MiastoWiadomości

Policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Dziś na drogach powiatu jasielskiego policjanci prowadzą akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Funkcjonariusze zwracają baczną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

Policyjne działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" (fot. archiwum)

Każdego roku jesień to czas, kiedy rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych. Jest to głównie związane z pogarszającą się widocznością na drogach. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami wypadków. Dlatego policjanci po raz kolejny skupiają swoje działania na bezpieczeństwie „niechronionych uczestników ruchu drogowego”.

Funkcjonariusze zwracają uwagę na kierowców, którzy bagatelizują prawa pieszych. Na pobłażliwość nie mogą liczyć kierujący omijający pojazdy, które zatrzymały się w celu przepuszczenia pieszych, wyprzedzający na przejściu lub bezpośrednio przed nim, jak również kierowcy, którzy nie udzielają pieszym pierwszeństwa na przejściach.

Policjanci przyjrzą się także temu, jak piesi zachowują się na drodze. Najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowań i przystanków. Główne błędy pieszych to nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych), przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wchodzenie na jezdnię zza pojazdu.

Funkcjonariusze zwrócą również uwagę na zachowania rowerzystów oraz stosowanie się pieszych do obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Policja przypomina, że od dnia 31 sierpnia 2014 r. po nowelizacji Ustawy prawo o ruchu drogowym nałożony został obowiązek noszenia w miejscu widocznym elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Za nieprzestrzeganie tego przepisu mundurowi nakładają mandat w kwocie do 100 zł. Bez tego elementu odblaskowego pieszy może poruszać się jedynie po drodze dla niego przeznaczonej lub chodniku.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x