r e k l a m a
Wiadomości

Otwarcie Karpackiej Troi już w czerwcu

Z końcem minionego roku zakończono popowodziowy remont skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Naprawa ogromnych strat w obiekcie, wyrządzonych przez żywioł, który dotknął Jasło i okolice w czerwcu 2010 roku, trwała ponad dwa miesiące. Obecnie muzealnicy zajmują się przygotowaniem obiektu do otwarcia. Jak zapowiada kierownictwo skansenu uroczyste otwarcie odbędzie się w drugiej połowie czerwca br.

Skansen Archeologiczny "Karpacka Troja" w Trzcinicy

Nowoczesne muzeum jakim jest Karpacka Troja miało być otwarte już w czerwcu ubiegłego roku. Te plany niespodziewanie pokrzyżowała powódź, która dotknęła Jasło i okolice. Na terenie skansenu zniszczeniu uległ park archeologiczny, pawilon wystawowy, rekonstrukcje wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza, a także obejście obiektu. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku rozpoczęto prace remontowe. Do najważniejszych prac przeprowadzonych w skansenie należała rekonstrukcja zniszczonych chat, dróg wewnętrznych, ogrodzenia, a także wymiana posadzek, tynków, płytek, stolarki drzwiowej, ślusarki aluminiowej oraz remont kotłowni i wszelkich instalacji w pawilonie wystawowym.

Przez najbliższe miesiące w Karpackiej Troi montowana będzie wystawa stała w pawilonie wystawowym oraz wyposażanie zrekonstruowanych chat. W finalnej wersji skansen stanowić będzie obiekt od dawna poszukiwany przez turystów, umożliwiając zwiedzającym bliższe spotkanie z archeologią, której towarzyszyć będzie, w zależności od wieku gości, zabawa, przygoda, rozrywka lub relaks. Zaplanowane na czerwiec oficjalne otwarcie Karpackiej Troi, już kusi barwną zapowiedzią.

Będzie to duża archeologiczna impreza z mnóstwem atrakcji. Takiego wydarzenia jeszcze w okolicach Jasła nie było – mówi Dawid Iwaniec, kierownik skansenu archeologicznego Karpacka Troja.

Szczegóły wydarzenia, zostaną podane do wiadomości w najbliższym czasie ale już dziś na stronie internetowej www.karpackatroja.pl możemy przeczytać o stałych atrakcjach, które będzie oferował ten nowoczesny skansen. Są to m. in. oprócz grodziska, gdzie zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat, znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, funkcjonalną salą konferencyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci, przytulną „Salką Małego Odkrywcy” przeznaczoną dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym, w którym serwowane będą potrawy przygotowane w oparciu o sztukę kulinarną naszych przodków. Wszystko to w myśl misji skansenu, którą jest sprawić, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sdf
sdf
2023 lat temu

uroczyste 15 otwarcie karpackiej troi….

ixi
ixi
2023 lat temu

juz wiedze te 200tys zwiedzajacych – po dopalaczach!

Robertcik
Robertcik
2023 lat temu

Nie taniej było podpalić,ugasić pożar załapać odszkodowanie i kasę oddać do prawdziwego skansenu ,np. w Sanoku????

Elvis
Elvis
2023 lat temu

„Podwyżka diety radnych o 40% i milcząca akceptacja mediów jasielskich – PAMIĘTAMY. Rzetelność… Czy to tak wiele? Kopiując ten tekst biorę udział w PROTEŚCIE”

Amon_Ra
Amon_Ra
2023 lat temu

„Dokąd iść na rodzinny spacer, umówić się na randkę, odetchnąć po tygodniu ciężkiej pracy? Najlepiej do zoo. Tak przynajmniej wynika z liczb, a te – jak wiadomo – nigdy nie kłamią. W ubiegłym roku (2010), pracownicy płockiego ogrodu sprzedali 211 tys. biletów! Biorąc pod uwagę, że w Płocku mieszka ok. 127 tys. osób, jest to naprawdę wspaniały rezultat.”. Karpacka „troja”: „2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat” – z czym do ludzi buraczani optymiści !! Debile topiący pieniądze w błocie !!

