MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Szansa na spółdzielnie socjalne z pomocą UE

Miasto Jasło weźmie udział w programie „Twórzmy razem – spółdzielnie socjalne w Krośnie i Jaśle”, o ile program uzyska dofinansowanie (100-procentowe) z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt, którego celem jest aktywizacja oraz reintegracja społeczna mieszkańców Krosna i Jasła zagrożonych wykluczeniem społecznym, ma być realizowany w latach 2012 – 2014.

Szansa na spółdzielnie socjalne z pomocą UE (fot. UMJ)

Jego liderem będzie Krosno. Do zadań partnerów projektu, czyli miast Krosno i Jasło będzie należało zapewnienie: doradztwa, szkoleń i pomocy psychologicznej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w celu ich przygotowania do udziału w spółdzielni socjalnej; doradztwa, szkoleń i pomocy psychologicznej dla liderów, w celu ich przygotowania do pełnienia funkcji kierowniczych w spółdzielni socjalnej; wsparcia psychologicznego i zajęć integracyjnych dla beneficjentów projektu; wizyt studyjnych w innych spółdzielniach socjalnych; doradztwa prawnego związanego z utworzeniem i funkcjonowaniem spółdzielni socjalnych; utworzenie spółdzielni socjalnych przez osoby zagrożone wykluczeniem społecznym z Krosna i Jasła; przyznanie dotacji inwestycyjnej w wysokości do 20 tys. zł dla każdego z członków spółdzielni socjalnych; przyznanie wsparcia pomostowego dla członków spółdzielni socjalnej oraz promocja tych spółdzielni.

W opinii burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego spółdzielnia socjalna to przykład podmiotu ekonomii społecznej, tworzącego podstawy prawne dla działalności osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Realizacja programu umożliwi start i funkcjonowanie tym mieszkańcom Jasła, którzy z jednej strony chcą wyjść na prostą, ale z drugiej mają problemy z samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej. Dla osób bezrobotnych jest to szansa na nowy start zawodowy i miejsce pracy dające szerokie możliwości rozwoju i samorealizacji.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
EKONOMISTA
EKONOMISTA
2024 lat temu

No cóż,wyobraźnia urzędasów za społeczne pieniądze biegnie wprost do nieskończoności.Tylko ,ze skutki tej działalności ponoszą zawsze i wciąż naiwni przez brak wiedzy(tajemnej) obywatele.W tym miejscu dodajmy-biedni ,bezrobotni,z nadziejami obywatele…Tak naprawdę ta rewelacja pod nazwą ” spółdzielnia”,to tak naprawdę getto socjalne,którego zaistnienie spowoduje wiele dotkliwych kar ,do więzienia włącznie- za niepłacenie podatków i tym podobnych bławatków….Przestrzegam więc,przed sztucznym poprawianiem statystyk urzędnikom.Zaś wybór zostawiam -czytelnikom.

ixi
ixi
2024 lat temu

brac KASE z Unii ile sie da puki daja..a potem uciekac i zamykac drzwi…

arco
arco
2024 lat temu

ale czemu oni mają decydować co jest dla nas dobre i podnoszą podatki, jak bym zarabiał tyle co oni to mi to pikuś. A nie 1380zł brutto i na 4 osoby. Mnie, żonę i 2 dzieci. I zacznie się składanie podań o umorzenie podatku bo nie będę miał co dzieciom kupić.

orient..
orient..
2024 lat temu

Panie Czernecki szmelcowania i lukrowania nauczył się Pan na pamięć .Żonglowanie słownictwem ,a nic nie robienie to ma być działaniem pomocowym dla spółdzielni socjalnej,dla członków spółdzielni socjalnej,promocji spółdzielni socjalnej,Przy tak ogromnym bezrobociu w Jaśle i żadnej wizji na poprawienie tego wskażnika zachęcanie do otwierania własnej działalności jest priorytetem,to chyba się Pan rozminął z realiami ekonomicznymi,gdyż jest to temat ważny ale jednostkowy..a uprawianie filozofii w poważnych sprawach jest nie na miejscu.Jeśli resztki przemysłu ,która dawała wielu rodzinom nadzieje niszczy ta ekipa rządząca,to należy zadać pytanie jaką wizję stwarza się młodym,dobrze przygotowanym do dorosłego życia?Pokrótce budownictwo -zerrro,nowe stanowiska pracy-zerrro,nadzieje na zatrudnienier-zerrro

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

ZAMIAST BIADOLIĆ NA FORUM CZAS SIĘ SKRZYKNĄĆ W NOWY RUCH SPOŁECZNY I MIEĆ W KOŃCU REALNY {NIE WIRTUALNY} WPŁYW NA TO CO DZIEJE SIĘ W TYM CHORYM KRAJU…. Moja propozycja – opracowanie statusu organizacji,np{ STOWARZYSZENIA ZAGROŻONYCH I WYKLUCZONYCH SPOŁECZNIE – NIE ZE SWEJ WINY} rejestracja w sądzie, pozyskanie środków państwowych na działalność { skoro takowe znajdują się na tzw. działanie na „naszą rzecz” np. ministerstwo ds. wykluczonych społecznie i wszelkiego rodzaju fundacje „działające” na ich rzecz } – o ile większe środki powinniśmy pozyskać jako organizacja znająca sprawę z autopsji… Innym rodzajem działalności powinno być szkolenie członków do opuszczania szeregów… Czytaj więcej »

MR
MR
2024 lat temu

Państwo urzędnicy zapewnią całą otoczkę administracyjną, pewnie za większą część środków, które będą do dyspozycji. Ale tego najważniejszego pewnie nie wymyślą – czym taka spółdzielnia socjalna miałaby się zajmować, żeby generować zyski, żeby ludzie mieli pracę, bo to przecież tak naprawdę w tym wszystkim powinno być najważniejsze. A nie to, że znajomi decydentów wezmą kasę za szkolenia, z których w efekcie pewnie nic nie wyniknie. Bo tak na marginesie byłoby ciekawe wiedzieć, jakie efekty dały wcześniejsze szkolenia prowadzone dla bezrobotnych – ilu z nich podjęło własną działalność, czy znalazło pracę w tych zawodach/stanowiskach, które obejmowały te szkolenia?

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x