MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Pamięć poległym

24 września br. był dniem wyjątkowym zarówno dla jaślan, jak i mieszkańców Andrijiwki, dawnej Firlejówki, na Ukrainie. To właśnie tego dnia, pełnego patriotycznej nostalgii, obyło się uroczyste odsłonięcie pomnika, upamiętniającego ofiary bitwy 6 września 1920 roku w Firlejówce. Wśród nich był profesor Roman Saphier oraz uczniowie jasielskiego gimnazjum.

Pamięć poległym

Kilkuletnie starania wreszcie przyniosły oczekiwaną przez wielu chwilę. – Możemy ogłosić wszystkim, gdzie znajduje się grób tych, którzy nie wahali się oddać swego życia za Ojczyznę. Po 86 latach udało się ustalić miejsce ich pochówku, po pięciu latach wszelakich starań udało się postawić pomnik, który będzie trwałym znakiem pamięci o tych niezwykłych jaślanach – mówił Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła, który uczestniczył w oficjalnej delegacji, biorącej udział w uroczystości poświęcenia pomnika.

Pamięć poległym

Mszą świętą polową rozpoczęła się uroczystość, po której odczytano Apel Poległym. Liczne delegacje z Polski i Ukrainy złożyły kwiaty, oddając hołd poległym rodakom z Jasła. Obok przedstawicieli władz miasta, obecni byli także: Alicja Zając Senator RP, konsul Andrzej Drozd i konsul Marcin Zieniewicz z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, Maciej Dancewicz Naczelnik Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa z Warszawy, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie i Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, przedstawiciele powiatu jasielskiego, Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, a także reprezentanci ukraińskiej administracji wojewódzkiej i rejonowej.

Pamięć poległym

Na uroczystość zakończoną koncertem Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle, pod batutą Tadeusza Wróbla, przybyli licznie mieszkańcy Andrijiwki oraz uczniowie tamtejszej szkoły podstawowej, dla których mogiła bohaterów z Jasła jest symbolem patriotyzmu oraz walki za ojczyznę.
Pomnik wraz z pamiątkową tablicą, przy którym zgromadziła się także młodzież I LO w Jaśle oraz harcerze z 139 Dh Lisy, powstał, dzięki staraniom Stanisława Mazana i Piotra Mazura z jasielskiej Fundacji im. prof. Romana Saphiera.

UM w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
skarbowka
skarbowka
2024 lat temu

za jaka kase ta wycieczka do tego patoidiotyzmu

jaślanka
jaślanka
2024 lat temu

Piękna lekcja patryjotyzmu.
Szkoda tylko, że o historii polskości myślą tylko starsi, ale winę za to ponosi system nauczania i niestety rodzice.
ŻENUJĄCA JEST WYPOWIEDZ ps ”skarbowki”

amc do jaślanka
amc do jaślanka
2024 lat temu

ciężko określić, że to wina wyłącznie nauczania, bo komuna czciła część wydarzeń historycznych, oczywiście na swój specyficzny i wybiórczy sposób. zaczęło się to w 1939, a skutecznie stosowali komuniści, a później euroentuzjaści. tak euroentuzjaści z populistyczni popaprańcy, postkomuniści z i innymi na czele poprawnymi politycznie, dla których wartością samą w sobie jest to, że Polacy mogą wykonywać śmieciowe zawody w krajach kultury germańskiej (cała Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone), a nie promuje się poczucia własnej wartości jako narodu, budowania postaw patriotycznych oraz antyemigracyjnej polityki. za każdym razem odniesieniem oceny polskich polityków jest ich opinia w Europie Zachodniej, która zawsze Polskę… Czytaj więcej »

ciech
ciech
2024 lat temu

Do „amc”: No cóż, formułowanie zdań nie jest twoją najsilniejszą stroną. A raczej równie mocną jak np. historia czy geografia. Nie ma czegoś takiego jak „kultura germańska” tak jak nie ma kultury słowiańskiej czy ugrofińskiej. W Europie Zach. żyją nie tylko narody germańskie, ale także słowiańskie /słyszałeś coś o Polakach czy Czechach?/ romańskie /słyszaleś coś o Włochach czy Hiszpanach?/, celtyckie. Trzeba się było uczyć, to nie musiałbyś teraz wykonywać śmierciowych zawodów. I nie sądź innych wg siebie – sam znam wielu Polaków, również z Jasła, pracujących za granicą, także w tej pogardzanej przez ciebie Europie Zach. zarabiających tam takie pieniądze,… Czytaj więcej »

