r e k l a m a
MiastoWiadomości

Spotkanie w sprawie „Malucha”

W Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące możliwości pozyskania środków finansowych na uruchomienie żłobka, klubu dziecięcego czy dziennego opiekuna dziecięcego. Nowa ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, w ramach programu „Maluch” pozwala na dofinansowanie żłobków oraz umożliwia rozwój instytucji opiekuńczo-edukacyjnych dla małych dzieci.

Małgorzata Chomycz w Jaśle

W spotkaniu, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Jaśle uczestniczyli Małgorzata Chomycz, Wojewoda Podkarpacki, Dariusz Tracz, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej oraz Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Program skierowany jest do gmin, a jego beneficjentami będą dzieci do lat 3. Samorządy, które przystąpią do jego realizacji mogą otrzymać nawet do 50% dofinansowania. Tylko w tym roku w budżecie województwa na ten cel zaplanowano ponad 40 mln zł. Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. budowę, zakup nowych budynków, bądź adaptację istniejących lokali z przeznaczeniem na organizację i funkcjonowanie nowych miejsc opieki nad małymi dziećmi, wyposażenie oraz prace wykończeniowe.

Jak szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, dzięki „Maluchowi” w całym kraju przybędzie 41 tysięcy miejsc w instytucjach opieki nad małymi dziećmi. – Zainteresowanie w naszym regionie jest duże. Jesteśmy po spotkaniach w trzech powiatach. Samorządowcy są zainteresowani tymi dwiema pozostałymi formami. Są to formy na tyle elastyczne, że nie ma potrzeby dużego nakładu ze strony gminy – wyjaśnia Małgorzata Chomycz, Wojewoda Podkarpacki.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w latach 2011 – 2013 ogłosi także konkurs dotyczący dofinansowania tworzenia przez jednostki samorządu terytorialnego różnych instytucji opieki nad małymi dziećmi. Preferowane będą m.in. te gminy, w których brakuje takich placówek, dofinansowany projekt zostanie zrealizowany w możliwie najkrótszym okresie, a dochody gminy w przeliczeniu na mieszkańca są niskie. – Ten program daje płaszczyznę dużej elastyczności, nie jest narzucana ilość dzieci, które muszą być, abyśmy mogli pozyskać te środki. Jeżeli mamy 10 dzieci, to stwarzamy dla 10 dzieci – podkreśla wojewoda.

Małgorzata Chomycz w Jaśle

Standardy określające wymagania lokalowe i sanitarne żłobków, klubów dziecięcych, opieki i edukacji oraz jakości wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych muszą być zgodne z warunkami i standardami zawartymi w ustawie z 5 stycznia 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz w aktach wykonawczych do ustawy.

Oferty na konkurs organizowany w ramach programu „Maluch” należy składać do 20 kwietnia br. do Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Powiat Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x