MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Podatki i opłaty lokalne w Jaśle bez zmian

Podatki i opłaty lokalne bez zmian (fot. archiwum)
W tym roku nie wzrosły stawki podatków i opłat lokalnych. Podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych oraz opłata od posiadania psa pozostają na poziomie ubiegłorocznym.
Nowo wybrana Rada Miejska Jasła zdecydowała nie podejmować nowych stawek podatków i opłat lokalnych na 2011 rok. W związku z tym w bieżącym roku obowiązują stawki z roku poprzedniego.
Nowe stawki za odpady komunalne
Od 1 lutego 2011r. obowiązywać będą nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości posiadających zawarta umowę z Miejskim Zakładem Gospodarki Odpadami. Stawka miesięczna od osoby stale zamieszkałej na terenie Jasła będzie wynosić 7,30 zł, a od osoby studiującej 2,50 zł. Jednak te osoby, które zdecydują się na segregację odpadów uzyskają 10 proc. rabat. W przypadku działalności gospodarczej stawka będzie wynosić 0,21 zł za każdy litr odebranych odpadów. Stawki te zostały zatwierdzone jeszcze w 2007 r. Uchwałą Rady Miejskiej Jasła Nr XXIV/195/2007.
Dotychczasowe stawki obowiązywały od 1 stycznia 2009 r. i nie pokrywały całkowicie kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów, co doprowadziło do powstania w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami w 2010 roku deficytu rzędu 180 tys. zł. Na powstanie deficytu miał również wpływ rabat w wysokości 10 proc. z tytułu selektywnej zbiórki odpadów, który został udzielony tym mieszkańcom, którzy segregują odpady oraz Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Spółdzielni Naftowiec.
Obecny wzrost stawek spowodowany jest zwiększonymi kosztami odbioru odpadów i ich zagospodarowaniem. Od 2009 roku wzrosły ceny paliw, które mają znaczący wpływ na koszty transportu odpadów. Wzrosły także opłaty związane z zagospodarowaniem odpadów, w tym opłata na rzecz Urzędu Marszałkowskiego za korzystanie ze środowiska, która w 2011 roku w przypadku odpadów zmieszanych wynosi 107,85 zł za każdą tonę trafiającą na składowisko. Od 1 stycznia 2011 r. wzrósł także podatek VAT, który bezpośrednio wpływa na koszty odbioru i zagospodarowania odpadów.
Nowe stawki pozwolą na zmniejszenie deficytu, który powstanie w MZGO w 2011 roku z tytułu ponoszenia kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Poza tym MZGO sam będzie wprowadzał rozwiązania, które pozwolą na zmniejszenie tych kosztów.
Zamierzamy wprowadzić selektywny odbiór odpadów z remontów oraz odpadów „zielonych” pochodzących głównie z utrzymania ogrodów na prywatnych posesjach. Zostanie zwiększona kontrola (Straż Miejska) osób prowadzących działalność gospodarczą, które notorycznie uchylają się od płacenia za odbiór odpadów. Będziemy likwidować również ogólnodostępne pojemniki na odpady zmieszane na osiedlach o zabudowie jednorodzinnej – w ten sposób uniemożliwimy podrzucanie odpadów tym osobom, które nie mają zawartych umów z MZGO – mówi Józef Rydarowicz, kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami.
UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
etr
etr
2024 lat temu

Na spotkanich osiedlowych w pażdzierniku ,burmistrz M.Kurowska informowała mieszkańców, że nie będzie wnosić do Rady Miasta o uchwalenie podwyżki podatków bo sytuacja finansowa Jasła jest dobra. I tak zrobiła ,bo podatki uchwalane są do grudnia, a projekt podwyżki do Biura Rady Miasta nie wpłynął.
Dlaczego Radzie Miasta przypisuje się to, na co sobie nie zasłużyła?! Czyżby nie miała się już czym pochwalić i przypisuje sobie nie swoje działania? Ale wstyd!!!!!

aniaP
aniaP
2024 lat temu

no super brawo czernecki !

wacek .D
wacek .D
2024 lat temu

etr ty to chyba sama kurowska hiihihhihi akurat ona juz 7 sie spakowała 7 grudnia wiec nie pisz głupot

leśmian.pl
leśmian.pl
2024 lat temu

Należy sprawdzić,czy wszyscy właściciele nieruchomości i zakłady produkcyjne mają podpisaną umowę na wywóz śmieci ze swoich posesji.Jeśli nie mają takowych,to gdzie wyrzucają śmieci?Najlepiej do kontenerów przy blokach,lokator zapłaci…

S-S
S-S
2024 lat temu

Ile w Jaśle funcjonuje firm interesujących się komunalną gospodarką odpadową?cztery-pięć.Należy zadać pytanie w jakim celu utrzymuje się fikcyjne urzędy?Każda firma wywozowa ma wielu urzędników,a tu z dawien dawna utrzymuje się ekstra Zakład Gospodarki Odpadami .Istnieją też wydzielone Wydziały w Urzędzie Miasta interesujące się odpadami.Istnieją w Ośrodku Ochrony Środowiska w Sanepidzie komórki interesujące się odpadami.Wszystkim urzędującym należy zapewnić godziwą płacę.Ilu ładowaczy śmieci-kierowców,ilu urzędników zaangażowanych jest w tą działalność?.Trzeba rzeczywiście podnieść stawki za odpady.

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x