PolitykaWażne wydarzeniaWiadomości

ZMKS wciąż na skraju upadłości. Miasto dotuje bankruta

Mimo nowych autobusów, przystanków i zmodyfikowanego rozkładu jazdy nad Zakładem Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle wciąż wisi widmo bankructwa. Finanse zakładu pokazują, że sytuacja na przestrzeni minionej kadencji nie zmieniła się. Pracownicy boją się o miejsca pracy, radni natomiast zastanawiają się nad koncepcją wyciągnięcia zakładu z kryzysu, doraźnie aplikując mu zastrzyki w postaci dotacji.

fot. Dawid, phototrans.eu
Nie do zaakceptowania jest sytuacja taka, że budżet miasta dokłada rocznie ponad 1,6 mln złotych do firmy. Musimy podjąć takie działania, żebyśmy tego rodzaju niegospodarności dłużej nie tolerowali – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.
Zapowiada, że oprócz przedstawienia „bilansu otwarcia”, który ma pokazać rzeczywistą kondycję finansów miasta, w najbliższych dniach ma zostać powołany zespół ekspercki, którego jednym z zadań będzie przygotowanie strategii dla ZMKS-u.
Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła (fot. W. Żebracki)
Z jednej strony jest przygotowywana odpowiednia diagnoza. W tej chwili pracuje zespół kontrolny w ZMKS-ie, który da nam odpowiednie dane. Z drugiej strony zostanie w najbliższych dniach powołany zespół ekspercki, który przygotuje propozycję rozwiązań kierunkowych dla ZMKS-u. To wszystko, myślę, że w styczniu, zostanie przedłożone wysokiej radzie tak, jak to radni oczekiwali, żeby była pełna informacja przekazana. Mam nadzieję, że do tego czasu dyrektor (zakładu ZMKS – przyp. red.), który jest w dniu dzisiejszym na zwolnieniu chorobowym, dotrze i będzie można pełną informację przekazać jak doszło do tej sytuacji i przedstawić propozycję wyjściową – mówi burmistrz Czernecki.
Nierentowne połączenia i konkurencja
W tym roku udało się zakupić jedenaście nowych autobusów w ramach modernizacji taboru przy dofinansowaniu ze środków unijnych. Odremontowano i postawiono nowe wiaty przystankowe, zmodyfikowano rozkład jazdy. Wszystko to miało być próbą ratowania zakładu przed upadkiem. Jest to jednak stary produkt w nowym opakowaniu, który w dalszym ciągu nie przynosi dochodu.
Na problemy ZMKS-u składa się wiele czynników. Oprócz nierentownych połączeń, szczególnie tych w strefie pozamiejskiej, problemem są prywatni przewoźnicy, którzy konkurencyjnymi cenami zabierają klientów jasielskiemu ZMKS-owi, korzystając przy tym z jej infrastruktury.
Bogusław Janowiec, przewodniczący ZZ „Solidarność” w ZMKS w Jaśle (fot. W. Żebracki)
–  My utrzymujemy te przystanki, remontujemy, a prywatny przewoźnik wjeżdża i korzysta z tego nie ponosząc żadnych kosztów finansowych. Wjeżdża i podbiera nam pasażerów, co uderza w nasze koszty i przychody bardzo poważnie nam zmalały. Pokrycie kosztów własnych jest praktycznie nie możliwe przy tym układzie. Oczywiście, każdy ma prawo prowadzić działalność gospodarczą, ale są pewne zasady, żeby to dostosować również do nas, bo przy takiej działalności ten zakład idzie w bardzo złym kierunku – mówi Bogusław Janowiec, przewodniczący Związku Zawodowego „Solidarność” w ZMKS w Jaśle.
Zwraca również uwagę na to, że w sytuacji istnienia silnej konkurencji istnieje potrzeba szukania także innych źródeł przychodów, co z pozytywnym skutkiem próbują inne zakłady komunikacyjne.
Inwestuje się w sprzedaż paliw, diagnostykę, usługi typu myjnie. To są dodatkowe źródła, które pozwalają na utrzymanie się zakładów – mówi Janowiec.
Potrzebna koncepcja finansowania i rozwoju
Radny Janusz Przetacznik, który podczas kadencji w latach 2002-2006 przewodniczył zespołowi kontrolnemu w ZMKS zwraca uwagę na brak opracowanej koncepcji funkcjonowania lokalnego transportu miejskiego w Jaśle, przez co ostatnie lata to stracony czas, który mógł procentować w tym, że jasielski przewoźnik miałby teraz lepszą kondycję finansową.
Janusz Przetacznik, radny Rady Miasta Jasła (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)
Będąc przewodniczącym Komisji Rewizyjnej przewodniczyłem zespołowi kontrolnemu. Dzięki niemu ZMKS otrzymał możliwość po pierwsze, otrzymywania dotacji podmiotowych i przedmiotowych. Po raz pierwszy uporządkowaliśmy sposób przekazywania dotacji i sposób funkcjonowania ZMKS-u. Spodziewałem się, że kolejne lata będą procentować w tym, że ZMKS będzie miał jasną linię programową i organizacyjną. Natomiast dzisiejsze dokumenty potwierdziły tylko to, że nie ma koncepcji na funkcjonowanie lokalnego transportu miejskiego. Po drugie nie ma koncepcji jego finansowania i dalszego rozwoju – mówił radny Janusz Przetacznik.
Podczas wczorajszej sesji Rada Miasta zadecydowała o przyznaniu dotacji przedmiotowej do usługi przewozów pasażerskich w granicach administracyjnych miasta Jasła w wysokości 1,37 zł do jednego wozokilometra.
To tylko kolejna doraźna pomoc dla zakładu, na najbliższe miesiące. Radni chcą jednak szerszej dyskusji na temat związany z ZMKS-em, której ostatecznym celem ma być wdrożenie programu naprawczego.
W. Żebracki
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
37 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kierowca
Kierowca
2024 lat temu