Amon_Ra
Amon_Ra
2023 lat temu

„Wszystko to w myśl misji skansenu, którą jest sprawić, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem.” – bełkot bez sensu. Non stop MISJA: „Misją naszej firmy jest oferowanie materiałów ….”, „celem jest zrealizowanie zamierzonej misji: Łatwiej, szybciej, lepiej …”, „Misją naszej firmy jest oferowanie usług ogólno-budowlanych, zapewniających solidność i profesjonalizm”; do tego dochodzi pierd … o „innowacyjności”. Innowacyjność tu, innowacyjność tam, otwieram konserwę a tam … INNOWACYJNOŚĆ, kur…, 10% mięsa reszta to CHEMIA. Amon_Ra

Amon_Ra
Amon_Ra
2023 lat temu

Proszę podać ile będzie kosztowało UTRZYMANIE tego „cuda”: stanowiska kolesi i ich pensje, remonty (przecież to tak zrobiono, że …).

Amon_Ra
Amon_Ra
2023 lat temu

„Wracając do frekwencji. Aleksander Niweliński podkreśla, że jej spadek spowodowany niepogodą odnotowała większość polskich ogrodów zoologicznych: – – w Bydgoszczy (ok. 357 tys. mieszkańców) w 2009 r. było 93,2 tys. zwiedzających, w 2010 r. – 78 tys., – – w Opolu (ok. 126 tys. mieszkańców) w 2009 r. – 212 tys., w 2010 r. – 169 tys., – – w Zamościu (ok. 66,5 tys. mieszkańców) w 2009 r. – 109,5 tys., w 2010 r. – 94,5 tys., – – w Łodzi (ok. 740 tys. mieszkańców) w 2009 r. – 227 tys., w 2010 r. – 194 tys., – – w… Czytaj więcej »

Amon_Ra
Amon_Ra
2023 lat temu

Żeby się „oj ty Amon_Ra” nie czepiał (co ma zoo do „karpackiej Troi”): „Na set jettingu zarabia też Biskupin. Na terenie dawnej osady kultury łużyckiej były realizowane zdjęcia m.in. do „Starej baśni” i „Ogniem i mieczem”. Biskupin „zagrał” odpowiednio gród Popiela i kozacką sicz. – Już podczas realizacji zdjęć przyjeżdżało do nas więcej turystów – mówi Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Liczba turystów po ekranizacji „Starej baśni” wzrosła o jedną szóstą. Obecnie (2008 r. dop. wł.), Biskupin zwiedza rocznie ponad 30 tys. osób, w tym około 7 tys. z zagranicy. Obsługa Biskupina niektórych dekoracji nadal nie rozbiera, na… Czytaj więcej »

Jaślanin
Jaślanin
2023 lat temu

W naszej tradycji jest narzekanie że tamto jest źle że to jest źle że ten źle robi a sami nic nie robimy nawet nam nie chce się podnieść plastikowej butelki z chodnika i wrzucić ją do kosza a nie mówię by coś zrobić jesteśmy tak leniwi że przechodzi to ludzkie pojęcie . Może by poczekać do następnego roku i podsumować co się zrobiło samemu przez ten rok jak zmieniliśmy swoje życie nie bo poco umiemy tylko narzekać wyliczać komuś kasę a nie patrzymy na swój portfel . Zadajmy sobie jedno pytanie co zrobiliśmy dla miasta Jasła by było mu lepiej… Czytaj więcej »

księgowy
księgowy
2023 lat temu

Jeśli wpływy ze sprzedaży biletów pokryją wszelkie koszty to wszystko będzie miało sens. Jeśli trzeba będzie dopłacać – trzeba się zastanowić.

Back to top button
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x