MiastoWiadomości

Przekazywanie dobra i nadziei. Betlejemskie Światło Pokoju w Jaśle

Niezwykle miła uroczystość odbyła się w środę wieczorem (18 bm.) na jasielskim rynku. Harcerze Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich w Jaśle przekazali Betlejemskie Światło Pokoju, przedstawicielom jasielskich władz miejskich i powiatowych, służb i instytucji oraz młodzieży i zebranym mieszkańcom, by ponieśli je dalej, rozszerzając krąg dobra i nadziei. Wśród odbierających lampion był burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

Przekazywanie dobra i nadziei. Betlejemskie Światło Pokoju w Jaśle

Betlejemskie Światło Pokoju, odebrane podczas uroczystej mszy św. w Rzeszowie, jak zwykle przywiozła do Jasła reprezentacja harcerzy, a wieczorem na rynku przekazała je komendantowi hufca podharcmistrzowi Waldemarowi Markowi, który obdarował nim kolejne osoby. Lampiony, przekazywane wraz z tegorocznym hasłem „Wyjdź z cienia, okaż dobro” powędrowały do wszystkich jasielskich parafii, urzędów, biur, szpitala, organizacji charytatywnych, domów, przypominając o radości i nadziej niesionej przez Boże Narodzenie.

Przekazywanie dobra i nadziei. Betlejemskie Światło Pokoju w Jaśle

– To hasło „Wyjdź z cienia, okaż dobro” jest niezwykłe ważne w tym czasie, gdy w świecie jest wiele zła, kłopotów, trudności, postaw negatywnych; to dobry moment, żeby śmiało pokazywać swoje dobro. Z całego serca życzę wam, żebyście w święta i przez cały nadchodzący rok to hasło mieli w sercach i wprowadzali je w życie – powiedział burmistrz Andrzej Czernecki, przypominając tegoroczne harcerskie inicjatywy i akcje charytatywne prowadzone przez harcerzy na rzecz miasta i mieszkańców. Na ręce komendanta hufca burmistrz przekazał harcerzom okolicznościowy adres z podziękowaniami za wspaniały wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego Jasła oraz złożył wszystkim świąteczno – noworoczne życzenia.

Przekazywanie dobra i nadziei. Betlejemskie Światło Pokoju w Jaśle

– To światło, które dzisiaj trzymamy w ręku przynieśli nam harcerze z tego miejsca, gdzie Bóg przemówił do nas przez Syna, z Betlejem. Zaniesione do naszych świątyń, urzędów, instytucji, zakładów pracy i domów, niech przypomina nam nie tylko o tym, że Bóg stał się człowiekiem, ale niech prowadzi do drugiego człowieka przez życzliwość, dobre słowo, uśmiech, podaną dłoń – mówił ks. dziekan Zbigniew Irzyk, proboszcz jasielskiej kolegiaty. Duszpasterz życzył również wszystkim, by święta Bożego Narodzenia przyniosły pokój i radość, by przez to światło Boże Dziecię, rozpraszało wszelkie ciemności, które kładą cień na radość, przez chorobę, cierpienie i inne problemy. – Niech dobry Bóg przez Jezusa wszystkich obdarza radością, pokojem, pięknym przeżywaniem świąt i szczęściem w Nowym Roku – zakończył.

Przekazywanie dobra i nadziei. Betlejemskie Światło Pokoju w Jaśle

W spotkaniu wzięli udział m.in. zaproszeni goście: burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, jego zastępca Leszek Znamirowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Bernal, sekretarz miasta Paweł Rzońca, kierownik Wydziału Kultury Sporti i Spraw Społecznych Bożena Molska – Olbrot, starosta jasielski Adam Kmiecik, zastępca wójta gminy Jasło Jan Lazar, przewodniczący Rady Gminy Jasło Józef Dziedzic, dyr. JDK Janusz Szewczyk, dyr. MDK Grażyna Leńczuk, komendant PSP Wiesław Latoszek, komendant Powiatowej Komendy Policji w Jaśle Andrzej Wędrychowicz , komendant Straży Miejskiej Ryszard Mastej oraz ks. dziekan Zbigniew Irzyk, proboszcz kolegiaty pw. WNMP.
Oprawę muzyczną w klimacie Bożego narodzenia zapewnili harcerze ze 139 DH Lisy i uczennice Gimnazjum nr 2 w Jaśle. W organizacji całości pomógł JDK.

***

Akcja dzielenia się Betlejemskim Światłem Pokoju, które symbolizuje pojednanie, współpracę, braterstwo, poświęcenie, wiarę, nadzieję i miłość, została zainicjowana w 1986 roku w Linz (Austria). Pod nazwą „Światło w ciemności” towarzyszyła wtedy kampanii charytatywnej na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy roznieśli ogień z Betlejem do szpitali, sierocińców, urzędów itd. Od tamtego czasu akcja wciąż się rozszerza.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w niej od 1991 r. Polscy harcerze odbierają Światło od skautów słowackich (w tym roku odbyło się to podczas uroczystej mszy św. w kościele na Krzeptówkach w Zakopanem) i rozwożą je po kraju, ale również przekazują do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, do Niemiec i Danii.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2024 lat temu

A komu ten ognik betlejemski w czymś pomoże,chyba tylko tym co się pod niego podpinają

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x