MiastoWiadomości

Rozpoczynamy „Bezpieczne Ferie 2013”

Uczniowie z Podkarpacia jako ostatni rozpoczynają ferie zimowe. Przed nimi kilkanaście dni beztroski i wypoczynku. Niektórzy wyjadą na zimowiska, do rodziny, wielu pozostanie w domach. Ten okres będzie pracowity dla policjantów. Jednym z najważniejszych zadań stanie się troska o zapewnienie bezpieczeństwa młodym ludziom.

Aby ferie były bezpieczne
Aby ferie były bezpieczne

Podczas ferii spodziewamy się wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska. Policjanci wspólnie z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować te pojazdy. Z doświadczenia wiemy, że działania wobec kierujących autobusami przynoszą efekty. Coraz mniej kierowców wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu, jednak wciąż zbyt wiele pojazdów nie spełnia wymogów technicznych i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Policjanci i inspektorzy będą zwracać uwagę na stan ogumienia, hamulców, na wyposażenie pojazdów, a także właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagażu. Skontrolują dokumenty przewoźników i przestrzeganie czasu pracy kierowców.

 alt=
Na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle dla dzieci organizowane będą zajęcia, podczas których dzieci będą mogły skorzystać profesjonalnych nart biegowych (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Funkcjonariusze będą się również przyglądać miejscom zbiorowego wypoczynku dzieci i młodzieży pod kątem ich oznakowania oraz stanu urządzeń zabezpieczających przed wtargnięciem na jezdnię. Podczas ferii policjanci skontrolują miejsca zabaw, osiedlowe place, „dzikie lodowiska”. Odwiedzą zimowiska i miejsca zorganizowanego wypoczynku, gdzie spotkają się z ich uczestnikami i opiekunami, będą mówić bezpieczeństwie. Ale nie wszystkie dzieci wyjadą na wypoczynek. Spora ich cześć będzie spędzała wolny czas w miejscu zamieszkania. Warto więc przed feriami przypomnieć swoim pociechom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się zimą po drogach.

Co zrobić, aby ferie były czasem radosnej, ale i bezpiecznej zabawy? Poniżej przypominamy kilka praktycznych porad dla naszych najmłodszych.

Na sankach i nartach:

  • Baw się tylko w bezpiecznych miejscach, takich jak place zabaw i boiska.
  • Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach – nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować. Przed zjazdem dokładnie sprawdź czy w pobliżu nie ma krzaków, kamieni i nierówności.
  • Wybieraj takie miejsca, które znajdują się z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.

Na lodowisku:

  • Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek i wykopów!
  • Ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i na lodowiskach!

W zimie jezdnia jest śliska, dlatego:

  • Zawsze przechodź przez jezdnię na przejściu dla pieszych.
  • Zawsze przechodź przez jezdnię przy zielonym świetle.
  • Nie przebiegaj przez jezdnię.
  • Przed wejściem na jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.
  • Nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio zza samochodu, bądź innej przeszkody.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x