organizacyjnego i regulaminu Powiatowego Zarządu Dróg, co zaskutkowało likwidacją 1/3 stanowisk pracy. Decyzja Zarządu spowodowana była małą efektywnością utworzonych kilka lat wcześniej grup robotniczych oraz zbyt wysokimi kosztami bieżącymi PZD. Po zmianie przepisów w ustawie o finansach publicznych koniecznością stało się poszukiwanie możliwości obniżenia wydatków bieżących. Wczesne podjęcie tej decyzji umożliwiło zmniejszenie wydatków bieżących założonych w pierwotnym budżecie . To z kolei pozwoliło na zwiększenie ilości zadań inwestycyjnych – tłumaczy Tadeusz Górczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Nowe samochody dla PZD i DPS w Foluszu (fot. K. Pacwa, Starostwo Powiatowe w Jaśle)

Istotna zmiana dotyczyła także regulaminu organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Jaśle. W miejsce trzech samodzielnych stanowisk ds. inwestycji utworzono Wydział ds. Inwestycji i Zamówień Publicznych, co znacznie usprawniło proces przygotowywania i przeprowadzenia przetargów oraz obniżyło koszty realizacji zadań nawet o 40%.

Pierwotny budżet PZD na wydatki bieżące zakładał kwotę 10.845,460 zł. Reorganizacja w Powiatowym Zarządzie Dróg oraz odejście od kosztownych prac remontowych (na rzecz zwiększenia ilości zadań inwestycyjnych) pozwoliły ograniczyć te wydatki do kwoty 7.772.672,29 zł. Wygospodarowane w ten sposób środki w wysokości 3. 072. 787,71 zł przeznaczono na inwestycje, z czego 1.023.169,44 zł przeznaczono na zakup nowych samochodów wraz z wyposażeniem: Toyoty Hilux (3x) za łączną kwotę 383.140,01 zł oraz ciężarowego MANA za 483 267 zł, Peugeota Boxera za 124.240,00 zł i zamiatarkę za 32 522,43 zł. – Ich zakup znacznie ograniczy wydatki na remonty mocno zużytych samochodów, ograniczy również koszty bieżącej eksploatacji. To z kolei przyczyni się do sprawnego i skutecznego działania Powiatowego Zarządu Dróg na naszych drogach – dodaje T. Górczyk

Nowe samochody dla PZD i DPS w Foluszu (fot. K. Pacwa, Starostwo Powiatowe w Jaśle)

Nowo zakupione samochody będą wykorzystywane do konserwacji i wymiany znaków oraz bieżącego utrzymania dróg, których na terenie powiatu jest 390 km. – Nakłada to na nas ustawa o utrzymywaniu porządku i czystości w gminach, więc musimy to robić. Wynajem zamiatarki to dla nas spory koszt, bo około 200 zł za godzinę. Teraz udało nam się kupić zamiatarkę, która jest przystosowana do koparki. Wydaje się, że spełni swoją funkcję i będzie czysto – mówi Elżbieta Motkowicz, p.o. dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle. Oszczędności z tytułu tych zakupów szacuje się na około 80.000,00 do 100.000,00 zł rocznie.

Nowe samochody dla PZD i DPS w Foluszu (fot. K. Pacwa, Starostwo Powiatowe w Jaśle)

Za kwotę 132 900,00 zł zakupiony został również samochód terenowy z nadwoziem marki Mitsubishi L200 na potrzeby Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Starostwo Powiatowe przekazało na ten cel 120 000, 00 zł, natomiast pozostała kwota pochodziła z budżetu placówki. – Ten pojazd będzie wykorzystywany do przewozu mieszkańców do lekarza oraz wyjazdów służbowych pracowników, w celach związanych z funkcjonowaniem Domu Pomocy Społecznej w Foluszu – mówi Karol Adamski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

Nowe samochody dla PZD i DPS w Foluszu (fot. K. Pacwa, Starostwo Powiatowe w Jaśle)

Nie jest to ostatnia inwestycja. Obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe na dostawę kolejnego samochodu, dziewięcioosobowego mikrobus, przystosowanego do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Jego zakup będzie możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nowe samochody zastąpią mocno już wysłużone, czyli: 15-letniego Poloneza, Renault Trafic, osobowo – towarową Skodę Roomster oraz busa marki Mercedes, który trafi do nowo utworzonego Środowiskowego Domu Pomocy w Nowym Żmigrodzie.

