MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Nowy system gospodarki odpadami w Jaśle

Od 1 lipca 2013 roku będzie obowiązywał nowy system odbioru odpadów komunalnych, dlatego też Miasto Jasło przygotowuje się do wdrożenia nowego systemu.

Nowy system gospodarki odpadami w Jaśle (kliknij aby powiększyć)

Zasadniczą zmianą w nowym systemie zarządzania odpadami komunalnymi jest to, że to gminy będą odpowiadać za zbiórkę śmieci. Odpady od mieszkańców będą odbierane przez firmę wyłonioną w przetargu.

Wszyscy płacą

Zgodnie z nowymi uchwałami Wszyscy właściciele nieruchomości zostaną objęci obowiązkowym systemem odbierania odpadów i będą rozliczać się z gminą. Dzięki temu nie będzie „opłacało się” wyrzucanie odpadów do lasu. Wprowadzanie nowego systemu gospodarki odpadami w Jaśle będzie się odbywało zgodnie z uchwałami Rady Miejskiej Jasła. Do najważniejszych należy uchwała w sprawie wyboru metody naliczania opłaty za odbiór odpadów oraz wysokości stawki tej opłaty, którą mieszkańcy będą uiszczać za odbiór odpadów.

Cztery możliwości

Ustawodawca przewidział cztery metody naliczania opłaty: od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, od ilości zużytej wody, od wielkości lokalu mieszkalnego, ustalenie jednej opłaty od całego gospodarstwa domowego. O wyborze metody zdecyduje Rada Miejska Jasła podczas najbliższej sesji, która odbędzie się 17 grudnia.

– Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem będzie naliczanie opłaty od liczby osób zamieszkujących nieruchomość – mówi Marcin Gustek, kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami w Jaśle. – Wysokość opłaty za odbiór odpadów uzależniona będzie od cen, które zaoferują firmy w zorganizowanym przez gminę przetargu. Wybrana zostanie firma, która zaproponuje najniższe ceny przy jednoczesnym spełnieniu warunków przetargu. Zgodnie z nowymi przepisami opłata za odbiór odpadów obejmować ma koszty odbioru odpadów, ich transportu oraz zagospodarowania na regionalnej instalacji – Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie – wyjaśnia.

Jasło przypisane do Krosna

Ustawa nałożyła na marszałków województw obowiązek zorganizowania regionów gospodarki odpadami i wyznaczenia regionalnych zakładów, do których będą musiały trafić odebrane od mieszkańców odpady. Marszałek Województwa Podkarpackiego przypisał Jasło do regionu południowo-zachodniego, w którym jedyną regionalną instalacją jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie. – W tym momencie jesteśmy uzależnieni od podmiotów zewnętrznych, będziemy musieli zapłacić narzuconą przez regionalny zakład cenę – zaznacza M. Gustek.

Opłaca się segregować

Ustawa kładzie duży nacisk na selektywną zbiórkę odpadów. Osoby segregujące odpady będą płacić niższe rachunki. – Koszty odbioru odpadów można próbować zmniejszyć minimalizując ilość wytwarzanych przez nas odpadów niesegregowanych, których zagospodarowanie jest zdecydowanie droższe od odpadów selektywnie zebranych. Będziemy proponować mieszkańcom większe zróżnicowanie opłat za odbiór opadów w przypadku ich segregowania. Mieszkaniec będzie płacił o połowę mniej za wywóz śmieci, jeżeli będzie je segregował. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to trudne do wprowadzenia jeżeli chodzi o budynki wielolokalowe, czyli bloki – zaznacza Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Miasto będzie zachęcało do segregowania odpadów poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną, która rozpocznie się początkiem przyszłego roku. Jednak zdaniem burmistrza Czerneckiego najbardziej motywujący będzie element finansowy.

– Gdyby na terenie Jasła była instalacja regionalna, to na pewno opłaty za wywóz śmieci byłyby niższe. A tak decyzja z 2007 roku o zaniechaniu budowy Międzygminnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Jaśle, będzie brzemienna w skutkach – podkreśla Andrzej Czernecki. – Nie wykluczamy jednak budowy instalacji regionalnej przez gminy, które współpracują w ramach Związku Gmin Dorzecza Wisłoki – dodaje.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anty
anty
2024 lat temu

Dobry artykól. Dziekujemy głównie mieszkańcom Gamratu którzy chcieli żyć czysto i ekologicznie przy poparciu pewnej Pani z pobliskiej wioski.Terzaz będziemy w PKP – Płać Kolego Płać.

bhp
bhp
2024 lat temu

Obudzili się mocodawcy,w tym P.Czernecki,który za poprzedniej kadencji zablokował koncepcję budowy międzymiastowej instalacji segregująco-utylizującej odpadów dla miast Krosno,Jasło,Jedlicze i dla okolicznych przy tych miastach gmin.Mądrzy ludzie z Krosna wybrali własną ścieżkę,która teraz przyniesie im krocie.A ten nasz mocodawca,który wpuścił w kanał mieszkańców Jasła teraz powinien teraz raczej się wyciszyć

dragoness
dragoness
2024 lat temu

To nie p. Czernecki namieszał w glowie mieszkańcom, opowiadając głupoty o „spalarni” i „róży wiatrów”. Zrobiła to p. burmistrz z p. senatorem. Teraz będzie można się będzie pomodlić do Matki Boskiej z Lourdes, której „grota” stoi na miejskim gruncie o obniżenie stawek opłat, lub moze do dziedzicznej p. senator(owej), której rodzina powolana jest do polityki.

PO - Pełna Obojętność
PO - Pełna Obojętność
2024 lat temu

Jedyna w Polsce spalarnia odpadów na Targówku w Warszawie przyjmuje odpady po ok. 750 zł za tonę – tak więc jeśli chcecie płacić jeszcze więcej – to tylko spalarni nam brakuje… Jest sposób aby mało płacić za odpady – ale dlatego, że mało się płaci – to grupy trzymające władzę udają że nic o tym nie wiedzą – szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła „jak płacić mniej za śmieci”, można czytać a nawet oglądać…

CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Burmistrz został już zapytany o niekonstytucyjne naliczanie opłat za odpady i kto na tym robi byznes – jakoś bez echa. Powtarzam więc: dlaczego do tej pory stosuje się tzw. odbiór ilościowy i kto ma do niego prawo i dlaczego {płaci za tyle śmieci ile wyprodukuje} inni nie mogą ??? Szczególnie mam tu na myśli tych o najniższych dochodach niejednokrotnie żyjących jeszcze z odpadów a nie produkujących odpady…według nowych założeń statystyczny mieszkaniec Jasła zostanie zmuszony do opłaty za wyprodukowanie 1tony odpadów – pytam czy takie są wskaźniki produkcji odpadów, ile z tego otrzyma firma wywożąca, jaką „prowizję naliczą sobie urzędasy za… Czytaj więcej »

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x