Wiadomości

Pożegnaliśmy ich w tym roku. Zapalmy im świeczkę

W Dzień Wszystkich Świętych wspominamy bliskich, którzy odeszli. W 2010 roku odeszło kilku jaślan, których znaliśmy. Jacy byli i jak ich wspominamy?

Stary Cmentarz w Jaśle (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)
2 marca
Tomek "Sajan" Tuleja
Tomasz „Sajan” Tuleja – był najbardziej obiecującym młodym raperem jasielskiej sceny hip – hop. Autorem wielu utworów, które tworzył wraz ze swoim bratem Marcelem „Prec-L’em” w składzie „11 element.”
To on napisał utwory „Deszczu krople”, i „Gotowi do walki”, który dedykowany jest klubowi JKS Czarni Jasło.
Tomasz „Sajan” Tuleja zmarł w nocy z 2 na 3 marca, po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 25 lat.
4 marca
Ks. Prałat Kazimierz Trygar
Ks. prałat Kazimierz Trygar – wieloletni proboszcz parafii Jasło Fara, wychowawca młodzieży, który dał się zapamiętać jako ciepły i mający podejście do młodzieży człowiek.
W mojej pamięci zostanie wspaniałym pedagogiem z ogromnym poczuciem humoru i niesamowitą pamięcią do imion swoich uczniów – wspominała ks. Trygara była uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.
Ks. Kazimierz Trygar urodził się 2 września 1928 r. w Iwoniczu Zdroju. Edukację w zakresie szkoły podstawowej Kazimierz ukończył w Iwoniczu Zdroju. Natomiast wiedzę na poziomie gimnazjalnym, ze względu na II wojnę światową, zdobywał na tajnych kompletach. Egzamin dojrzałości zdał w 1946 roku. Kazimierz rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Franciszka Bardy w katedrze przemyskiej, 24 czerwca 1951 r.
Od 1974 roku był proboszczem parafii Jasło Fara, do chwili odejścia na emeryturę, czyli do roku 2002, był ojcem duchownym Sióstr Wizytek na Górce Klasztornej w Jaśle. W 1998 r., na wniosek bp. Kazimierza Górnego, został odznaczony godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II. 28 grudnia 2001 r. Rada Miejska Jasła nadał mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.
Ks. Kazimierz Trygar zmarł 4 marca 2010 roku o godzinie 17.00 w wieku 81 lat.
Foto: Wszystkich Świętych – Stary Cmentarz w Jaśle
10 kwietnia
Stanisław Zając
Stanisław Zając – Sędzia, adwokat, poseł i senator RP, zginął w katastrofie w Smoleńsku.
Urodził się 1 maja 1949 roku w Święcanach. Senator RP. Był prawnikiem, zdobył aplikację sędziowską. Pracował jako sędzia w Sądzie Rejonowym w Jaśle. W 1976 roku zrezygnował ze stanowiska sędziego. W styczniu 1977 r. rozpoczął aplikację adwokacką. Od 1980 roku pracował jako adwokat w Krośnie, a następnie w Jaśle występując wielokrotnie jako obrońca w procesach politycznych. W 1991 roku został wybrany posłem do Sejmu RP z listy Wyborczej Akcji Katolickiej. W 2005 r., został wybrany do Sejmu RP V kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości.
W 2008 r. wystartował w wyborach uzupełniających do Senatu RP. Wybory zostały rozpisane po wygaśnięciu mandatu Senatora Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza, który zmarł w trakcie trwania kadencji Senatu RP.
Stanisław Zając zginął tragicznie w wypadku prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.
24 października
Zygmunt Kachlik (fot. Wojciech Żebracki)
Zygmunt Kachlik – Żołnierz AK, uczestnik kampanii wrześniowej, organizator lokalnych uroczystości patriotycznych, opiekun miejsc pamięci narodowej.
Zygmunt Kachlik urodził się 23.04.1918 w Jaśle, tu zdobył maturę. W czasie wojny brał w kampanii wrześniowej, o której opowiada w ostatnim udzielonym przed śmiercią wywiadzie (zobacz wywiad wideo).
W latach 1983 – 1997 był prezesem Wojewódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego w Jaśle, współzałożycielem oraz wieloletnim prezesem koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle. Był członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.
Z jego inicjatywy w 2005 roku na budynku byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jaśle ufundowano tablicę pamiątkową ku czci więzionych i torturowanych w tym miejscu żołnierzy Armii Krajowej i innych walczących o niepodległą Polskę. W 2007 roku, dzięki zabiegom koła i jego prezesa, odnowiono pomnik Armii Krajowej na osiedlu Gamrat.
Foto: Wszystkich Świętych – Stary Cmentarz w Jaśle
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

[*]

kobieta
kobieta
2024 lat temu

(**********……….)

jaślak
jaślak
2024 lat temu

Panie!!! swiec nad ich duszami…SAJAN [*]…..PAMIĘTAMY!!!!

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x