InwestycjeWażne wydarzeniaWiadomości

Szlakiem bursztynowym na Słowację… przez Ożenną

Blisko 16 km odcinek dróg połączył powiaty jasielski i krośnieński ze słowacką Niżną Polianką. Wczoraj inwestycję, która kosztowała 4,6 mln euro, oddano oficjalnie do użytku.

Ożenna, granica państwa (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)
Liderem projektu był powiat krośnieński, który zdobył prawie 3,9 mln euro z UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerami były powiaty jasielski i bardejowski.
Jan Juszczak, starosta krośnieński
To jest pomysł, który pokazuje, że można w trzech partnerów porozumieć się i zrobić coś fajnego. Polskie powiedzenie mówi, że „w tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz”. A tu jest trzy strony. Nie było prosto, ale udało się – mówił Jan Juszczak, starosta krośnieński.
Bliżej na Słowację
W ramach inwestycji wyremontowano drogę Krosno – Kobylany – Toki za pośrednictwem drogi wojewódzkiej Jasło – Nowy Żmigród – Krempna – Granica Państwa. Co jest dogodnym połączeniem dla Krosna oraz skraca o blisko 20 km drogę z Jasła do Bardejova i do uzdrowiskowych Bardejovskich Kupeli.
Bursztynowym szlakiem
Wczoraj odnowione zostało historyczne połączenie. Przebiegał tędy szlak handlowy z Biecza przez Nowy Żmigród do Bardejowa, gdzie handlowano bursztynem i węgierskim winem.
Adam Kmiecik, starosta jasielski
Dzisiaj możemy powiedzieć, że otworzyliśmy ten szlak na nowo. Tak, jak wtedy sprzyjał on rozwojowi tych terenów, bo przy handlu rosły również inne zakłady usługowe, mamy nadzieję, że również teraz otwarcie tego szlaku będzie stymulatorem rozwoju zarówno turystycznego, jak i gospodarczego – mówił starosta jasielski Adam Kmiecik.
Turystyka i gospodarka
Mieszkańcy gminy Krempna cieszą się z szans rozwoju, bo liczą na większy ruch turystyczny. Na projekty można dostać pieniądze z Unii Europejskiej, wystarczy 5 procent wkładu własnego. Władze Krosna liczą z kolei na to, że w ramach współpracy transgranicznej między przedsiębiorcami nawiążą się kontakty biznesowe. W czym powiat krośnieński pomaga.
Przeprowadziliśmy szkolenia dotyczące słowackiego prawa handlowego, jak zakłada się firmy na Słowacji. Był też skrócony kurs języka słowackiego. Ma to wszystko służyć temu, żeby nasze społeczności się kontaktowały, nie tylko w tej sferze kultury czy sportu, ale żeby były wymierne korzyści – mówi Juszczak.

Będzie większy ruch i kontrole drogowe
W Ożennej jest jedyne w powiecie jasielskim przejście graniczne dla samochodów osobowych oraz ciężarowych do 7,5 tony. Przywrócone połączenie wpłynie na wzrost natężenia ruchu drogowego na trasie Bardejów – Krempna –Jasło, Bardejów- Toki –Krosno oraz ruchu tranzytowego w kierunku Słowacji i Węgier.
Będziemy monitorować stan bezpieczeństwa na tych trasach i w zależności od potrzeb odpowiednio dyslokować własne służby oraz wspólne patrole – mówi Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.
Słowacka i polska policja  współpracują ze sobą od pewnego czasu w ramach projektu „Bezpieczne pogranicze.” W okresie wakacyjnym policjanci z jasielskiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami ze s Svidnika, dbali o bezpieczeństwo powiatu jasielskiego.

Busem na Słowację?
Władze powiatów krośnieńskiego i jasielskiego rozważają uruchomienie linii autobusowej do Bardejova.
Nie ukrywam, że pewne rozmowy zostały rozpoczęte. Natomiast dzisiaj komunikacja autobusowa rządzi się prawami rynku i jeżeli przewoźnicy będą na tym mieli jakiś interes to ta komunikacja ruszy – mówi starosta jasielski Adam Kmiecik.
Myślę, że ta droga będzie służyła właśnie takiemu przemieszczaniu się w busach, czyli pojazdach, które tonażowo są dopuszczalne i szybko przemieszczają się. Na pewno jest to możliwe – przekonuje Jan Juszczak, starosta krośnieński.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaślanin
jaślanin
2024 lat temu

