r e k l a m a
Wiadomości

Otwarcie Karpackiej Troi już w czerwcu

Z końcem minionego roku zakończono popowodziowy remont skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Naprawa ogromnych strat w obiekcie, wyrządzonych przez żywioł, który dotknął Jasło i okolice w czerwcu 2010 roku, trwała ponad dwa miesiące. Obecnie muzealnicy zajmują się przygotowaniem obiektu do otwarcia. Jak zapowiada kierownictwo skansenu uroczyste otwarcie odbędzie się w drugiej połowie czerwca br.

Skansen Archeologiczny "Karpacka Troja" w Trzcinicy

Nowoczesne muzeum jakim jest Karpacka Troja miało być otwarte już w czerwcu ubiegłego roku. Te plany niespodziewanie pokrzyżowała powódź, która dotknęła Jasło i okolice. Na terenie skansenu zniszczeniu uległ park archeologiczny, pawilon wystawowy, rekonstrukcje wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza, a także obejście obiektu. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku rozpoczęto prace remontowe. Do najważniejszych prac przeprowadzonych w skansenie należała rekonstrukcja zniszczonych chat, dróg wewnętrznych, ogrodzenia, a także wymiana posadzek, tynków, płytek, stolarki drzwiowej, ślusarki aluminiowej oraz remont kotłowni i wszelkich instalacji w pawilonie wystawowym.

Przez najbliższe miesiące w Karpackiej Troi montowana będzie wystawa stała w pawilonie wystawowym oraz wyposażanie zrekonstruowanych chat. W finalnej wersji skansen stanowić będzie obiekt od dawna poszukiwany przez turystów, umożliwiając zwiedzającym bliższe spotkanie z archeologią, której towarzyszyć będzie, w zależności od wieku gości, zabawa, przygoda, rozrywka lub relaks. Zaplanowane na czerwiec oficjalne otwarcie Karpackiej Troi, już kusi barwną zapowiedzią.

Będzie to duża archeologiczna impreza z mnóstwem atrakcji. Takiego wydarzenia jeszcze w okolicach Jasła nie było – mówi Dawid Iwaniec, kierownik skansenu archeologicznego Karpacka Troja.

Szczegóły wydarzenia, zostaną podane do wiadomości w najbliższym czasie ale już dziś na stronie internetowej www.karpackatroja.pl możemy przeczytać o stałych atrakcjach, które będzie oferował ten nowoczesny skansen. Są to m. in. oprócz grodziska, gdzie zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat, znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, funkcjonalną salą konferencyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci, przytulną „Salką Małego Odkrywcy” przeznaczoną dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym, w którym serwowane będą potrawy przygotowane w oparciu o sztukę kulinarną naszych przodków. Wszystko to w myśl misji skansenu, którą jest sprawić, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem.

UMJ

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

11
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
księgowyJaślaninAmon_RaElvisRobertcik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sdf
Gość
sdf

uroczyste 15 otwarcie karpackiej troi….

Jaślanin
Gość
Jaślanin

W naszej tradycji jest narzekanie że tamto jest źle że to jest źle że ten źle robi a sami nic nie robimy nawet nam nie chce się podnieść plastikowej butelki z chodnika i wrzucić ją do kosza a nie mówię by coś zrobić jesteśmy tak leniwi że przechodzi to ludzkie pojęcie . Może by poczekać do następnego roku i podsumować co się zrobiło samemu przez ten rok jak zmieniliśmy swoje życie nie bo poco umiemy tylko narzekać wyliczać komuś kasę a nie patrzymy na swój portfel . Zadajmy sobie jedno pytanie co zrobiliśmy dla miasta Jasła by było mu lepiej… Czytaj więcej »

