MiastoWiadomości

Projekt MOPS: Człowiek – najlepsza inwestycja

W dniu 10 maja 2011r. odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „Ja też potrafię – aktywizacja społeczna i zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu miasta Jasła”. W konferencji uczestniczyli Przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Pani Elżbieta Bernal, Zastępca Burmistrza Pan Leszek Znamirowski, Przewodniczący Komisji Rodziny, Spraw Społecznych i Kultury Rady Miejskiej Jasła Pan Krzysztof Czeluśniak, Sekretarz Urzędu Miasta w Jaśle Pan Paweł Rzońca oraz przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych i firm z terenu miasta Jasła. W konferencji udział wzięli także uczestnicy projektu oraz osoby, które pełniły funkcje asystenta osoby niepełnosprawnej w projekcie.

Projekt „Ja też potrafię – aktywizacja społeczna i zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu miasta Jasła”

Celem konferencji było przedstawienie rezultatów projektu, zwrócenie uwagi wszystkich obecnych na szczególnie trudną sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy, zwłaszcza tych z zaburzeniami psychicznymi  oraz upowszechnianie roli i znaczenia asystenta osoby niepełnosprawnej w życiu społecznym i zawodowym osób niepełnosprawnych.

W trakcie konferencji osoby uczestniczące w niej podkreślały celowość i konieczność realizacji podobnych przedsięwzięć. Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka, a szczególnie  dla osób z zaburzeniami psychicznymi, gdyż pozwala im na  aktywne uczestnictwo w życiu społeczno – zawodowym oraz rozwój własnej osobowości. Ponadto podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy konferencji podkreślali innowacyjność projektu i jego wpływ na zmianę postrzegania osób z zaburzeniami psychicznymi jako w pełni wartościowych pracowników i uczestników życia społecznego.

Projekt „Ja też potrafię – aktywizacja społeczna i zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu miasta Jasła”

Projekt „Ja też potrafię – aktywizacja społeczna i zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu miasta Jasła” realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle od 1.06.2011r. do 31.05.2011r. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Celem głównym projektu jest trwająca 9 m- cy aktywizacja społeczna oraz zawodowa 10 osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu miasta Jasła, które z powodu swojej niepełnosprawności nigdy nie podjęły zatrudnienia lub utraciły je i mają trudności by powrócić na rynek pracy. Osoby te z powodu specyfiki schorzenia często spychane są na margines życia społecznego oraz zawodowego. Związane jest to z utrzymującym się  w społeczeństwie zjawiskiem ich naznaczenia i dyskryminacji.

Dla  uczestników projektu zostały zorganizowane:
–  6 – miesięczne staże zawodowe u pracodawców,
– zajęcia kreatywne z muzykoterapii,
– poradnictwo specjalistyczne (zawodowe i psychologiczne),
– warsztaty społeczno – zawodowe.

Ponadto uczestnicy projektu przez cały okres uczestnictwa w projekcie mogą liczyć na pomoc i wsparcie ze strony asystenta osoby niepełnosprawnej. Asystenci osób niepełnosprawnych przed przystąpieniem do współpracy z podopiecznymi odbyli kurs  „Asystent osoby niepełnosprawnej z zaburzeniami psychicznymi”, którego celem było zapoznanie z sytuacją i kondycją osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi, a także przekazanie wiedzy na temat metod negocjacji, mediacji i procesów komunikowania się z osobą niepełnosprawną.

Projekt „Ja też potrafię – aktywizacja społeczna i zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu miasta Jasła”

Realizacja projektu dała szansę osobom niepełnosprawnym zaburzonym psychicznie na podjęcie aktywności w szerszym niż do tej pory zakresie, zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym. Ponadto uświadomiła wielu osobom, że osoby zaburzone psychicznie mogą bez przeszkód funkcjonować w społeczeństwie i wykonywać sprawnie powierzone im obowiązki służbowe.

