MiastoWiadomości

Odszedł na wieczną wartę…

W dniu 30 maja 2013 r. w wieku 86 lat zmarł Mieczysław Mikulski, jaślanin z urodzenia, społecznik zasłużony dla naszego miasta. Tu ukończył szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. Prawie połowę życia przepracował w Rafinerii Nafty w Jaśle. W pamięci lokalnej społeczności zapisał się jako wspaniały instruktor harcerski i regionalista – fotograf i dokumentalista jasielski.

Odszedł na wieczną wartę...

Jeszcze przed II wojną światową był harcerzem, po jej zakończeniu został instruktorem, stopień podharcmistrza uzyskał w 1947 roku, a harcmistrza w 1959 roku. Był drużynowym 3. Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego i 1. Drużyny Harcerskiej im. gen. Józefa Bema. Przez kilka dziesięcioleci pełnił różne ważne funkcje w Komendzie jasielskiego Hufca ZHP, w tym w latach 1956-1963 funkcję komendanta. Był skarbnicą wiedzy o harcerstwie, nauczycielem wielu pokoleń instruktorów i harcerzy, organizatorem i animatorem mnóstwa przedsięwzięć programowych oraz wychowawczych, przyjacielem wszystkich zuchów i harcerzy.

Oprócz harcerstwa bardzo aktywnie działał w Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego od samego początku jego istnienia. Przez kilka kadencji był członkiem zarządu i pełnił w nim ważne funkcje statutowe, m. in. zastępcy prezesa i sekretarza. W ramach społecznej pracy w SMJiRJ rozwijał swoją pasję fotograficzną, dzięki której zebrał – w dużej mierze na potrzeby Stowarzyszenia – ogromny zbiór zdjęć dokumentujących historię Jasła i wydarzenia z życia jego mieszkańców. Sporo spośród nich prezentowano na różnych wystawach i publikowano w wielu wydawnictwach nie tylko Stowarzyszenia. Najbardziej znaną publikacją Mieczysława Mikulskiego jest album „Jasło – zburzone nienawiścią – wydźwignięte pracą…”, w którego wstępie „Od Autora” napisał: „Obraz rodzinnego miasta, jego największej tragedii oraz heroicznego wskrzeszenia, namalowany sercem i obiektywem, przekazuję jego Mieszkańcom”.

Dla wszystkich, którzy Go znali, szczególnie ze środowiska Hufca ZHP i SMJiRJ, Jego śmierć to wielka strata. Był dla nas prawdziwym przyjacielem. Zawsze pogodny, uśmiechnięty i dowcipny, wspierał nas swoim doświadczeniem i mądrością życiową, służył pomocą w wielu działaniach. Był człowiekiem prawym i do końca życia wiernym Przyrzeczeniu i Prawu Harcerskiemu. Do ostatnich chwil pełnił służbę Bogu, Polsce i bliźnim. Był dumny, że jest rodowitym jaślaninem i może służyć swoją wiedzą na temat historii miasta, zwłaszcza tej której był bezpośrednim świadkiem. Będzie nam tych wszystkich rozmów, gawęd i wspomnień Pana i Druha Miecia o dawnym Jaśle i harcerstwie bardzo brakowało. Łącząc się w bólu z Jego najbliższą rodziną zapewniamy, że w naszej pamięci pozostanie na zawsze.

Czuwaj Druhu Mieczysławie! Żegnaj Kolego ze Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego! Będziemy o Tobie pamiętać nie tylko w naszych modlitwach…

Śp. Mieczysława Mikulskiego pożegnamy w dniu 1 czerwca. Różaniec w intencji Zmarłego będzie odmawiany w jasielskiej Farze od godz. 12.30, a następnie o 13.00 zostanie tam odprawione nabożeństwo żałobne. Po Mszy Świętej kondukt żałobny uda się na miejsce wiecznego spoczynku śp. Mieczysława na Starym Cmentarzu w Jaśle.

W imieniu Zarządu SMJiRJ i Komendy Hufca ZHP w Jaśle
Wiesław Hap

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2024 lat temu

Pracowałem w Rafinerii,znałem pana Mikulskiego,spotykałem Go często w Jaśle.To był uczciwy człowiek o szerokich horyzontach myślowych

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x