r e k l a m a
Wiadomości

Sanepid przestrzega: w Niegłowicach wykryto przypadek wścieklizny

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle informuje, że w jednym gospodarstw prowadzonych w miejscowości Niegłowice (gmina Jasło), została potwierdzona wścieklizna u konia maści tarantowatej.

 Sanepid przestrzega: w Niegłowicach wykryto przypadek wścieklizny
Sanepid przestrzega: w Niegłowicach wykryto przypadek wścieklizny

W związku z powyższym osoby które dotychczas nie uzyskały porady bądź konsultacji lekarskiej, a miały kontakt z w/w koniem od sierpnia tego roku powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub do PSSE w Jaśle w godzinach od 8:00 do 14:00 pokój nr 5, tel. 13 446 3008 wew. 25.

WŚCIEKLIZNA

Jest to ostra choroba wirusowa, przebiegająca z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, prowadząca nieuchronnie do śmierci. Choroba przenoszona jest na człowieka wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia. Wścieklizna szerzy się obecnie wśród zwierząt dzikich, które zakażają nie szczepione psy i koty oraz zwierzęta gospodarskie na pastwiskach.

Na wściekliznę mogą chorować wszystkie ssaki, ale krążenie tego wirusa w przyrodzie zapewniają zwierzęta w istocie swej natury zdolne do kąsania. Chore na wściekliznę psy, koty, wilki, lisy, jenoty, borsuki, kuny, tchórze, łasice, wiewiórki i inne gryzonie, nietoperze – w momencie ugryzienia stają się dla swej ofiary źródłem zakażenia, nasączając zakażoną śliną jej uszkodzone tkanki.

Tak konkretna i precyzyjna droga zakażenia pozwala na przyjęcie bardzo prostych zachowań, aby uniknąć sytuacji, w których można zakazić się wścieklizną. Nie należy prowokować zwierząt domowych zarówno poprzez agresywne jak i zbyt przyjazne zachowanie, nie należy dotykać, głaskać, dobijać i oskórowywać zwierząt dzikich, nie wykazujących płochliwości wobec człowieka.

W przypadku pokąsania lub oślinienia przez zwierzę chore, przed zachorowaniem chroni szczepionka przeciw wściekliźnie, podana jak najszybciej po zakażeniu. Szczepienia ludzi są prowadzone w poradniach utworzonych przy szpitalnych oddziałach chorób zakaźnych, zaś radą, pomocą i informacją służą działy Epidemiologii Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Masowe zapobiegawcze szczepienia psów, kotów i zwierząt dzikich stanowią skuteczną ochronę przed zakażeniem człowieka wścieklizną.

Z tego względu społeczeństwo powinno być żywo zainteresowane, aby otaczające nas zwierzęta były szczepione przeciw wściekliźnie.

PSSE w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x