MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Są pieniądze na dokumentację budowy zbiornika Kąty-Myscowa

Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska wystąpił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wnioskiem o zabezpieczenie środków na dokumentację dotyczącą budowy zbiornika Kąty-Myscowa. Wniosek na kwotę 1 mln 700 tys. zł został podpisany w czwartek, 14 kwietnia br. przez Ministra Środowiska.

Adam Kmiecik, starosta jasielski (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Adam Kmiecik, Starosta Jasielski oraz Zbigniew Rynasiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej w rozmowach z Ministrem wielokrotnie zabiegali o przekazanie środków na ten cel. Ostatnie spotkanie w tej sprawie odbyło się w marcu br. – To duży sukces tej inwestycji, głównie dzięki zaangażowaniu wielu ludzi. Szczególne podziękowania należą się posłowi Zbigniewowi Rynasiewiczowi, który włączył się w tę sprawę jeszcze początkiem roku. Wraz z wójtami gmin: Krempna, Nowy Żmigród i przewodniczącymi rady spotykaliśmy się z panem posłem, prosiliśmy o wsparcie i widać, że to wsparcie było skuteczne. Na spotkaniu w marcu z ministrem Gawłowskim, minister zapewniał, że te środki się znajdą. Cieszę się, że dotrzymał słowa – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.
Budowa zbiornika planowana jest już od kilkudziesięciu lat. Prace projektowe rozpoczęto jeszcze w 1976 r. Na ich podstawie określono wstępne parametry zbiornika. Po kilkuletniej przerwie, w 1983 r. przystąpiono do rozpoznania geologicznego, ze względu jednak na brak środków finansowych prace te przerwano.

Budowa zbiornika została ujęta w Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego 2000-2006. W ramach zaplanowanych na 2000 rok prac studialnych i badawczych zostały zrealizowane: dokumentacja geologiczno – inżynierska i hydrologiczna terenów wokół zbiornika, studium koncepcyjne z dokumentacją geologiczną oraz próbna cementacja podłoża zapory.

Za budową zbiornika przemawia wiele aspektów. Realizacja tej inwestycji umożliwi retencjonowanie wody I klasy czystości oraz spowoduje wyrównanie zmieniających się przepływów wody. Ponadto istnienie zbiornika pozwoli na zmniejszenie fali kulminacyjnej na obszarze 7500 ha w dolinie rzeki Wisłoki. – Dla naszego regionu to bardzo ważna inwestycja, jedna z największych w Polsce. Zbiornik ogranicza straty powodziowe, które utrudniają nam życie i zabezpiecza wodę pitną dla miasta Jasła, co jest bardzo ważne, bo wbrew pozorom powiat jasielski cierpi na braki wody pitnej – podkreśla Starosta.

Prace przy budowie zbiornika pozwolą także na stworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszego powiatu. Część z nich będzie się mogła utrzymywać także z agroturystyki, zarabiając w ten sposób na życie.

Przygotowanie dokumentacji potrwa około 2 lata, a prace przy budowie zbiornika, który zostanie sfinansowany w większości ze środków unijnych, rozpoczną się prawdopodobnie w roku 2014. –Wielkie nadzieje pokładam w środkach unijnych. Będzie to łatwiejsze, bo gdyby to były pieniądze tylko rządowe, to byłoby trudniej zrealizować to zadanie – dodaje Adam Kmiecik.

Powiat Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nawiedzony
Nawiedzony
2022 lat temu

Brawo Panie Kmiecik. Nareszcie Pan się wziął za sprawę zapory i raz dwa wszystko załatwił. Łyso jest teraz PiSiorom i innym wielce zasłużonym, że przez tyle lat nic nie zrobili a był to tylko dla nich temat jak zbliżały się wybory. Grartuluję pracowitości i kreatywności na zajmowanym stanowisku. Jest Pan Wielki. /pomimo średniego wzrostu/.

Jaślanin
Jaślanin
2022 lat temu

A co robi w tym temacie robi Pani Senator przecież deklarowała kontynułacje działalności swojego ś.p.męża, no chyba że w mydleniu wyborcom oczu przed wyborami.

jasiu
jasiu
2022 lat temu

Pani senator jest zapracowana

SARII
SARII
2022 lat temu

oz to mąż stanu moize rondo jego imienia na krosno np ??…

prawda
prawda
2022 lat temu

obiecać nic nie kosztuje – wybory na jesieni

Dyzio
Dyzio
2022 lat temu

Będzie miał kmiecik gdzie w kufajce chodzić!

ciech
ciech
2022 lat temu

Prawda: Czyżbyś na myśli PiS, który przed wyborami 4 lata temu, jak się teraz bez projektu, obiecywał zacząć budowę w 2008 r ?

PUF
PUF
2022 lat temu

Potrzebna ta zapora i zalew w Myscowej jak zającowi dzwonek w polu,z Klimkówką i bez niej,z Myscową i bez niej Jasło będzie pływało.Budujcie więcej wałów przeciwpowodziowych,zabierajcie rzekom ich naturalne rozlewiska,budujcie domy na terenach dolin rzecznych, a na pewno Klimkówka z Myscową załatwi temat powodzi w Jaśle i okolicach.Trochę matematyki z fizyką i łatwo można zrozumieć,że plany budowy zapory w Myscowej istniejące od lat 30-ch XX stulecia blokuje to,że nie załatwi to sprawy powodzi poniżej zapory.Będzie to tylko zapas wody pitnej Jasła i okolic.Ja i tak wolę wodę ze swojej studni.A CZY TO PIS, CZY PO TO WSZYSTKO KIEŁBASA WYBORCZA I… Czytaj więcej »

KAJETAN
KAJETAN
2022 lat temu

No to będziemy siedzieli jak na wulkanie…Jak się chłopy z Klimkówki i Kątów dogadają,toJasło będzie ,jak po tsunami…A może to i dobrze,bo żyć tu się powoli nie da…Pozostaje wyjechać lub czekać na wyjazd za kasę z odszkodowania za zalane mienie.Trzeba więc się dobrze ubezpieczyć,i cierpliwie czekać na tą szczęśliwą chwilę.Jasło będzie drugą Atlantydą,to kwestia czasu, bo nie wierzę by zarządzali tamą fachowcy…

SS
SS
2022 lat temu

Bzdurne i nieprzemyślane powtarzanie,że woda pitna z zapory będzie zabezpieczać wodę pitną dla MMM Jasło,Dębica,Mielec.Może nie istotna w tym miejscu jest cena wody ,/która będzie ogromna/z licznymi przepompowniami/tereny górzyste/,licznymi stacjami uzdatniania/uniknięcie tzw.wtórnego skażenia/.Największą przeszkodą kosztochłonną będą zezwolenia właścicieli działek na umieszczenie rur /działki budowlane ,a biegnące rury i strefy ochronne wykluczą jakąkąkolwiek inwestycje.

miły
miły
2022 lat temu

O jakie tłumanstwo przemawia przez fanatyków PO.A ileż to rządził ten PiS 2 lata? Teraz mamy koniec 4 roku rządów platformy i pojawia sie nagle kiełbasa wyborcza,co zrobili przez te 4 lata dla Jasła i dla zapory? właśnie likwidują najwiekszego pracodawce w mieście- kupa złodziei

ixi
ixi
2022 lat temu

WOW! …

Back to top button
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x