r e k l a m a
MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Jaśle w Sejmie Dzieci i Młodzieży

W dniu 1 czerwca zwyczajowo odbyła się sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, to już XVIII raz młodzi parlamentarzyści spotykają się, by dyskutować o sprawach, które są dla nich ważne . Głównym tematem tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest „Szkoła demokracji”.

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Jaśle w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Nawiązuje on do, ogłoszonego przez Sejm RP, „Roku Janusza Korczaka”. Był on jednym z prekursorów samorządności uczniowskiej i adwokatem partnerskich relacji pomiędzy wychowankiem a wychowawcą.

W sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży uczestniczyło 460 uczniów. By wziąć udział w Sejmie, organizowali oni debaty na temat szkolnych instytucji demokratycznych i ich funkcjonowania, a także udziału uczniów we współdecydowaniu o sprawach szkoły. Najlepszych organizatorów debat zaproszono do udziału w Sejmie.

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Jaśle w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Z Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnych w Jaśle w sejmie uczestniczyło dwóch uczniów Karol Machowski i Mateusz Węgrzyn, którzy także reprezentowali nasze miasto. Chłopcy i ich koleżanki oraz koledzy przygotowali debatę, o której mogliście przeczytać we wcześniejszym newsie.
Debata jak zwykle była bardzo emocjonująca i doprowadziła do napisania uchwały, której egzemplarz otrzyma nasz parlament. Uczestnicy mogli się spotkać z przedstawicielami poszczególnych partii politycznych oraz zapoznać się z pracą posłów.

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Jaśle w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Młodzi parlamentarzyści w czasie swojego pobytu w Warszawie mogli również zwiedzić choć trochę miasto.

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku. Polska, jako pierwszy kraj w Europie, zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Obecnie młodzieżowe parlamenty działają także we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.

(ID)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
2023 lat temu

to mi sie podoba

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x