MiastoWiadomości

Wmurowano akt erekcyjny pod nową Komendę Jasielskiej Policji

Wczoraj w Jaśle uroczyście podpisano i wmurowano w fundamenty akt erekcyjny pod budowę nowej komendy powiatowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Policji, władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzyści oraz osoby reprezentujące wykonawców. To symboliczny początek inwestycji, której zakończenie zaplanowano w 2020 roku. Nowoczesny obiekt, na miarę XXI wieku, sfinansowany zostanie ze środków „Programu modernizacji Policji” . Jego wartość to około 26 milionów złotych.

Wmurowano akt erekcyjny pod nową Komendę Jasielskiej Policji
Wmurowano akt erekcyjny pod nową Komendę Jasielskiej Policji

Warunki lokalowe w Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle są dziś bardzo trudne. Policjanci zajmują budynek pochodzący z 1936 roku, który usytuowany jest bezpośrednio przy ulicy Kościuszki, w strefie ochrony krajobrazu miejskiego. Przyłączone zostały do niego budynki administracyjny i garażowy, pochodzące z lat 70. ubiegłego wieku. W pomieszczeniach o łącznej powierzchni ok. 742 m2 swoje obowiązki wykonuje ponad 160 policjantów i pracowników.

W komendzie nie ma wystarczającej liczby pokoi, zaplecza socjalnego – pryszniców i szatni, brakuje pomieszczeń do spożywania posiłków oraz odpowiedniej ilości sanitariatów. Obiekt nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie ma tzw. „niebieskiego pokoju”. W jasielskiej komendzie brakuje pomieszczeń magazynowych, a także budynku gospodarczego z garażami oraz stanowiska do codziennej obsługi pojazdów służbowych.

Wmurowano akt erekcyjny pod nową Komendę Jasielskiej Policji
Wmurowano akt erekcyjny pod nową Komendę Jasielskiej Policji

Jednostka nie posiada także terenu, na którym można utworzyć parking dla pojazdów. Przed wejściem do budynku wydzielono 17-metrowy odcinek, na którym wyznaczono zaledwie 8 miejsc parkingowych, z których mogą korzystać radiowozy i pojazdy pretentów i pracowników komendy.

Budowa nowej siedziby komendy powiatowej w Jaśle to inwestycja, o którą zabiegano już od wielu lat. Rada Miejska Jasła przekazała nieodpłatnie KWP w Rzeszowie w trwały zarząd dwie działki o łącznej powierzchni 1,5 ha z przeznaczeniem pod budowę nowej komendy. W latach 2013 – 2014 została opracowana dokumentacja projektowa oraz uzyskano pozwolenie na budowę, nie udało sie jednak rozpocząć budowy.

Wmurowano akt erekcyjny pod nową Komendę Jasielskiej Policji
Wmurowano akt erekcyjny pod nową Komendę Jasielskiej Policji

Ale już wkrótce powstanie nowoczesny i funkcjonalny 3-kondygnacyjny budynek administracyjny, o powierzchni użytkowej ok. 4 730 m2 . W piwnicy zaprojektowano 5-stanowiskową strzelnicę. Do tego będzie kotłowania, budynek garażowy na 10 samochodów z warsztatem i myjnią, kojce dla 2 psów służbowych, drogi dojazdowe, chodniki, parkingi i ogrodzenia.

Prace przygotowawcze na budowie nowej siedziby KPP w Jaśle rozpoczęto w marcu 2017 r., jednakże roboty budowlane ruszyły pod koniec września, gdy w drodze przetargu wyłoniono wykonawcę, którym jest Konsorcjum „Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlanego w Krośnie S.A.” oraz „KPB – Budownictwo sp. z o.o.”. Całkowita wartość inwestycji to 26 189 148 zł. Zakończenie realizacji zaplanowano na koniec 2020 roku.

Wczoraj na placu budowy w Jaśle, przy ulicy Tadeusza Sroczyńskiego odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego. Swoje podpisy na dokumencie złożyli m.in. mł. insp. Henryk Moskwa Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle mł. insp. Robert Wróbel, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, parlamentarzyści Bogdan Rzońca i Alicja Zając, Wicestarosta Jasielski Tadeusz Gorgosz i Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian. Byli też przedstawiciele projektanta oraz wykonawców.

Akt erekcyjny został umieszczony w metalowej tubie. Trafiły tam również – zgodnie z tradycją – dzisiejsze wydania lokalnych gazet oraz będące w obiegu monety. Tuba została wmurowana w fundamenty powstającego gmachu. Poświęcenia dokonali ks. Zbigniew Irzyk – dziekan Dekanatu Jasło-Wschód, ks. Grzegorz Bokota – proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Jaśle oraz ks. Marek Buchman – duszpasterz podkarpackiej Policji.

Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, reprezentanci innych służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją.

KWP Rzeszów

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x