PolitykaWiadomości

Urealnianie podatków

Rada Miejska Jasła podjęła na ostatniej sesji uchwałę o stawkach podatków od nieruchomości i środków transportu oraz opłat za posiadanie psów, które będą obowiązywać w przyszłym roku. Podatki wzrosną o wartość zbliżoną do wskaźnika inflacji.

Sesja Rady Miasta Jasła, fot. archiwum (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Nie będzie to podwyżka drastyczna, ale siłą rzeczy większa niż byłaby, gdyby pod koniec poprzedniej kadencji stawki podatkowe zostały podwyższone o wskaźnik inflacji. Od nowego roku wszystkie podatki i opłaty lokalne wzrosną średnio o około 7,8 proc. Większość uchwalonych kwot będzie niższa od górnych dopuszczonych przez ministra finansów stawek (Obwieszczenie Ministra Finansów z 19.10.2011 r. w sprawie górnych stawek kwot podatków i opłat lokalnych w 2012 roku).

– Wysokość podwyżki wynika z tego, że stawki podatkowe nie były podnoszone systematycznie co roku. To był błąd, bo wiadomo, że jeżeli przy ustalaniu podatków lokalnych nie uwzględnia się inflacji, to w pewnym momencie musi nastąpić wyrównanie tych stawek – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. – To jedna z najmniej popularnych decyzji i absolutnie zdaję sobie z tego sprawę. Przykro mi, że musimy ją wprowadzić, ale podatki, które w tej chwili płacimy, były uchwalane jeszcze w końcówce 2009 roku, czyli w 2010 i 2011 roku płaciliśmy takie same stawki nie biorąc pod uwagę wskaźnika inflacji. W tym momencie bilansując budżet nie możemy sobie już pozwolić na kolejny rok stagnacji podatkowej, chociaż w kryzysie pewnie wielu mieszkańców takich zachowań oczekuje. Jednak  by  móc realizować inwestycje, które na przyszły rok są zaplanowane, trzeba mieć zagwarantowane środki po stronie dochodów, a takimi dochodami są właśnie podatki.

Projektując stawki podatku od nieruchomości na 2012 rok założono, że stawki wzrosną średnio o około 7,56 proc. w stosunku do stawek obowiązujących w roku 2010 (które miały również zastosowanie na rok 2011). Rada Miejska Jasła nie podjęła uchwały w sprawie stawek podatków i opłat lokalnych na rok podatkowy 2011, w związku z czym w 2011 roku obowiązywały stawki wynikające z podjętych uchwał Rady Miejskiej Jasła na 2010 r. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych  (wskaźnik stanowiący podstawę wzrostu stawek maksymalnych) w I półroczu 2010 r. w stosunku do I półrocza 2009 r. wyniósł 102,6, natomiast w I półroczu 2011 r. w stosunku do I półrocza 2010 r. wyniósł 104,2.

Od nowego roku wzrosną podatki: od nieruchomości i środków transportu oraz opłata za posiadanie psów, przy czym dla budżetu najistotniejszy jest podatek od nieruchomości, z którego miasto ma mieć 25,7 miliona zł dochodu. – Podatek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosił przez ostatnie lata 18,92 zł, w przyszłym roku będzie to 20,20 zł. W porównaniu z Sanokiem to mniej, z Krosnem – więcej. Podatek od powierzchni użytkowej budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wynosił 4,16 zł, będzie 4,45 zł. Tym co w bardzo dużej skali dotyczy mieszkańców, jest podatek od metra kwadratowego powierzchni pozostałych gruntów, który wynosił 0,19 zł, a będzie na poziomie 0,22 zł. Nie są to duże różnice, ale składają się w sumie na 25,7 milionów złotych, co jest już naprawdę znaczącą kwotą dla budżetu miasta – mówi burmistrz.

