MiastoWiadomości

Sanktuarium w Nowym Żmigrodzie: „Niech wierni wypraszają łaski”

W powiecie jasielskim mamy kolejne sanktuarium. Do tej rangi wyniesiony został kościół pw. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie. Główne uroczystości, w których uczestniczyli m.in. Adam Kmiecik, Starosta Jasielski oraz jego zastępca Franciszek Miśkowicz, odbyły się we wtorek, 23 sierpnia br. Mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Górny, a homilię wygłosił ksiądz arcybiskup Edward Nowak.

Sanktuarium w Nowym Żmigrodzie: „Niech wierni wypraszają łaski””

Dla istniejącego ponad 700 lat kościoła to szczególne wydarzenie. To także ważny moment dla mieszkańców gminy Nowy Żmigród i całego powiatu jasielskiego. – To wielki wyróżnienie dla Ziemi Żmigrodzkiej, dla nas jako katolików, chrześcijan. Kościół w Nowym Żmigrodzie nosi miano sanktuarium błogosławionego Władysława Findysza, kapłana, który przez wiele lat pełnił swoją posługę w tej parafii, był tu proboszczem. To duże wyróżnienie także dla całego powiatu jasielskiego i duży zaszczyt – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski. I podkreśla swoje związki ze żmigrodzką ziemią. – Mam osobiste związki z błogosławionym: udzielał ślubu moim rodzicom, chrzcił moją siostrę. Mam nadzieję, że również na mnie w jakiś sposób te łaski spływają, za co jestem wdzięczny. – dodaje Starosta.

Sanktuarium w Nowym Żmigrodzie: „Niech wierni wypraszają łaski””

Podczas mszy świętej został odczytany dekret ordynariusza diecezji rzeszowskiej księdza biskupa Kazimierza Górnego, erygujący Sanktuarium błogosławionego Władysława Findysza, kapłana i męczennika w Nowym Żmigrodzie. – Dla dobra duchowego wiernych na podstawie kanonu 1230 kodeksu prawa kanonicznego eryguje w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie Sanktuarium Diecezjalne błogosławionego Władysława Findysza, kapłana i męczennika(…) Niech wierni, którzy przybywają do Sanktuarium wypraszają przez ufną modlitwę łaski potrzebne dla ojca świętego i całego kościoła(…)

Sanktuarium w Nowym Żmigrodzie: „Niech wierni wypraszają łaski””

W homilii arcybiskup ksiądz Edward Nowak nawiązał do historii kościoła w Nowym Żmigrodzie oraz życia błogosławionego. – Dzisiejszy dzień ma szczególne znaczenie dla parafii żmigrodzkiej. Decyzją księdza biskupa ordynariusza dokonało się ustanowienie sanktuarium. Ten akt kościelny wpisuje się mocno w historię parafii, naszej ziemi żmigrodzkiej i całego naszego regionu. (…) Wyrażamy więc wdzięczność Panu Bogu, naszemu kościołowi w osobie księdza biskupa, że takim sanktuarium stała się świątynia żmigrodzka. Stała się ona sanktuarium przez wielką posługę kapłańską, heroiczną pracę, przez męczeństwo błogosławionego Władysława Findysza, a tutejszego proboszcza – mówił arcybiskup Nowak.

Po mszy odbyła się uroczysta procesja, zakończona ucałowaniem relikwii błogosławionego.

***

Błogosławiony Władysław Findysz

Urodził się 13 grudnia 1907 r. w Krościenku Niżnym koło Krosna na Podkarpaciu. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1932 r. Pracował jako wikariusz w Borysławiu, Drohobyczu, Strzyżowie i Jaśle. W 1941 r. został administratorem, a w następnym roku proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie koło Jasła, w ówczesnej diecezji przemyskiej.

Sanktuarium w Nowym Żmigrodzie: „Niech wierni wypraszają łaski””

W czasie II wojny światowej ofiarnie i gorliwie pełnił posługę duszpasterską, organizował pomoc materialną dla potrzebujących, utrzymywał listowny kontakt z parafianami wywiezionymi do pracy przymusowej do Niemiec. Wysiedlony razem z wiernymi w 1944 r., powrócił do parafii w styczniu 1945 r. Po powrocie organizował katolickie pogrzeby ofiar wojny i pomoc materialną dla poszkodowanych oraz brał udział w odbudowie miasteczka. Pomocą obejmował wszystkich mieszkańców, bez względu na narodowość i wyznanie, dzięki czemu wiele rodzin łemkowskich uniknęło wysiedlenia w ramach tzw. akcji «Wisła». Jego gorliwa działalność duszpasterska, mająca na celu przede wszystkim odnowienie wiary, praktyk religijnych oraz życia moralnego i sakramentalnego, naraziła go na prześladowania ze strony władz komunistycznych. Od 1946 r. Urząd Bezpieczeństwa inwigilował ks. Findysza. W 1952 r. został zawieszony przez władze szkolne w obowiązkach katechety w miejscowym liceum, a władze powiatowe odebrały mu pozwolenie na pobyt w strefie nadgranicznej, uniemożliwiając sprawowanie posługi duszpasterskiej w znacznej części parafii.

W latach Soboru Watykańskiego II ks. Findysz aktywnie włączył się w dzieło «Soborowego czynu dobroci», zainicjowane przez Episkopat Polski, mające na celu pogłębienie wiary oraz duchowe wsparcie dzieła soborowego. 25 listopada 1963 r. został aresztowany. W czasie pokazowego procesu, który odbył się w grudniu 1963 r. w Rzeszowie, zarzucono mu zmuszanie obywateli do praktyk i obrzędów religijnych, w związku z czym został skazany na karę dwóch i pół roku więzienia.

Sanktuarium w Nowym Żmigrodzie: „Niech wierni wypraszają łaski””

Mimo złego stanu zdrowia — lekarze podejrzewali chorobę nowotworową przełyku i wpustu żołądka — przez kilka miesięcy był więziony, najpierw w Rzeszowie, a następnie w Krakowie. W obronie uwięzionego kapłana, wymagającego natychmiastowego leczenia, interweniowały władze diecezji przemyskiej. Prokuratura odrzucała kolejne apele. Do gwałtownego pogorszenia zdrowia więźnia przyczyniło się fizyczne i psychiczne znęcanie się nad nim. 29 lutego 1964 r., w stanie skrajnego wycieńczenia, został warunkowo zwolniony z więzienia i powrócił do Nowego Żmigrodu. Zmarł po kilku miesiącach, 21 sierpnia. Jego pogrzeb stał się wielką publiczną manifestacją wiary i sprzeciwu wobec działań władz komunistycznych. Na grobie swojego proboszcza parafianie, którzy od początku widzieli w nim prawdziwego męczennika za wiarę, umieścili figurę Jezusa Dobrego Pasterza.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
józiek
józiek
2024 lat temu

Rozumiem,że teraz moc nadajnika z tego sanktuarium została zwiększona i modły będą płynąć jeszcze wyżej do nieba

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Jasło stolicą: wyzysku , bezrobocia i wykluczenia społecznego………

komar król
komar król
2024 lat temu

Pozostało tylko wypraszać łaski i najlepiej robić to w sanktuariach

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x