Mam konkretne pytania do tych wszystkich „Wielkich”. Jakie konkretnie wymierne korzyści oprócz propagandowych będą mieli z tego powodu mieszkańcy powiatu Jasielskiego. Ile dzięki temu powstanie nowych miejsc pracy ? Ilu rodzinom dzięki temu poprawi się byt ? Stwierdzenie oczywiste : NAPEWNO DZIĘKI TEJ DRODZE A WŁAŚCIWIE OTOCZCE LUDZI , KTÓRZY ZAMIERZAJA KANDYDOWAĆ DO SAMORZĄDÓW JEŚLI ZOSTANĄ ONI WYBRANI TO NIE SPADNIE DOCHÓD I KOMFORT JEDYNIE ICH RODZIN. Taki jest cel tych, którzy niby dbają o nas wyborców. Innych korzyści nie ma.

Stary
Stary
2024 lat temu

Kolejny bezsensowny pomysł podkarpackich włodarzy. Komu jest potrzebne to przejście? Garstce turystów w wakacje? Okolicznym chłopom, którzy tylko patrzą, co by tu wypić, jak zakombinować na następną flaszkę i żeby, broń Boże, nie chwycić się żadnej roboty?? A kto z Jasła lub z Krosna będzie się chciał przedzierać do Ożennej, zwłaszcza w zimie? I po co tam jeździć? A z jakim zadęciem ci żałośni dygnitarze „stymulują rozwój” , jakieś „bliżej nieokreślone „wymierne korzyści” wyliczają.. Bełkot, obliczony na mydlenie oczu „ciemnemu ludowi”!

Nadzieja
Nadzieja
2024 lat temu

Wszyscy wiemy, ze dobra komunikacja stymuluje rozwój. Dzięki tej drodze – chociażby zamiast na zakupy do Krosna Słowacy pojadą do Krempnej, N. Żmigrodu i Jasła czy jest to korzystne? TAK. Wiemy wszyscy, że wielu turystów odwiedza Bardejovskie kupele, teraz będą mogli odwiedzić cerkiewki w okolicy Krempnej, przy okazji coś kupią, ktoś zostanie na noc itd… Jest to rozwój – TAK. Jeszcze więcej mozna wymieniać więc nie piszcie głupot, bo to jest jedna z najlepszych inwestycji zrealizowanych przez Starostę Kmiecika i resztę

Jaślak
Jaślak
2024 lat temu

Tak, to prawda, ktoś przejedzie tą drogą, ktoś cos kupi, ktoś zostanie itd. Jest droga, nie ma o czym mówic. Ale na Boga po co ta szopka z przecinaniem wstęgi, po co te medialne idiotyzmy!!!. Przypomina mi to czasy PRL-u. Tylko że tam, wtedy sekretarz PZPR-u otwierał kolejne duże huty, stocznie, fabryki. W samym Jasle kolejne dwa zakłady rur i wykładzin w Gamracie, Zakła Płyt Wiórowych, Zakład Sadzy, Pektowin i wiele mniejszych. To był zaszczyt i niezapomniane chwile. Były przy tym tłumy zadowolonych, pewnych jutra i wcale nie zmuszanych do tego ludzi. A teraz co? Kawałek asfaltu który zanim skończyli… Czytaj więcej »

ixi
ixi
2024 lat temu

dla mnie spoko, bo mam tam latyfundia w poblizu..bedzie lepiej „uciec” od Wolskiego „piekielka” i paranoi Prezesa…

z innego forum
z innego forum
2024 lat temu

dofinansowanie powiat jasielski i gmina nowy żmigród po połowie pan starosta jest a gdzie wójt gminy nowy żmigród ???????????????????????? jak zwykle daj pieniądze i nie ma nic do gadania oj nie ładnie panie starosto wyborcy to zapamiętają

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Jaka gmina nowy żmigród? 😀

leśmian.prl
leśmian.prl
2024 lat temu

Co to za metropolia ta Niżna Polanka,że włodarze pow.jasielskiego i krośnieńskiego chcą tam zmierzać jak muzułmanie do Mekki?
Słowak z euro w kieszeni jedzie na zakupy do Krosna przez Barwinek.Kto z Niżnej Polanki pojedzie na zakupy do Krempnej,czy Żmigrodu?Poprzez góry i lasy? Naiwność.Chodzi o wykorzystanie środków unijnych,mówcie wprost…

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x