MiastoWiadomości

Straż Miejska świętowała swoje 20-lecie (foto)

Dwadzieścia lat temu z inicjatywy ówczesnego burmistrza Jasła, Andrzeja Kachlika powstała w naszym mieście Straż Miejska. W dniu dzisiejszym w Jasielskim Domu Kultury odbyły się obchody jubileuszowe 20-lecia istnienia Straży Miejskiej w Jaśle.

Komendant Straży Miejskiej odbiera okolicznościowy adres od Burmistrza Miasta Jasła (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

W podniosłej uroczystości udział wzięły władze miasta, przedstawiciele Rady Miasta, reprezentanci parlamentarzystów, pracownicy Urzędu Miasta, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jaśle, służb mundurowych oraz strażnicy miejscy, którzy świętowali dwudziestolecie istnienia swojej jednostki.

Komendant Straży Miejskiej w Jaśle (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Straż Miejska jest to umundurowana formacja tworzona przez Radę Miasta, która ma na celu ochronę porządku publicznego na terenie miasta. Do zadań straży miejskiej należy między innymi: ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, a także ochronę obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.

Pamiątkowa fotografia wykonana tuż po zakończeniu uroczystości (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Pierwszym komendantem utworzonej 1 lutego 1992 roku Straży Miejskiej w Jaśle był Kazimierz Wiśniowski. Pierwszymi strażnikami miejskimi byli: Krzysztof Buba (obecnie zastępca komendanta SM w Jaśle), Andrzej Cetnar, Wiesław Górski oraz Marek Skicki.
– Pamiętam doskonale proces rekrutacji do naszej formacji, która połączona była ze sprawdzianem sportowym, a następnie z testem. Straż Miejska była przedmiotem wielu dyskusji podczas Sesji Rady Miasta, głównie dotyczyły one tego, jak mają być wyposażeni strażnicy. W szybkim czasie zakupiono umundurowanie, elementy wyposażenia sprzętu radiowo-technicznego oraz pozyskano pozwolenie na broń gazową – mówił podczas jubileuszu Ryszard Mastej, komendant Straży Miejskiej w Jaśle.

Po dwudziestu latach istnienia, w obecnej chwili Straż Miejska liczy trzydziestu jeden pracowników.

(PJ)

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

13
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
kolajjjjjvvmax smdragoness Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mieszkanka
Gość
mieszkanka

A teraz jeszcze imprezują Pod Skałą. Czym to się skończy?
Mieszkańcy Jasła! Dziś macie luzy. Parkujcie, gdzie chcecie! Wolna amerykanka!

jjjjj
Gość
jjjjj
vv
Gość
vv

GRATULACJE

max sm
Gość
max sm

Wielu dalszych sukcesów! Gratulacje!

dragoness
Gość
dragoness

Oto mail, jaki otrzymałam od p. Masteja przed wyborami samorządowymi. Minęło dwa lata od zmiany władzy i „cudownego” ozdrowienia, i co? poetycko mówiąc; GUANO! „Ma Pani absolutną rację, że funkcjonariusze Straży Miejskiej nie patrolują w nocy ulic naszego miasta. Chciałbym zaznaczyć, że to w Straży Miejskiej znajduje się całodobowy monitoring miejsc najbardziej narażonych na zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Na chwilę obecną, z tego co mi wiadomo między godziną 22 a 6 rano, tzn w czasie o którym pisze Pani w swoim mailu monitoring nie jest nadzorowany personalnie przez strażnika lub osobę upoważnioną. Chciałbym zaznaczyć ze w chwili kiedy zakładany… Czytaj więcej »

CHORE PAŃSTWO!!!
Gość
CHORE PAŃSTWO!!!

JUŻ CZAS „OBUDŹ SIĘ POLSKO”…….

Kaspian
Gość
Kaspian

Formacja przywracajaca spoleczenstwu dawna juz zapomniana postac zbója przydroznego ,ktory za miastem ,pod lasem jak i w miescie grabil podróznych jest ze wszech miar godne uznania

jaślak
Gość
jaślak

Niepotrzebny ustrój w naszym małym mieście.

1abcd
Gość
1abcd

Gratuluję!

do lczas
Gość
do lczas

ty natomiast nawet się do SM nie dostałeś i zazdrość cie zjada…

nóż i widelec
Gość
nóż i widelec

Jest i Pan Komendant KP PSP w Jaśle. Zapytam: Jak się udała impreza? Papu było pyszne?

lczas
Gość
lczas

W Jaśle ta straż miejska to potrzebna jak torń w d….!!!
to banda nieuków którzy nie dostali się do policji:D

kola
Gość
kola

POLICJA w zupełnosci wystarczy . Po co mamy my jako społecznośc Jasielska mamy utrzymywać Darmozjadów ?????

Close
X