Tylko utworzenie spółki może uratować sytuację. Tak jest z MPGK, tak jest z TBS i wszystko tam gra!!! Tra, ta,ta

S-S
S-S
2024 lat temu

Jeśli tacy ,jak Przetacznik niegdyżś opracowali plan ratunkowy dla ZMKS-u jasielskiego,to też jego realizacja zupełnie pgnębiła tą firmę.Ten Pan niech uczciwie zajmie się problemami Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.On już nie jedną firmę uratował

czesio
czesio
2024 lat temu

co to jest wozokilometr??????

do czesio
do czesio
2024 lat temu

Czesio ! Wozokilometr to nic innego jak wóż-autobus długi na 1 kilometr. To są właśnie te nowe Mercedesy co jeżdżą po mieście.
A ja się pytam gdzie byli rodzice dyrekcji ZMKS, która doprowadziła do ruiny zakładu?

jaslomojemiasto
jaslomojemiasto
2024 lat temu

W wielu miastach robi się statystyki, kiedy jeździ najwięcej osób, a kiedy najmniej, dzięki czemu można zoptymalizować rozkład jazdy komunikacji miejskiej.
Drugą rzeczą jest (tak jak wspomniano w artykule) dodatkowe usługi typu stacja paliw, myjnia (tego typu usługi oferuje jasielski PKS).

do S-S
do S-S
2024 lat temu

Tylko że ten plan Przetacznika olali i efekt widać na załączonym obrazku.Odnośnie ratunku to Ciebie nie da się uratować kurdupel Jaro i jego przydupasy z PiS już dawno wylizali tą odrobinę mózgu.

