MiastoWiadomości

Sztuczne sokoły i sowa na dachu starostwa

W Starostwie Powiatowym w Jaśle zainstalowano system zabezpieczający budynek przed gołębiami. Ustawiono na dachu atrapy ptaków drapieżnych. Sztuczne sokoły i sowa mają odstraszać gromadzące się tam gołębie.

Sztuczne sokoły i sowa na dachu starostwa

Ptaki, żyjące w środowisku miejskim, często pozostają w tym samym miejscu i gromadzą się w liczne stada. Ich odchody zanieczyszczają (często wręcz niszcząc) dachy, elewacje, chodniki i inne elementy infrastruktury miejskiej.

Taka sytuacja istnieje od dłuższego czasu w Jaśle, gdzie dokarmiane gołębie na Rynku, znalazły sobie miejsce przesiadywania na dachu budynku Starostwa Powiatowego. Dlatego też postanowiono przetestować nowy nieinwazyjny system polegający na umieszczeniu na dachu budynku atrap ptaków drapieżnych (sowa i sokoły) emitujących dźwięki odstraszające gołębie. Sowa rusza głową i rozgląda się na boki. Im mocniejszy wiatr, tym sowa bardziej aktywna. Podobnie jest z sokołem, który przymocowany jest do stalowej linki i imituje ptaka w locie.

Takie rozwiązanie sprawdziło się w wielu innych miastach w Polsce, m.in. w Krakowie.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kam
kam
2024 lat temu

a gdzie zdjęcia instalacji? I ile to kosztowało?

hikaru
hikaru
2024 lat temu

bez sensu akcja. Wszędzie zagranicą na budynkach publicznych instalowane są najzwyklejsze w świecie blokady w postaci kilkucentymetrowych drucików na których ptaszki nie potrafią usiąść. i problem z głowy na lata.

antidotum
antidotum
2024 lat temu

Wystarczy żeby Pan Starosta pokazał się na dachu i będzie PO sprawie.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x