MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Śladem unijnych inwestycji

Grupa przedstawicieli regionalnych mediów przebywała z wizytą w powiecie jasielskim. Ich pobyt związany był z promocją zakończonych inwestycji, zrealizowanych dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej.

Śladem unijnych inwestycji

Od 2007 roku powiat jasielski w ramach projektów unijnych pozyskał kwotę blisko 31 mln zł. Dziennikarze odwiedzili Zespół Szkół w Trzcinicy, gdzie wybudowana została profesjonalna bieżnia lekkoatletyczna oraz zmodernizowany Oddział Neontologiczny w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

– Powiat jasielski jest doskonałym przykładem tego, że dzięki dobrze przygotowanym projektom można pozyskać ogromne środki na inwestycje. To z kolei przekłada się na szereg dziedzin naszego codziennego życia. Te pieniądze, które pozyskaliśmy z budżetu Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 5 lat pomogły z znacznym stopniu poprawić infrastrukturę drogową, ale też zadbać o rozwój i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu. Chcemy pokazać to innym i przekonać, że warto dołożyć starań i sięgać po fundusze europejskie – mówi Adam Kmiecik, starosta Jasielski.

Śladem unijnych inwestycji

Przypomnijmy, że w Trzcinicy w ramach rozbudowy bazy sportowej została wybudowana bieżnia lekkoatletyczna za kwotę ponad 720 tys. zł. Projekt współfinansowany w 70% ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 został zrealizowany w 2010 roku. Budowa krytej bieżni umożliwia prowadzenie zajęć sportowych: biegów przez płotki, ćwiczeń sprawnościowych, gimnastycznych do biegów szybkościowych i skoków w dal. Z kolei podłoże syntetyczne pozwala na wykonywanie dużego wachlarzu ćwiczeń gibkościowych, sprawnościowych oraz motoryki biegu. – Nowa bieżnia o łącznej długości 60 metrów pozwala nam na treningi z prawdziwego zdarzenia. Młodzież ma wreszcie wspaniałe warunki, takie w jakich staruje się w zawodach – mówi Ludomir Mastej, dyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy.

Brak odpowiednich obiektów sportowych był dużym problemem organizacyjnym szkoły, a także problemem szkoleniowym, gdyż nie można było wykorzystać w pełni możliwości wychowanków. Nie było możliwości ukształtowania w nich prawidłowej techniki i podniesienia zdolności motorycznych na poziom odpowiedni do możliwości zawodników. – Gdyby nie pieniądze z Unii nie udałoby się tej inwestycji zrealizować, nadal byśmy o niej marzyli – dodaje dyrektor ZS w Trzcinicy.

W ramach tego samego projektu wybudowano salę gimnastyczną przy II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Zapewniło to uczniom szkoły możliwość pełnego udziału w zajęciach wychowania fizycznego, które do tej pory odbywały się w pomieszczeniu zastępczym. Inwestycja poprawiła znacznie warunki higieniczno-sanitarne szkoły i wpłynęła na bezpieczeństwo młodzieży. Przyczyniła się również do wyrównania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży pochodzących z terenów wiejskich oraz wyszkolenia sportowego. Dzięki nowej sali zwiększyła się efektywność kształcenia oraz wychowania dzieci i młodzieży przez szkołę, m.in. poprzez zagospodarowanie czasu wolnego wychowanków.

Śladem unijnych inwestycji

Dzięki środkom unijnym udało się także zmodernizować i wyposażyć oddziały w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. W ramach realizacji projektu pt. „Przebudowa i doposażenie Oddziału Ginekologiczno – Położniczego oraz Oddziału Neonatologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle” został przebudowany trakt porodowy, wyremontowano część Położniczą Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddział Neonatologiczny. Koszt inwestycji wyniósł około 6,4 mln zł. Projekt został sfinansowany w 70% kosztów kwalifikowanych z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013.