REK
REK
2024 lat temu

Gadu gadu, ale może nie rozmydlajmy faktów. Jasło Niemcy zniszczyli w tym samym stopniu co Warszawę z tą różnicą że Warszawę w większości z powodu działań wojennych(09’39 i powstanie w getcie i powstanie warszawskie + reperkusje) . A Jasło z powodów czysto barbarzyńskich. bez dalszych komentarzy Dobrze że są ludzie którzy pamiętają o uczniach i profesorze jasielskiej szkoły którzy zginęli pod Firlejówką Dobrze że młodzież z Jasła tam jeździ i będzie pamiętać o naszych korzeniach Dobrze że mieszkańcy Andrijewki akceptują tą mogiłę i pewnie zapalą znicze 1-go Listopada Dobrze że pewnie nie był to ostatni wyjazd młodzieży i nauczycieli do… Czytaj więcej »

komar król
komar król
2024 lat temu

Coraz bardziej upewniam się w przekonaniu,że odbicie więźniów z więzienia w Jaśle przelało kielich goryczy.Odbito płotki i wielu recydywistów.

Smoning in africa
Smoning in africa
2024 lat temu

Dobry lans nie jest zły.. przed wyborami.

amc do ciech
amc do ciech
2024 lat temu

już początek twojego komentarza cię wystaraczająco skompromitował skoro twierdzisz, że nie ma czegoś takiego jak kultura germańska czy słowiańska. a Polacy żyją wszędzie, co nie znaczy, że jesteśmy narodem południowoamerykańskim, tylko z tego powodu, że jest w Brazylii czy Argentynie polska mniejszość – to tak do Czechów na Zachodzie Europy. cóż skoro cię obraziłem śmieciowym zawodem to przepraszam, jednak to nie moja branża. celtycka kultrua jest w mniejszości nawet państwach jak Irlandia czy Walia, bo poprostu zostały zanglizowane. pamiętaj, pieniądz nie jest najważniejszy w życiu, nie klękaj przed nim – odnoszę to do twojej miary człowieka. a nie wiem czym… Czytaj więcej »

ciech
ciech
2024 lat temu

amc: Nie uczyli cię chłoptasiu z geografii, że większa cz. Polski znajduje się w Europie Zach? Chociaż na widok osobników twojego pokroju sam zaczynam mieć co do tego wątpliwości. No cóż, jak widać sam jesteś najlepszym potwierdzeniem swojej tezy o degrengoladzie dzisiejszego szkolnictwa, skoro nawet nie wiesz, gdzie mieszkasz. A jeśli tak gardzisz tym zgniłym Zachodem i tym narodem, który nazywasz „polaczkami” polecam emigrację, do jakiegoś kraju nieskażonego kulturą germańską, np. Białoruś.

amc do ciech
amc do ciech
2024 lat temu

takiej geografii mnie nie uczyli. Polska zarówno mentalnie jak i geograficznie nie jest w Europie Zachodniej. a twoje żałosne próby udowodnienia przez to, że się mylę mnie bawią, bo nawet jeśli by przyjąć twój punkt widzenia co do położenia Polski, to sam musisz przyznać, że jest płynny, bo raz Polska jest Europą Wschodnią, raz Środkowo-Wschodnią, raz Środkową, a Zachodnią to chyba tylko jeśli ktoś się odwołuje do tożsamości łacińskiej kultury, bo innego powodu nie widzę, ale nie jest to kryterium geograficzne. a co do narodów romańskich i romańskiej kultury – narody te wywodzą się z ludów germańskich i kultura romańska… Czytaj więcej »

ciech
ciech
2024 lat temu

amc: Widać dość wcześnie zakończyleś naukę geografii skoro nic nie wiesz o przecinającej Polskę z NW na SE linii Teissyerra – Tornquista
– granicy Europy wsch. i zach. istniejącej raptem jakieś kilkaset mln. lat. A więc rzeczywiście płynna granica. Gwoli ścisłości – ten pierwszy był „polaczkiem” jak to nazywasz.. A co do pochodzenia kultury romańskiej od Germanów – czyżby łacinę, prawo rzymskie, architekturę, przynieśli do Rzymu Wizygoci i Ostrogoci – a może jeszcze Hunowie, Tatarzy i Armia Czerwona? Rzeczywiście, przewrót w nauce na miarę przewrotu kopernikańskiego /Kopernik – też
„polaczek” i to germańskiego pochodzenia/.

