MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Pamięć o pionierach przemysłu na ziemi jasielskiej

Już po raz ósmy  Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle była organizatorem Turnieju Wiedzy o Wybitnych Postaciach w Dziejach Polski. W ubiegłych  latach uczniowie poznawali dokonania ludzi związanych z naszym regionem takich jak: Ignacy Łukasiewicz, Hugo Steinhaus, major Henryk Dobrzański „Hubal”, Stanisław Kadyi, Ignacy Krasicki, Maria Konopnicka. Współpracowaliśmy z Muzeum Regionalnym w Jaśle, Jasielskim Stowarzyszeniem Jeździeckim, gościliśmy w Muzeum w Żarnowcu. Ze szczególną starannością wybieraliśmy bohaterów konkursu, jaki i poszczególne konkurencje.

Pamięć o pionierach przemysłu na ziemi jasielskiej

Startujący uczniowie za każdym razem musieli wykazywać się innymi umiejętnościami oraz  łączyć zdobytą wiedzę z różnych przedmiotów. Niezbędna była też współpraca nauczycieli z kilku przedmiotów, natomiast w komisjach turniejowych zasiadali znani w środowisku jasielskim ludzie nauki i kultury. W obecnym roku szkolnym 2010 /2011 konkurs został poświęcony „Pionierom przemysłu na ziemi jasielskiej”. Naszym zamiarem było poszerzenie wiedzy o początkach naszego przemysłu. Poznanie i promowanie firm działających obecnie.

Pamięć o pionierach przemysłu na ziemi jasielskiej

W turnieju startowały drużyny z ośmiu szkół podstawowych z terenu powiatu. Finał odbył się 10 maja 2011 r. w świetlicy środowiskowej Klubu „Czwóreczka” przy ulicy Baczyńskiego. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się wycieczka do Huty Szkła w Jaśle, zakładu, który na trwałe zapisał się w historię i teraźniejszość Jasła. Mile przyjęci przez pracowników huty mogliśmy zwiedzić zakład i zapoznać się z procesem powstawania i formowania szkła. Zdobytą podczas wycieczki wiedzę  zawodnicy mogli wykorzystać podczas rozwiązywania testu, który sprawdzał wiedzę  o przemyśle  ziemi jasielskiej.

Drużyna z każdej szkoły przygotowała prezentację multimedialną poświęconą wybranej firmie. Zainteresowaniem uczestników cieszyły się znane i cenione firmy jak Gamrat, PNiG, Pektowin, Huta Szkła i one najczęściej były prezentowane. Zawodnicy gospodarzy w swojej pracy przedstawili Firmę „TOSAND II”, która w ubiegłych latach sponsorowała nasze turnieje, prezentując własnoręcznie nakręcony film o firmie.

Jury po wnikliwej naradzie wyłoniło zwycięzców Turnieju, którymi okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Lipnicy Dolnej pod opieką Marii Słoty. Drugie miejsce zajął zespół  Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle pod opieką Jacka Nawrockiego. Na trzeciej pozycji uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Jaśle przygotowywani przez Urszulę Zagórską.  IV miejsce wywalczyła ekipa Szkoły w Majscowej pod kierunkiem Bogumiły Kukułki. Nagrody dla zwycięzców ufundowali Urząd Miasta Jasła, ZTS Gamrat, PNiG, a nad przebiegiem turnieju czuwali Danuta i Robert Tatarewicz, Ewa Pietraszek i Ewa Marcak.

Ewa Pietraszek
SP4 w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ZBYCHOMIR
ZBYCHOMIR
2024 lat temu

Szkoda,że dzieciom nie pokazano nazwisk tych „sławnych „ludzi z Jasła,co przemysł w mieście zniszczyli i niszczą po 1989 roku…A warto by było pokazać tych pionierskich szkodników,ku pamięci!!!! Zrobić wystawę na rynku podobną do tej z IPN…Mam nadzieję,że miejsca by nie brakło!!!

Amon_Ra
Amon_Ra
2024 lat temu

„wnikliwej naradzie” – ŻENADA !!

SS
SS
2024 lat temu

Spora ilość z uczestniczących dzieci ma wyrobioną opinię nt. jasielskich z-dów pracy,bowiem ich rodzice stracili pracę albo w wyniku tzw restrukturyzacji,bądż likwidacji ich zakładów pracy.Bardziej korzystną formą edukacyjną dla takich dzieci jest unikanie w nauczaniu tak żałosnych tematów.

anel
anel
2024 lat temu

Wasze komentarze pasują do tekstu o turnieju jak pięść do nosa!

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x