Pozostałe środki finansowe pochodzą z budżetu Powiatu Jasielskiego. – Blok porodowy nie był remontowany od wielu lat, bo ciągle nie było pieniędzy. Zawsze był też problem z wykonaniem cięć cesarskich, bo lekarze korzystali z sali operacyjnej na Oddziale Chirurgicznym. Dzięki pozyskanym z Unii Europejskiej funduszom powstała sala do cięć przy Trakcie Porodowym i służy naszym pacjentkom. Teraz mają naprawdę komfortowe warunki – mówi Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Modernizacja oddziałów oraz budowa nowoczesnego traktu porodowego w znacznym stopniu przyczyniła się także do poprawy warunków sanitarno-epidemiologicznych. W wyniku realizacji projektu w znacznym stopniu poprawiło się bezpieczeństwo pacjentów i pracowników w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

– Dzisiaj z satysfakcją mogę stwierdzić, że jedna z moich pierwszych decyzji podjęta przed pięciu laty, dotycząca utworzenia w Starostwie Powiatowym w Jaśle komórki organizacyjnej specjalizującej się w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych była jedną z najbardziej trafionych decyzji. Dzięki temu, olbrzymie środki finansowe zasiliły majątek naszego powiatu, co w znacznym stopniu przyczyniło się do poprawy komfortu życia i bezpieczeństwa naszych mieszkańców – dodaje Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.

Katarzyna Pacwa
Starostwo Powiatowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bhp
bhp
2024 lat temu

Należy zadać również pytanie. Czy obok starego Domu Chemika Gamrat ,który zamieniono na karczmę Tarantula i gdzie wpierw wykarczowano japońskie jabłonki ,a teraz usuwa się skwerek ażeby wybudować pas parkingowy dla klientów tej karczmy to też inwestycja za środków unijnych?.Przede wszystkim tam będzie złamane prawo drogowe.Bowiem równolegle po przweciwnych stronach jezdni nie mogą istnieć pasy parkingowe. .Jeden już jest wzdłuż poczty.Tylko czekać na stłuczki przejeżdzających jezdnią,wjeżdżających na parkingi i wyjeżdżających z parkingów.Gdzie drogowcy,gdzie policja,że wydano zezwolenia na taką grandę?

ixi
ixi
2024 lat temu

a co Policja ma wspolnego z parkowaniem? Policja jest od lapania bandziorow a nie wymyslania miejsc do parkowania..od tego sa CHORDY URZEDASOW

napiszcie wreszcie prawdę
napiszcie wreszcie prawdę
2024 lat temu

Do czego poruwnujecie te pozyskane środki, a może podobny powiat pozyskał 100 mln. zł. i co wyszły wam gały. Nie róbcie już z ludzi takich matołów, podajcie ile w tych latach pozyskały inne powiaty , a jeszcze lepiej podajcie dane ale prawdziwe ile pozyskały środków poszczególne gminy z terenu powiatu jasielskiego i ludzie będą wszystko wiedzieć ——- niestety nie stac Was na to — szkoda

bhp
bhp
2024 lat temu

po krótce dopowiedzenie do opini ixi.
policja uczestniczy we wszystkich komsjach dotyczących bezpieczeństwa drogowego i wydaje stosowne opinie ,a dotyczą one ;
– zmian oznakowania dróg,
-zmian kierunku ruchu na drogach,
-zmian związanych z przebudową ,rozbudową pasów drogowych,
-czasowe i trwałe wyłaczenia dróg z ruchu
Więcej nie będzie się wymieniać,bo i tak widać ,że w białych rękawiczkach stosuje się zasadę spychologii .To nie ja,to on,albo nikt z nas niema nic z tym doczynienia,a wybrańcy dowoli łamią prawo.

dragoness
dragoness
2024 lat temu

A dlaczego w artykule nie ma informacji, że jeśli szkoła w Trzcinicy przestanie istnieć, to pieniążki trzeba będzie oddać? I ratuje się szkołę za wszelką cenę, zabierając kierunki innym placówkom? Dlaczego starostwo nie podało informacji o spotkaniu z nauczycielami, jakie się odbyło 24 kwietnia? Bo coś nie po myśli poszło?

LIZODROPULOS
LIZODROPULOS
2024 lat temu

Ale się dzieje????? Rozkwit wiosennych liści.które na jesień opadną…

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x