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franek
Franek
2024 lat temu

To parodia…Sztuka dla sztuki.Chwilę szkolenia dla urzędniczego zarobienia.A teraz adresaci wrócili na swoje miejsca-czyli beznadziei… A swoją drogą trzeba być wariatem by szkolić osobę chorą umysłową.I to chyba była główna idea tego oczywistego marnotrawienia pieniędzy pod szyldem szalejącej demokracji rodem z UNII….

Amon_Ra
Amon_Ra
2024 lat temu

Ile przeznaczono na to kasy !!?? BUCE, powtarzam BUCE siedzący za stołami !! ZDROWY PSYCHICZNIE I FIZYCZNIE CZŁOWIEK MA PROBLEM ZE ZNALEZIENIEM PRACY !! Kto zgarnia pieniądze za szkolenia ?? Cóż, poza GÓWNO wartym papierem (nie nadaje się on bowiem nawet do podtarcia), pozostaje tym WYSZKOLONYM !!?? Siedzieliście tam zapewne za państwowe, czyli PODATNIKÓW, pieniądze. I cóż żeście „mędrcy” wymyślili ?? Odkryliście „okrąglejsze” KOŁO czy też być może bardziej kwadratowy KWADRAT ??

Darek
Darek
2024 lat temu

„Projekt (…) realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle od 1.06.2011r. do 31.05.2011r. w ramach…”
Chyba coś się autorowi tego tekstu daty nie zgadzają 🙂 No bo wstecz nie da się realizować danego projektu 😉

Do Amon_Ra
Do Amon_Ra
2024 lat temu

Zgadzam się z Tobą w 100 proc.
Bezsensowny bełkot i nic więcej.

obywatel RJS
obywatel RJS
2024 lat temu

Ci co tam siedzą na pewno kase wzięli…i po inwestycji…

soprano
soprano
2024 lat temu

Biedni jesteście – piszący komentarze. Ruszcie tyłki to i dla was się robota znajdzie. Skoro UE daje kasę na tego typu projekty to dlaczego nie skorzystać. Uwierzcie, że ci co tam siedzą nic z tego nie mają.

Amon_Ra
Amon_Ra
2024 lat temu

do soprano: skąd wiesz ? współmałżonek tam zasiadał ? „osoby zaburzone psychicznie mogą bez przeszkód funkcjonować w społeczeństwie i wykonywać sprawnie powierzone im obowiązki służbowe” – kuśwa co to jest !!?? W sejmie i senacie zasiada MNÓSTWO takich osób, od dwudziestu paru lat !! To jest najlepszy przykład tego, że BEZ PRZESZKÓD „funkcjonują” ale czy sprawnie wykonują powierzone im przez wyborców OBOWIĄZKI SŁUŻBOWE ?? Z tym się nie zgadzam !! Prócz tego UE daje kasę KOLESIOM KOLESI !! Pewnie z tego też coś masz więc bronisz tego dziadostwa. NAjwięcej na kasie z UE korzystają nieroby mające układy: ORGANIZUJĄ SZKOLENIE gdzie… Czytaj więcej »

SS
SS
2024 lat temu

Ci dwaj Panowie Cz./Czernecki,Czeluśniak/zapominają jakie sa potrzeby ludzi niepełnosprawnych i kpią z tych ludzi .Dbają zaś dokładnie jak zarobić na ich nieszczęściu.Jeśli przyznano unijne środki pomocowe dla tych ludzi ,to szarlatani zwietrzyli interes i zawładnęli całą kasą dla siebie niby na ich szkolenie .Zastanowić się należy ,czy właśnie Ci wym.ludzie nie potrzebują pomocy fachowej lekarskiej. Niepełnosprawni są ludźmi o dużej wiedzy i fachowości i może oni zaczną w zakresie podstawowym szkolić różnych nieudaczników z władzy jasielskiej ,i niech nie pozwolą na takie perfidne ich traktowanie .Najczęściej ludzie pokrzywdzeni oczekują od władz pomocy chociażby finasowej na ratowanie zdrowia w postaci leków… Czytaj więcej »

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x