MiastoWiadomości

Powstaje Podkarpacka Akademia Wina

Już wkrótce ruszą zajęcia w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. To bardzo ambitne przedsięwzięcie „Fundacji na rzecz rozwoju winiarstwa w Polsce GALICJA VITIS”, dobrze wpisuje się w strategię promocji miasta Jasła, pod hasłem „w(inne) klimaty”. To jednak nie jedyny powód, dla którego centrum edukacji winiarskiej w Polsce będzie miało siedzibę w Jaśle.

Powstaje Podkarpacka Akademia Wina

Rozwijające się dynamicznie od kilkunastu lat polskie winiarstwo osiągnęło już całkiem wysoki poziom. Wina polskich winiarzy są znane i uznane nie tylko w kraju, ale i za granicą. O ich jakości, nie odbiegającej niczym od dobrym win produkowanych w sąsiednich krajach winiarskich, świadczą chociażby medale przyznawane polskim winom w prestiżowych międzynarodowych konkursach winiarskich. Polskie wino jest produktem cenionym i poszukiwanym przez enoturystów, a tworzące się regiony winiarskie szansą na ich rozwój gospodarczy.

Sukces polskiego winiarstwa możliwy był w znacznym stopniu dzięki edukacji winiarskiej, której przewodnią rolę odegrało Podkarpacie, określane mianem centrum edukacji winiarskiej w Polsce. Nie byłoby to jednak możliwe bez wsparcia organizacyjnego i finansowego samorządu województwa. Nieocenioną rolę odegrał tu również samorząd Jasła i burmistrz Andrzej Czernecki, który jako pierwszy samorządowiec dostrzegł tkwiący w winiarstwie ogromny potencjał dla rozwoju regionu. Nic więc dziwnego, że to właśnie w Jaśle, pierwszym w Polsce mieście, które swoją strategię promocji oparło o winne klimaty, powstaje Podkarpacka Akademia Wina, a Miasto Jasło jest partnerem w realizacji tego ambitnego projektu.

Sztandarową ofertą PAW, będzie roczny kurs winiarski, po skończeniu którego każdy z uczestników będzie umiał zarówno, jak poprawnie założyć i prowadzić winnice, ale także jak zrobić dobre wino.

Powstaje Podkarpacka Akademia Wina

– Naszymi wykładowcami będą wybitni specjaliści w swoich dziedzinach, fachowcy, praktycy. Program kursu oparty będzie na najlepszych światowych wzorach, a wykładowcami będą najlepsi specjaliści polscy i zagraniczni gwarantujący najwyższy profesjonalizm. Duży nacisk będziemy kłaść na zajęcia praktyczne, warsztaty prowadzone w winnicach, przetwórniach i laboratoriach – informuje Roman Myśliwiec założyciel fundacji Galicja Vitis, główny pomysłodawca i inicjator tego przedsięwzięcia.

Roczny kurs winiarski rozpocznie się w lutym 2015 r., zgodnie z kalendarzem wegetacji roślin, a zakończy rok później egzaminem, podczas którego każdy z uczestników będzie musiał zaprezentować samodzielnie zrobione wino.

Tymczasem, przygotowując się do zorganizowania rocznego kursu, PAW prowadzić będzie weekendowe szkolenia tematyczne. Pierwsze z nich, adresowane do początkujących winiarzy i osób zainteresowanych winiarstwem, odbędzie się 18-19 października br. Sobota 18 października to także data uroczystej inauguracji działalności Akademii. Trwają prace nad uruchomieniem strony internetowej www.akademiawina.org. Będzie tam można znaleźć opis całej działalności PAW. Warto jedna już teraz zgłosić swój udział w inauguracyjnym szkoleniu na tymczasowy adres: redakcja@naszewinnice.pl

PAW przygotowuje się także do organizacji innych szkoleń m.in. sommelierskich i enoturystycznych, marketingu winiarskiego, oceny i degustacji wina itp.
Fundacja na rzecz rozwoju winiarstwa w Polsce Galicja Vitis

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x