Wiadomości

Podkarpacie to bastion Kościoła katolickiego

Czy laicyzacja grozi mieszkańcom diecezji rzeszowskiej i przemyskiej? Frekwencja w kościołach z roku na rok na terenie całego kraju spada, Podkarpacie na tym tle może pochwalić się całkiem innymi wynikami.

Podkarpacie to bastion Kościoła katolickiego
Podkarpacie to bastion Kościoła katolickiego

Kościelny Instytut Statystyczny przeprowadził badania, z których wynika, że prawie 40 proc. Polaków pojawia się w każdą niedzielę w kościele, a 16 proc. przyjmuje komunię. Wskaźnik dominicantes opisujący odsetek osób uczęszczających na niedzielną mszę św. wyniósł w 2014 roku 39,1 proc. Odsetek katolików przyjmujących komunię podczas mszy (communicantes), wyniósł dokładnie 16,3 proc. Z roku na rok jednak liczby te będą się zmieniać i to raczej na niekorzyść dla Kościoła katolickiego w Polsce. Głównym powodem zachodzących zmian w naszym społeczeństwie jest laicyzacja, która dotyka przede wszystkim ludzi młodych. Młode pokolenie wychowane w kapitalizmie, już nie tak chętnie jak rodzice udziela się w życiu parafii. W mniejszym stopniu także stara się wspierać Kościół finansowo. Konieczność emigracji za chlebem jest też jednym z czynników, który z całą pewnością ma wpływ na zjawisko, które można obserwować na terenie całego kraju. Eksperci badający problem laicyzacji zwracają uwagę także na inne przyczyny ochłodzenia relacji Polaków z Kościołem.

– Wydaje się, że przyczyn spadku religijności Polaków, jak również zaufania do instytucji Kościoła rzymskokatolickiego jest wiele. Niewątpliwie jedną z nich może być obserwowane upolitycznienie Kościoła, a także wprowadzenie religii jako przedmiotu szkolnego. Pomimo że religia nie jest przedmiotem obowiązkowym, w większości szkół zajęcia wpisane są w środek planu, pomiędzy j. polskim a matematyką– tłumaczy Małgorzata Wójcik z zarządu Fundacji Wolność od Religii.

Jak tendencje ogólnopolskie przekładają się na to, co dzieje się na Podkarpaciu ?

Podkarpacie jest nadal jednym z najbardziej religijnych województw w Polsce. Znajdujące się na terenie regionu diecezje mogą nadal poszczyć się wysoką frekwencją na niedzielnych mszach i udziałem w życiu parafii. Wskaźnik dominicantes w diecezji rzeszowskiej wyniósł 64,6 proc., a communicantes – 18,1 proc. W archidiecezji przemyskiej wskaźnik dominicantes wynosił 59,6, proc. natomiast communicantes 16,5 proc. Globalnie rzecz biorąc wszystko wydaje się być w porządku, ale z czasem, ogólne tendencje widoczne w innych częściach kraju zaczną się przekładać również na Podkarpaciu. Najbardziej groźnym zjawiskiem dla Kościoła jest to, że od wiary odchodzą ludzie w wieku rozrodczym, kiedy na świat przychodzą dzieci. Rodzice mogą chcieć przekazać potomstwu inny sposób patrzenia na świat, gdzie tradycyjne wartości, w tym religia, nie będą tak istotne.

– Wychowałem się w rodzinie katolickiej, ale teraz, kiedy mam dzieci, staram się uczyć synów, by byli przede wszystkim dobrymi ludźmi, a nie katolikami – mówi pan Adrian, mieszkaniec Ropczyc. Można więc powiedzieć, że w przyszłości, również nasz region mogą dotknąć zmiany kulturowe, które już zachodzą na terenie innych województw.

Daniel Wójcik
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x