Amon_Ra
Gość
Amon_Ra

Żeby się „oj ty Amon_Ra” nie czepiał (co ma zoo do „karpackiej Troi”): „Na set jettingu zarabia też Biskupin. Na terenie dawnej osady kultury łużyckiej były realizowane zdjęcia m.in. do „Starej baśni” i „Ogniem i mieczem”. Biskupin „zagrał” odpowiednio gród Popiela i kozacką sicz. – Już podczas realizacji zdjęć przyjeżdżało do nas więcej turystów – mówi Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Liczba turystów po ekranizacji „Starej baśni” wzrosła o jedną szóstą. Obecnie (2008 r. dop. wł.), Biskupin zwiedza rocznie ponad 30 tys. osób, w tym około 7 tys. z zagranicy. Obsługa Biskupina niektórych dekoracji nadal nie rozbiera, na… Czytaj więcej »

Amon_Ra
Gość
Amon_Ra

„Wracając do frekwencji. Aleksander Niweliński podkreśla, że jej spadek spowodowany niepogodą odnotowała większość polskich ogrodów zoologicznych: – – w Bydgoszczy (ok. 357 tys. mieszkańców) w 2009 r. było 93,2 tys. zwiedzających, w 2010 r. – 78 tys., – – w Opolu (ok. 126 tys. mieszkańców) w 2009 r. – 212 tys., w 2010 r. – 169 tys., – – w Zamościu (ok. 66,5 tys. mieszkańców) w 2009 r. – 109,5 tys., w 2010 r. – 94,5 tys., – – w Łodzi (ok. 740 tys. mieszkańców) w 2009 r. – 227 tys., w 2010 r. – 194 tys., – – w… Czytaj więcej »

Amon_Ra
Gość
Amon_Ra

Proszę podać ile będzie kosztowało UTRZYMANIE tego „cuda”: stanowiska kolesi i ich pensje, remonty (przecież to tak zrobiono, że …).

Amon_Ra
Gość
Amon_Ra

„Wszystko to w myśl misji skansenu, którą jest sprawić, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem.” – bełkot bez sensu. Non stop MISJA: „Misją naszej firmy jest oferowanie materiałów ….”, „celem jest zrealizowanie zamierzonej misji: Łatwiej, szybciej, lepiej …”, „Misją naszej firmy jest oferowanie usług ogólno-budowlanych, zapewniających solidność i profesjonalizm”; do tego dochodzi pierd … o „innowacyjności”. Innowacyjność tu, innowacyjność tam, otwieram konserwę a tam … INNOWACYJNOŚĆ, kur…, 10% mięsa reszta to CHEMIA. Amon_Ra

Amon_Ra
Gość
Amon_Ra

„Dokąd iść na rodzinny spacer, umówić się na randkę, odetchnąć po tygodniu ciężkiej pracy? Najlepiej do zoo. Tak przynajmniej wynika z liczb, a te – jak wiadomo – nigdy nie kłamią. W ubiegłym roku (2010), pracownicy płockiego ogrodu sprzedali 211 tys. biletów! Biorąc pod uwagę, że w Płocku mieszka ok. 127 tys. osób, jest to naprawdę wspaniały rezultat.”. Karpacka „troja”: „2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat” – z czym do ludzi buraczani optymiści !! Debile topiący pieniądze w błocie !!

Elvis
Gość
Elvis

„Podwyżka diety radnych o 40% i milcząca akceptacja mediów jasielskich – PAMIĘTAMY. Rzetelność… Czy to tak wiele? Kopiując ten tekst biorę udział w PROTEŚCIE”

Robertcik
Gość
Robertcik

Nie taniej było podpalić,ugasić pożar załapać odszkodowanie i kasę oddać do prawdziwego skansenu ,np. w Sanoku????

ixi
Gość
ixi

juz wiedze te 200tys zwiedzajacych – po dopalaczach!

księgowy
Gość
księgowy

Jeśli wpływy ze sprzedaży biletów pokryją wszelkie koszty to wszystko będzie miało sens. Jeśli trzeba będzie dopłacać – trzeba się zastanowić.

Close
X