Wysokość podatków od nieruchomości:

– od 1 m kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych lub ich części – 0,54 zł (było 0,50 zł, dopuszczalna stawka, to 0,70 zł);
– od 1 m kw. pow. użytkowej budynków lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 20,20 zł (było 18,92 zł, dopuszczalna stawka: 21,94 zł)
– od 1 m kw. pow. użytkowej budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,45 zł (było 4,16, dopuszczona stawka: 4,45 zł)
– od 1 m kw. pow. użytkowej budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym ziarnem siewnym – 10,24 zł (było 9,57 zł , dopuszczona stawka: 10,24 zł)
– od 1 m kw. pow. użytkowej pozostałych budynków lub ich części: obór i stodół – 4 zł (było 3,71 zł, dopuszczalna stawka 7,36 zł), od pozostałych budynków lub ich części, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez ograniczenie pożytku publicznego – 4,90 zł (było 4,60 zł, dopuszczalna stawka: 7,36 zł)
– od 1 m kw. powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,80 zł (było 0,73 zł , dopuszczona stawka: 0,84 zł)
– od gruntów: pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych od 1 ha powierzchni – 4,33 zł; było 4,04 zł, dopuszczalna stawka – 4,33 zł)
– od budowli – 2 proc. ich wartości, określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 3 i ust. 3-7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Stawki podatku od środków transportu wzrosną średnio o 7,12 proc. w porównaniu do stawek obecnie obowiązujących. Opłata za posiadanie jednego psa wyniesie 60 zł rocznie (dotychczas 55 zł, dopuszczalna: 110,66 zł rocznie), za każdego następnego – 65 zł (dotychczas – 60 zł, dopuszczalna: 115,31 zł)

Konstruując budżet na przyszły rok burmistrz zaproponował nie tylko urealnienie podatków, ale również ograniczenie wydatków. W trakcie trwającego roku budżetowego podatków nie dało się zmienić, ale część wydatków bieżących została ograniczona, a kolejne oszczędności będą wprowadzone w przyszłym roku.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MIŚ
MIŚ
2024 lat temu

Dziękujemy,dziękujemy kochani radni za okazane miłosierdzie nam biednym ,naiwnym wyborcom…Sobie dajecie podwyżki po realiach,nas kopiecie po genitaliach!!!! Brawo złociutkie pastuszki!Pa,pa.pa- do następnego razu świntuszki!

izi
izi
2024 lat temu

a na sali przy godle krzyż jak Wam nie wstyd my już żyjemy w nędzy nie wiem jak będziemy żyć

Mariza
Mariza
2024 lat temu

Kochali Radni i włodarze miasta, zacznijcie trochę oszczędzać , chciażby na ogrzewaniu w sali konferencyjnej, jest listopad, ubierzcie swetry, marynarki, odkurzcie garnitury. To nie Majorka.
Wtedy nie będziecie musieli tak dużo pracować nad tymi podatkami.

Tomasz
Tomasz
2024 lat temu

Życie tyle kosztuje..

Polo
Polo
2024 lat temu

Chcieliście rumianego to macie . A tak na marginesie gdzie jest i jak głosował ” nasz wielki obrońca ” nie jaki Dyzio czyżby punkt widzenia zalerzał od punktu siedzenia ? Dlaczego na zadnym z portali nie napisano z imienia i z nazwiska jak kazdy z radnych glosował ?

XMEN
XMEN
2024 lat temu

NA TACZKACH CIE DZIADU Z MIASTA WYWIEZIEMY.NIEWSTYD CI PRZED RODZINĄ ZNAJOMYMI BYC TAKĄ ZAKAŁĄ MIASTA.PODNOSZENIE PODATKÓW NIE WPŁYWA NA ROZWÓJ MIASTA ALE DAJE KASE NA PODNOSZENIE PENSJI I PREMIE.DO DYMISJI SIE PODAJ ZAKOŁO!!!

EKONOM
EKONOM
2024 lat temu

Nie mam wątpliwości,że władcy jasielskiego grajdoła przyjęli zasadę Urbana” „Rząd wyżywi się sam”, i niech to pojmie każdy cham…..

biczowany dzwiekiem
biczowany dzwiekiem
2024 lat temu

Co za skrupulatność (wzgledem innych ) swoje podwyzki nie patrza na inflacje tylko zawczasu z 5 lat do przodu podniesione

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x