MiastoWiadomości

Wkrótce Święta zadbajmy o to by były bezpieczne

Pośpiech, roztargnienie, a czasem nawet przedświąteczne przepracowanie, sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty. Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach. Nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w samochodach. Zadbajmy też o swoje mieszkania na czas naszej nieobecności.

 alt=
Wkrótce Święta zadbajmy o to by były bezpieczne (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Kieszonkowcy nie próżnują, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Dlatego jak co roku, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców policjanci szczególnym nadzorem obejmą centra handlowe, sklepy, bazary, parkingi a także przystanki autobusowe, czyli miejsca dużych skupisk ludzi. Tutaj złodzieje wykorzystują tłok i zamieszanie.

Policjanci apelują przede wszystkim, aby podczas pobytu w centrach handlowych lub środkach komunikacji miejskiej, pilnować własnych torebek i kieszeni. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele i telefony nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy. Wtedy kieszonkowiec przestaje się nami interesować. Warto też pamiętać, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać portmonetek i toreb bez kontroli. Taką sytuację mogą wykorzystać przestępcy.
Pamiętajmy również, że uwagę złodziei zwracają przede wszystkim osoby roztargnione bądź nietrzeźwe. Czasem obserwują kogoś przez dłuższy czas – w banku, sklepie, przed bankomatem, a potem w dogodnej dla siebie chwili, okradają.

Policjanci przypominają!

 • nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie;
 • podczas zakupów pilnuj swojego bagażu;
 • trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu;
 • nie noś karty bankomatowej razem z nr PIN;
 • torebkę zawsze noś zamkniętą i odwróconą zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz;
 • unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu, portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki;
 • nie trzymaj gotówki w jednym miejscu, nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;
 • nie demonstruj zawartości portfela i nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni;
 • podczas przymierzania rzeczy, pakowania, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki;
 • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty;
 • nie zostawiaj torebki na wieszaku, czy oparciu krzesła w punktach usługowych.

Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a ewentualnymi podejrzeniami podzielić się z Policją.

Mieszkanie, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla złodzieja. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta, swoje mieszkanie pozostawić pod okiem przyjaznego sąsiada.

Wychodząc z domu:

 • zamknij wszystkie okna i drzwi.
 • nie zostawiaj kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) – złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;
 • zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
 • wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło – stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
 • nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu „wyszłam do Krysi”, włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste;
 • jeżeli masz telefon z automatyczną sekretarką, nie nagrywaj wiadomości, o której wracasz do domu lub „wyjechaliśmy, wracamy po świętach”. Włamywacz może również skorzystać z takiej informacji;
 • wychodząc, nawet na krótko (po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci) zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.

W tych najbliższych dniach gorączkowych zakupów i pośpiechu wiele zależy też od nas samych. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu szans.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2024 lat temu

Rozpoczął się szał świątecznych zakupów.Męczy mnie to okropnie

kasia
kasia
2024 lat temu

jasiu -róbta co chceta-idz na piwo

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x