r e k l a m a
MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Szansa na spółdzielnie socjalne z pomocą UE

Miasto Jasło weźmie udział w programie „Twórzmy razem – spółdzielnie socjalne w Krośnie i Jaśle”, o ile program uzyska dofinansowanie (100-procentowe) z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt, którego celem jest aktywizacja oraz reintegracja społeczna mieszkańców Krosna i Jasła zagrożonych wykluczeniem społecznym, ma być realizowany w latach 2012 – 2014.

Szansa na spółdzielnie socjalne z pomocą UE (fot. UMJ)

Jego liderem będzie Krosno. Do zadań partnerów projektu, czyli miast Krosno i Jasło będzie należało zapewnienie: doradztwa, szkoleń i pomocy psychologicznej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w celu ich przygotowania do udziału w spółdzielni socjalnej; doradztwa, szkoleń i pomocy psychologicznej dla liderów, w celu ich przygotowania do pełnienia funkcji kierowniczych w spółdzielni socjalnej; wsparcia psychologicznego i zajęć integracyjnych dla beneficjentów projektu; wizyt studyjnych w innych spółdzielniach socjalnych; doradztwa prawnego związanego z utworzeniem i funkcjonowaniem spółdzielni socjalnych; utworzenie spółdzielni socjalnych przez osoby zagrożone wykluczeniem społecznym z Krosna i Jasła; przyznanie dotacji inwestycyjnej w wysokości do 20 tys. zł dla każdego z członków spółdzielni socjalnych; przyznanie wsparcia pomostowego dla członków spółdzielni socjalnej oraz promocja tych spółdzielni.

W opinii burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego spółdzielnia socjalna to przykład podmiotu ekonomii społecznej, tworzącego podstawy prawne dla działalności osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Realizacja programu umożliwi start i funkcjonowanie tym mieszkańcom Jasła, którzy z jednej strony chcą wyjść na prostą, ale z drugiej mają problemy z samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej. Dla osób bezrobotnych jest to szansa na nowy start zawodowy i miejsce pracy dające szerokie możliwości rozwoju i samorealizacji.

UMJ

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
EKONOMISTA
EKONOMISTA
2021 lat temu

No cóż,wyobraźnia urzędasów za społeczne pieniądze biegnie wprost do nieskończoności.Tylko ,ze skutki tej działalności ponoszą zawsze i wciąż naiwni przez brak wiedzy(tajemnej) obywatele.W tym miejscu dodajmy-biedni ,bezrobotni,z nadziejami obywatele…Tak naprawdę ta rewelacja pod nazwą ” spółdzielnia”,to tak naprawdę getto socjalne,którego zaistnienie spowoduje wiele dotkliwych kar ,do więzienia włącznie- za niepłacenie podatków i tym podobnych bławatków….Przestrzegam więc,przed sztucznym poprawianiem statystyk urzędnikom.Zaś wybór zostawiam -czytelnikom.

ixi
ixi
2021 lat temu

brac KASE z Unii ile sie da puki daja..a potem uciekac i zamykac drzwi…

arco
arco
2021 lat temu

ale czemu oni mają decydować co jest dla nas dobre i podnoszą podatki, jak bym zarabiał tyle co oni to mi to pikuś. A nie 1380zł brutto i na 4 osoby. Mnie, żonę i 2 dzieci. I zacznie się składanie podań o umorzenie podatku bo nie będę miał co dzieciom kupić.

orient..
orient..
2021 lat temu

Panie Czernecki szmelcowania i lukrowania nauczył się Pan na pamięć .Żonglowanie słownictwem ,a nic nie robienie to ma być działaniem pomocowym dla spółdzielni socjalnej,dla członków spółdzielni socjalnej,promocji spółdzielni socjalnej,Przy tak ogromnym bezrobociu w Jaśle i żadnej wizji na poprawienie tego wskażnika zachęcanie do otwierania własnej działalności jest priorytetem,to chyba się Pan rozminął z realiami ekonomicznymi,gdyż jest to temat ważny ale jednostkowy..a uprawianie filozofii w poważnych sprawach jest nie na miejscu.Jeśli resztki przemysłu ,która dawała wielu rodzinom nadzieje niszczy ta ekipa rządząca,to należy zadać pytanie jaką wizję stwarza się młodym,dobrze przygotowanym do dorosłego życia?Pokrótce budownictwo -zerrro,nowe stanowiska pracy-zerrro,nadzieje na zatrudnienier-zerrro

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2021 lat temu

ZAMIAST BIADOLIĆ NA FORUM CZAS SIĘ SKRZYKNĄĆ W NOWY RUCH SPOŁECZNY I MIEĆ W KOŃCU REALNY {NIE WIRTUALNY} WPŁYW NA TO CO DZIEJE SIĘ W TYM CHORYM KRAJU…. Moja propozycja – opracowanie statusu organizacji,np{ STOWARZYSZENIA ZAGROŻONYCH I WYKLUCZONYCH SPOŁECZNIE – NIE ZE SWEJ WINY} rejestracja w sądzie, pozyskanie środków państwowych na działalność { skoro takowe znajdują się na tzw. działanie na „naszą rzecz” np. ministerstwo ds. wykluczonych społecznie i wszelkiego rodzaju fundacje „działające” na ich rzecz } – o ile większe środki powinniśmy pozyskać jako organizacja znająca sprawę z autopsji… Innym rodzajem działalności powinno być szkolenie członków do opuszczania szeregów… Czytaj więcej »

MR
MR
2021 lat temu

Państwo urzędnicy zapewnią całą otoczkę administracyjną, pewnie za większą część środków, które będą do dyspozycji. Ale tego najważniejszego pewnie nie wymyślą – czym taka spółdzielnia socjalna miałaby się zajmować, żeby generować zyski, żeby ludzie mieli pracę, bo to przecież tak naprawdę w tym wszystkim powinno być najważniejsze. A nie to, że znajomi decydentów wezmą kasę za szkolenia, z których w efekcie pewnie nic nie wyniknie. Bo tak na marginesie byłoby ciekawe wiedzieć, jakie efekty dały wcześniejsze szkolenia prowadzone dla bezrobotnych – ilu z nich podjęło własną działalność, czy znalazło pracę w tych zawodach/stanowiskach, które obejmowały te szkolenia?

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X