MiastoWiadomości

Jaślanie wspominają swoich bliskich. Po raz siódmy kwesta na Starym Cmentarzu (foto)

Dziś dzień Wszystkich Świętych. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego jest to „uroczystość tych, którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie”. Należą do nich nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale także święci bezimienni – wierni, którzy nigdy nie zostaną wyniesieni na ołtarze, a którym Kościół w sposób szczególny chce w tym dniu oddać hołd.

Po raz siódmy kwesta na Starym Cmentarzu (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Tradycją stało się już, że od siedmiu lat przy bramach Starego Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle spotkać można kwestującą młodzież, parlamentarzystów, władze miasta i powiatu. Cel jest bardzo słuszny – ratowanie zabytków jasielskiej nekropolii.

Kwesta trwa od wczorajszego dnia, natomiast dzisiaj już od godziny ósmej można spotkać osoby ze specjalnie oznakowanymi puszkami. – Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na renowację figury św. Magdaleny na grobie Zygmunty z Kunstmanów Bartmańskiej – mówi Agata Koba, rzecznik jasielskiego magistratu.

Po raz siódmy kwesta na Starym Cmentarzu (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Organizatorem akcji jest Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle, a wspiera ją finansowo Miasto Jasło. Dzięki zebranym w ten sposób funduszom dawny blask odzyskały już: figura św. Jana Ewangelisty, zdobiąca grób Jana Martynka (2010 r.), „Pieta” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego (2011 r.), grobowiec Kleczkowskich (2012 r.), nagrobek Romualda Palcha (2013 r.), pomnik nagrobny Andrzeja Karpińskiego (2014 r.) oraz pomnik z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej na grobie rodziny Srzeniawskich i Małeckich (2015 r.).

Dzisiejsze święto to jedyny dzień w roku, kiedy na nekropoliach odprawiane są msze święte, a przy grobach zmarłych gromadzą się całe rodziny, które mają okazję powspominać bliskich, którzy odeszli. Jutro również będzie tłoczno, bowiem obchodzony jest Dzień Zaduszny, podczas którego – zgodnie z tradycją wierni modlą się za wszystkich zmarłych, których dusze przebywają teraz w czyśćcu.

Zobacz fotorelację z jasielskiej nekropolii.

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x