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

pODZIELAM ZDANIE s-s Zajmiijmy sie problemamai społdzielni !

do mieszkaniec
do mieszkaniec
2024 lat temu

A mnie się zdawało ,że temat jest o ZMKS JASŁO ale ty razem z S-S to”mądre” chłopy jesteście nic tylko do władzy.

jaslak
jaslak
2024 lat temu

do S-S: mam do Ciebie prośbę – przeczytaj ten artykuł jeszcze raz – ze zrozumieniem

jaslak
jaslak
2024 lat temu

brawo – w końcu trzeba zająć się MKSem na poważnie – elektroniczne tablice przystankowe Pani Kurowskiej problemu nie rozwiążą

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

Ludzie ratujcie jasielski ZMKS bo jest naprawde potrzebny!!

jaslanin
jaslanin
2024 lat temu

Pensja „od której trzeba zaczać”, teraz zmks.. wyborcy Czerneckiego patrzcie na to co się dzieje, prezent dla was a to dopiero początek

leło
leło
2024 lat temu

„Jest źle,Tak dalej być nie może”itd.itp,a na końcu zebrania głosujemy ile dotacji dziś przyznajemy.
Panowie radni czy to jest waszym zdaniem ratowanie,czy pogrążanie MKS????

zuzia
zuzia
2024 lat temu

A co na to radny Czeluśniak? 😛

jaslomojemiasto
jaslomojemiasto
2024 lat temu

„brawo – w końcu trzeba zająć się MKSem na poważnie – elektroniczne tablice przystankowe Pani Kurowskiej problemu nie rozwiążą”
oczywiście że to nie rozwiązało problemu, ale to był pierwszy bardzo duży krok do przodu

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Czy przewodniczący jedynie słusznego związku w tej firmie został o tym powiadomiony?

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

Do Zuzia
Czeluśniak jest na razie” kadrowym „w Urzędzie Miasta, podobno zastąpił Panią J z Pisu. Teraz jego wystąpień nie ma bo na razie nie ma kogo wykończyć ,chyba że koleżankę przewodniczącą bo to żenada dla Miasta.

Eksperty
Eksperty
2024 lat temu

Do tej sytuacji w MKS nie doszło nagle. Tak było tam za rządów poprzedników Mary K. Również wtedy MKS był dotowany. To nie jest nic nowego. Eksperci i uzdrowiciele np. z komisji rewizyjnej znowu wezmą kasę i ze zdziwieniem stwierdzą , że ponownie ” nie ma jasnej linii programowej i funkcjonalnej” /co za bełkot/. Wróćcie do historii – jak MKS funkcjonował w ramach MPGK? Może należy wzorować się na miastach które lepiej sobie z tym radzą a nie odkrywać Ameryki? MKS bedzie testem skuteczności nowej władzy. Nie będzie łatwo. Wbrew pozorom kierować miastem czy firmą nie jest łatwo. Jeżeli poważnie… Czytaj więcej »

krysia***
krysia***
2024 lat temu

A kiedy to w końcu – odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora???
Może wreszcie zostanie wybrana odpowiednia, kompetentna – a przede wszyskim KULTURALNA osoba:))

Jola
Jola
2024 lat temu

Myślę że MKS-owi jest potrzebny młody, wykształcony, inteligentny zarządca np. pan Czeluśnik.

czesio
czesio
2024 lat temu

ej turonie….nakupili „meśków”,nastawiali świcących tablic i myśleli że ludziska rzucą sie na to jak ćmy do światła….a tu BUBA..hehe…bierta przykład z pana Okarmy z ER-BUS…można ?da się?śmigają busiki i podpierd…klientelę i prawidłowo…takie prawo buszu…czytaj:wolnego rynku.pozdro:)

Antom
Antom
2024 lat temu

Do Pana Szanownego Burmistrza i Szanownej Rady Miasta,kiedy w miejsce tego inbecyla zostanie powołany jakiś choćby po. dyrektora,bo obecny po. w tej firmie się już nie pojawi i ta sytuacja w którą nas wprowadził wespół z poprzednią panią Burmistrz będzie się pogłębiać,i ludzie będą dalej pracować bez wynagrodzeń tak jak ma to miejsce teraz. . Pozdrawiam tych,którzy piszą głupoty nie znają sprawy a wypisują jak to dobrze i bez żadnych dotacji działa firma ER Bus.