Katarzyna Pacwa
Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ixi
ixi
2024 lat temu

bardzo dobra inwestycja – czas pozucic te kompromitujace i niebezpieczne klekoty!

Bezrobotny
Bezrobotny
2024 lat temu

Kryzys uderzyl w biurokratow …

zibi
zibi
2024 lat temu

kupcie lepiej piskarkę , bo drogi dalej sliskie

ab
ab
2024 lat temu

kraj mlekiem i miodem płynący

mario
mario
2024 lat temu

A czemu czarna Toyota nie jest oklejona? Może będzie przeznaczona do innych celów niż Służba Drogowa?

oburzony
oburzony
2024 lat temu

NA SZKOŁY I DZIURY W DRODZE NIE MA, ALE NA MITSUBISHI JEST. MOŻE MAŁY PROTEST JAŚLAN NA DEPTAKU ZORGANIZOWAĆ?

starost
starost
2024 lat temu

Górczyk i Kmiecik duet najmądrzejszych ludzi w Starostwie jasielskim.Potężne wydatki na markowe samochody osobowe z niewielką nadbudową do przewozu drobnych bagaży.Zakupiono opancerzoną z przyciemnionymi szybami limuzynę dla DPS Folusz ,argumentując ,iż ma ona służyć do przewozu pensjonariuszy.Takie pojazdy mają służyć do jakich działalności?Jeśli powszechnie do obsługi dróg wymagane są ciężkie,niezawodne pojazdy,a kupiono zabawki i merda się ogonami z zachwytu,to jesteście obaj panowie żałośni wraz ze swoją wazeliną.Może nie wiecie,ale wystawiono do sprzedaży bolid Kubicy,więc zastanówcie się nad jego zakupem .Wsiadajcie obaj i jazda z Jasła szkodniki.Pasuje do takich l;udzi powiedzonko „boso,ale w ostrogach”

ixi
ixi
2024 lat temu

meczy juz ten jek i skowyt – dajcie spokoj – jezdzili starymi rzechami – Polonezem – na Molosc Boska!!! Czego wy chcecie; zeby na furach i konmi jezdzili – od czegos trzeba zaczac! Drogi sa i tak lepsze niz np. w UK – DAJCIE SPOKOU JUZ Z TYM JECZENIEM I STEKANIEM..to juz jest nudne

Obserwacje
Obserwacje
2024 lat temu

Ludzie, przecież od roku, po wyborach, kiedy objęli władzę ludzie uczciwi, wykształceni, mądrzy i szczupli oraz schludni i przystojni, w Jaśle jest pięknie i wspaniale, a pięknie rozkwitające dzisiaj na jasielskich ulicach wiosenne kwiaty upiększają nasze wspaniale rozwijające się od roku MIASTO. Więc dobrze, że są tak potrzebne nowe i przeciętne jak dla siedzeń naszej umiłowanej władzy samochody. Już wkrótce, dzięki cudownemu spojrzeniu na nas, każdy będzie miał swojego mercedesa…

goło leć
goło leć
2024 lat temu

Stan aktualny dzisiaj na ulicach tzw.powiatowych administrowanych przez starostwo.Całą noc zasypane,śliskie ulice np.Kraszewskiergo,Ujejskiego,a autka nowiutkie stoją bezczynnie.Do limuzyny z napędem dwuosiowym zamontować pług czołowy i dbać o porządek.Może ktoś wyjasni dlaczego ten szczupły sprzęt tj.solarko-piaskarki w I-szej kolejności porządkują drogi poza miastem,a drogi w mieście dopiero w III-ciej kolejności.P.Kmiecik i Czernecki przestańcie prawić pierdle,że macie końcowe oszczedności i w powiecie i w mieście i w związku z tym kupujecie między innymi zabawki do Waszych indywidualnych potrzeb ,a nie sprzęt,który powinien służyć do uporządkowanie miasta.Oszczędzacie na mieszkańcach i na akcji zimowej.Hasło „drogowcy zaspali” to Wasze pokrętne gadanie.

zibi
zibi
2024 lat temu

piaskarki tylko piaskarki i porządnie mi odśnierzyc miasto

zibi
zibi
2024 lat temu

lwowska dzisjaj znowu nie odśnieżona,tir stały na całego,oj marnie w tym Jasle

Back to top button
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x