r e k l a m a
MiastoWiadomości

Odblaski ratują życie najmłodszych uczestników ruchu drogowego!

Już po raz siódmy Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego zainaugurował realizację programu edukacyjnego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”. Sponsor tytularny – Grupa LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku – wyposaży wszystkich pierwszoklasistów z publicznych i niepublicznych szkół podstawowych w powiecie jasielskim w ponad 1100 pakiety edukacyjne oraz taką samą liczbę odblaskowych maskotek!

Inauguracja programu edukacyjnego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

W czwartek (19.09) zorganizowano konferencję rozpoczynającą działania profilaktyczne w roku szkolnym 2013/2014. Do Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle przybyli przedstawiciel Gestora programu – Roman Kościow z LOTOS Infrastruktura S.A. Jasło, koordynator programu na powiat jasielski, działacze Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, samorządowcy – wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz, II Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Leszek Znamirowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal, wójt gminy Brzyska Rafał Papciak, przedstawiciele społecznych partnerów przedsięwzięcia – Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, pracownicy urzędów miast i gmin powiatu jasielskiego odpowiedzialni za oświatę oraz przedstawiciele lokalnych środków masowego przekazu.

Inauguracja programu edukacyjnego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Gospodarzem spotkania była dyrektor szkoły Aleksandra Zajdel-Kijowska, a prowadził je prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki, który przybliżył ideę programu „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”:

„To program skierowany do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z województwa pomorskiego oraz powiatu bielskiego i jasielskiego. Celem działań podejmowanych wraz z przedstawicielami Policji i ekspertami bezpieczeństwa ruchu drogowego jest przekazanie najmłodszym praktycznych porad dotyczących bezpieczeństwa na drodze oraz w miejscu zabaw. Ważnym elementem działania jest uświadamianie pierwszoklasistów, że elementy odblaskowe są konieczne i zwiększają ich bezpieczeństwo. W roku szkolnym 2013/2014 łącznie 14 000 odblasków i tyle samo zestawów edukacyjnych trafi do pierwszoklasistów. W ostatnich 8 latach Grupa LOTOS przekazała łącznie blisko 100 000 odblasków i 80 000 pakietów edukacyjnych”.

Inauguracja programu edukacyjnego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

W powiecie jasielskim liczba ta kształtuje się w następujący sposób: miasto Jasło – 380, gmina Jasło – 107, gmina Brzyska – 62, gmina Dębowiec – 94, miasto i gmina Kołaczyce – 95, gmina Krempna – 14, gmina Nowy Żmigród – 89, gmina Osiek Jasielski – 53, gmina Skołyszyn – 138, gmina Tarnowiec – 72. Od roku szkolnego 2007/2008 do „pierwszaków” w powiecie jasielskim Grupa LOTOS S.A. przekazała w sumie około ośmiu tysięcy materiałów edukacyjnych oraz taką samą liczbę elementów odblaskowych.

Inauguracja programu edukacyjnego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Iwona Mostowska, Kierownik Działu Spraw Społecznych i Kulturalnych Grupy LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku: „Jednym z priorytetów strategii społecznej odpowiedzialności Grupy LOTOS jest działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa dzieci. Program „LOTOS – Bezpieczna droga do szkoły” jest działaniem, które ma na celu kształtowanie odpowiednich postaw dzieci i tym samym zwiększenia ich bezpieczeństwa na drogach.”

nz. Rafał Papciak, Wójt Gminy Brzyska, który jako jedyny z wójtów powiatu jasielskiego stawił się na konferencji inaugurującej akcję (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Do dziesięciu wybranych placówek edukacyjnych przedstawiciele Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Jaśle dotrą na przełomie września i października br. z prelekcją na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego jego najmniej chronionych uczestników – dzieci i młodzieży. Wybrano szkoły podstawowe w: Opaciu (gmina Jasło), Lublicy (miasto i gmina Kołaczyce), Lipnicy Dolnej (gmina Brzyska), Dobryni (gmina Dębowiec), Czeluśnicy (gmina Tarnowiec), Łężynach (gmina Nowy Żmigród), Krempnej (gmina Krempna), Mrukowej (gmina Osiek Jasielski), Lisowie (gmina Skołyszyn) oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle.

Inauguracja programu edukacyjnego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

W latach ubiegłych organizowany był także konkurs plastyczny „Uwolnić odblaski”.

Szczegóły na temat programu można odnaleźć na oficjalnej stronie internetowej Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego: www.jkmird.pl oraz pod adresem specjalnego portalu Grupy LOTOS S.A.: www.bezpiecznadroga.lotos.pl.

JKMiRD

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
emigrant
emigrant
2024 lat temu

Gdyby Rafał Papciak został na.drugą kadencję i poukładał sobie.sprawy z Urzędem Gminy po poprzedniku, to pewnie bym chętnie.wrócę z Anglii w swoje ojczyste strony.

Łukasz
Łukasz
2024 lat temu

pozdrowienia dla P. Józia! Naprawdę tyle co ten Pan robi dla dzieci. Rok temu był u mojej córki w szkole,,, Dzieci bezpłatnie dostały wyposażenie, zabawki edukacyjne jeśli chodzi o bezpieczńestwo, książki i odblaski. To wazne, bo mieszkamy poza Jasłem. Zdrowia życzymy!

CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Z tego co widzę to „takie odblaski” ratują „życie” nie tylko najmłodszym, ale sporej grupie dorosłych…..

xxl
xxl
2024 lat temu

Proponowałbym ująć w tym programie S.P. nr 7 w Żółkowie. Droga wojewódzka 992 jest opanowana przez TIR-y, dzieci jak również dorośli nie mają z nimi szans.

Zobacz także
Close
Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x