152#
152#
2024 lat temu

Titanic tonie !!!! wraz z nami odważnymi marynarzami a nasz wódz kapitan jako pierwszy się ewakuował….

mali
mali
2024 lat temu

A PISowska propaganda sukcesu bębniła, że wszystko idzie w dobrym kierunku…

czesio
czesio
2024 lat temu

Antom…jeszcze powiedz mi że miasto dotuje ER-BUSY???a że inne dotacje w świetle prawa się należą,to w czym problem?pozdro:)

CIEKAWY
CIEKAWY
2024 lat temu

A DLACZEGO PRYWATNI PRZEWOŻNICY NIE BANKRUTUJĄ I NIKT ICH NIE DOTUJE ???????????????

CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Do 'CIEKAWY” — czy prywatny ma: prezesów, sekretarki i innych urzędasów zarabiających kilka — naście razy tyle co kierowcy wykonywujący usługę …….???

jasiu
jasiu
2024 lat temu

Do ciekawego.Nie bankrutują,bo nie mają związków

Płyn Ludwik
Płyn Ludwik
2024 lat temu

Czeluśniak na dyrektora MKS!!To mądry i inteligentny menager!!

niewierny
niewierny
2024 lat temu

A przecież Maria Kurowska mówiła, że uratowała od zagłady MZK. Czyżby znowu ściema w jej wykonaniu.?? Przecież kupiła nowe mercedesy. jaślanie to niewdzięczny naród. Kobieta robiła wszystko żeby ładnie wyglądało i spokojna następną kadencje, a tu masz babo placek – sie sypie.

mordor
mordor
2024 lat temu

jasiu – a „er-bus” to kwitnie? Bo krążą wieści, że zaległości sa wieksze niz wartość busów…

obserwatorka
obserwatorka
2024 lat temu

cos niedobrego wychodzi na jaw. czy prawdą jest ze poprzedni burmistrz likwidowal stosy dokumentów w niszczarce?

czesio
czesio
2024 lat temu

panie „mordor”…o ER-BUSIE krążą wieści a o MKS są raporty…ot mała różnica,po za tym pierwszy to prywatna firma i jego problem jak sobie radzi a MKS jest sponsorowany z naszych czyli i twoich podatków:)pozdro

Mateusz
Mateusz
2024 lat temu

Dotowanie MKS to dla wg mnie jawne złodziejstwo.NIgdy nie jeździłem i nie będę jeździł mks-em, nie zgadzam sie aby moje pieniądze z podastków były tak rozdawana na prawo i lewo tylko dlatego że paru kierowców chce zachować miejsca pracy. Wychodzi jakies 40 zł na mieszkańca rocznie. Gdyby ktoś mi ukradł takie pieniądze z kieszenie stała by się rzecz bulwersująca a tu sie jeszcze jawnie chwalą się złodziejstwem. Te busy to przynajmniej jeżdżą tam gdzie się to opłada i nikt ich nie dotuje. MKS to nieuczciwa konkurencja dla nich.

max
max
2024 lat temu

Do czesio. Skąd ty masz takie dobre wieści o ER-BUSIE. Zapytaj ich kierowców w jaki sposób otrzymują wynagrodzenie. I to nie są krążące wieści. No chyba, że jesteś jednym z panów O….a.ER-BUS korzysta z przystanków MKS-u, nie ponosi za to żadnych opłat. A że MKS jest firmą miasta, to znaczy że ER-BUS korzysta i z naszych podatków.

eg0n
eg0n
2024 lat temu

Wina leży w wydawaniu koncesji na najlepsze trasy . Pytam kto tak nieodpowiedzialnie postępuje. Wydaje mi się aby podać to do powszechnej wiadomości!.

mieszkaniec
mieszkaniec
2024 lat temu

Do Jola
Masz rację Czeluśniak powinien zostać dyrektorem MKS, przekonał by się co znaczy rządzić w takiej firmie ,przestał by krytykować a ludzie wreszcie by się przekonali co z niego za fachowiec nie mówiąc jaki menadżer, myślę że tamten komentarz nie napisała Jola o której ja myślę ,bo to by była rozpacz.

Back to top button
37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x