amc do ciech
amc do ciech
2024 lat temu

kultura łacińska, starożytnego Rzymu, a romańska – tu jest różnica. czyżby w okresie powstawania łaciny czy świetności prawa rzymskiego istniała sztuka romańska i narody romańskie? a ta linia skoro przecina Polskę to Polska musi się znajdować w Europie Centralnej, a nie Zachodniej. napisałeś mi za pierwszym razem, że trzeba było się uczyć. widzisz, ja się nauczyłem, że jeśli przyjmujemy podział wyłącznie na Europę Zachodnią i Wschodnią to część Północnej będzie Wschodnią a cześć Zachodnią Europą. natomiast ciebie widać nie nauczono, że istnieje coś takiego jak Europa Centralna – Środkowa. a przyjmując kryteria historyczne, mentalne, językowe, stereotypowe Polska zawsze była i… Czytaj więcej »

ciech
ciech
2024 lat temu

amc: Kończ waść wstydu oszczędź bo jak przestajesz być śmieszny to już po prostu jesteś nudny.

amc do ciech
amc do ciech
2024 lat temu

no dość ciekawy masz argument, ale rozumiem kapitulujący, bo w niczym nie miałeś racji. zarzuciłeś mi, moją negatywną opinię o Europie Zachodniej i Polakach, to proszę udowodnij ją, gdzie ją wyraziłem. jesteś śmieszny, bo piszesz mi o poziomie mojej edukacji, a nawet nie wiesz kim jestem, rzucasz ad personam argumenty, a żadnego merytorycznego, czyli po prostu jesteś kolejnym internetowym krzykaczem. a co do Kopernika to nie wiem czemu go nazwałeś polaczkiem. już choćby twój sam przykład przecinania Polski przez tą linię świadczy o tym, że część Polski znajduje się w Europie Wschodniej. cóż, tak jest się wykształconym, jeśli się idzie… Czytaj więcej »

ciech
ciech
2024 lat temu

Masz rację, rzeczywiście skapitulowałem, jak mawia stare porzekadło z głodnym się nie najesz, z glupim nie nagadasz.

amc do ciech
amc do ciech
2024 lat temu

najłatwiej tak się poddać. jednym zdaniem napisać – z głupim nie mam o czym rozmawiać – w sytuacji, gdy nie ma się żadnego argumentu, ale cóż, mądrzy przecież emigrują. szkoda tylko, że to ty ludzi wyzywasz od pisowskich ryjów, Kopernika nazywasz polaczkiem, a przytaczając argument o linii dzielącej Europę na Wschodnią i Zachodnią, nie widzisz, że jest to argument sytuujący część Polski w Europie Wschodniej, wbrew twoim twierdzeniom. już pominę, że nie wiesz czym jest kultura romańska, wiążąc ją wyłącznie ze starożytnym Rzymem.

ciech
ciech
2024 lat temu

amc: Dodam jeszcze jedno: różnica między tępym a głupim jest taka, że tępy nie rozumie wcale a głupi rozumie ale inaczej. Więc wybieraj, o ile coś zrozumiesz z tego co napisałem. P.S. Życzę dalszych sukcesów w dziedzinie studiów nad mapą Polski w skali 1: 1000000, starożytnego Rzymu, polaczków.

amc do ciech
amc do ciech
2024 lat temu

a skąd masz pewność, że taka jest różnica między tępym a głupim? doświadczenia z obcowania z rodzicami czy gdzieś to przeczytałeś? napisz coś jeszcze o Koperniku, bo widzę, że polubiłeś ten temat

Back to top button
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x