MiastoWiadomości

Policjanci rozpoczynają działania pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2017”

Trwają wakacje. Dla dzieci i młodzieży to czas wypoczynku oraz letnich wyjazdów. Z pewnością wiele osób będzie odpoczywać z dala od miast – nad wodą, w lesie i w górach. Policjanci troszcząc się o bezpieczeństwo wypoczywających, ale też podróżujących drogami powiatu jasielskiego, włączyli się w coroczną akcję „Bezpieczne wakacje”.

Policjanci rozpoczynają działania pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2017”
Policjanci rozpoczynają działania pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2017”

Najbliższe dwa miesiące to dla dzieci i młodzieży czas wakacji. Odpoczywają także dorośli, dla których rozpoczyna się sezon urlopowy. Dlatego jasielscy policjanci z myślą o bezpieczeństwie wszystkich udających się na letni wypoczynek prowadzą akcję „Bezpieczne Wakacje 2017”.

Policjanci już od maja prowadzili działania profilaktyczne, których głównym celem było uświadomienie dzieci i młodzieży na temat zagrożeń jakie mogą napotkać podczas letniego wypoczynku. Mundurowi omawiając z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas wakacji, realizowali cele i założenia ogólnopolskiej kampanii zainaugurowanej przez Mariusza Błaszczaka Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo” i „Kręci mnie bezpieczeństwo – nad wodą”. Podczas tych przedsięwzięć profilaktycznych, policjanci odwiedzali uczniów w szkołach, spotykali się z najmłodszymi podczas różnych imprez takich jak Dzień Dziecka lub związanych z tygodniem czytelniczym. Dla policjantów każda chwila z dziećmi była dogodną okazją, by porozmawiać o bezpieczeństwie.

Wakacje to też dobry czas, by edukować młodych ludzi i ich dorosłych opiekunów. Policjanci będą więc odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie spotkań z młodymi ludźmi będą rozmawiać z nimi o tym co zrobić, by wakacje upłynęły radośnie i bezpiecznie. Zwrócą uwagę zarówno na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas letniego wypoczynku w mieście, na wsi, nad wodą czy w górach.

Najbliższe miesiące to dla wielu osób czas wyjazdów i podróży. Warto zatem odpowiednio się do tego przygotować. Pamiętajmy, by przed wyjazdem zaplanować właściwie trasę, sprawdzić stan techniczny pojazdu, przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Nie wybierajmy się w podróż na ostatnią chwilę, zaplanujmy ją tak by mieć pewien zapas czasu, co z pewnością wpłynie na lepszy komfort i atmosferę w czasie podróży. Najważniejsze by na drodze przestrzegać przepisów i kierować się rozsądkiem oraz wyrozumiałością. Zadbamy także o to aby przed wyjazdem właściwie zabezpieczyć domy i mieszkania przed wizytą nieproszonych gości.

Nie zapominajmy o tym, aby wysyłając dziecko na obóz czy kolonię porozmawiać z nim o ewentualnych niebezpieczeństwach. Uczmy ograniczonego zaufania w kontaktach z nieznajomymi, mówmy o zakazie oddalania się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna, zachowaniu szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez drogę, o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem, czy zachowaniu nad wodą i w górach.

Okres wakacji to także czas wzmożonej pracy policjantów ruchu drogowego. Mundurowi będą częściej patrolować te odcinki dróg, gdzie będzie występował wzmożony ruch pojazdów. Nadzorem objęte zostaną także miejsca niebezpieczne wskazane przez mieszkańców w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, w których kierujący nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Funkcjonariusze zadbają o płynność ruchu ale zwrócą również uwagę na trzeźwość kierowców, prędkość z jaką się poruszają oraz sposób przewożenia dzieci.

Policjanci zapraszają też dzieci i młodzież do udziału w konkursach – plastycznym i filmowym „Bezpieczne Wakacje”.

KPP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x