Bez kategorii

Czym czyścić srebro? Sprawdzamy najlepsze środki

Duża wytrzymałość i metaliczny połysk srebra sprawiły, że materiał ten cieszy się dużą popularnością od pokoleń. Niestety jego największą wadą jest to, że bardzo szybko ciemnieje, ponieważ wchodzi w reakcję ze związkami znajdującymi się w powietrzu. Z czasem srebrna biżuteria pokryta zostaje ciemnym nalotem, który jest trudny do czyszczenia. W naszym artykule znajdziesz sposoby na czyszczenie srebra w domu.

Dlaczego srebro czernieje?
Wiele osób błędnie uważa, że zaśniedziałe srebro świadczy o słabej jakości materiału lub imitacji srebra. Prawdą jest jednak, że ciemnienie srebrnej biżuterii jest naturalnym procesem, gdyż metal szybko wchodzi w reakcję ze związkami chloru i siarki, które znajdują się w powietrzu, pokarmie, wodzie, a nawet kosmetykach. Im bardziej zanieczyszczone powietrze w naszym mieszkaniu, tym szybciej ten proces będzie przebiegał. W efekcie na biżuterii ze srebra tworzą się ciemne lub szare plamy. Czasem nalot ten przybiera inne odcienie – może tak zdarzyć się w przypadku dojścia do kontaktu srebra z miedzią lub żelazem. Nie należy jednak się poddawać, ponieważ istnieją domowe sposoby na czyszczenie srebra w domu, które pomogą Ci zwalczyć niepożądany nalot.

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?
Jednym z najprostszych rozwiązań jest wyczyszczenie poczerniałego srebra sodą oczyszczoną. Wystarczy tylko połączyć ją z wodą, aby otrzymać gęstą konsystencję. Przygotowaną pastą pokrywamy zaśniedziałe srebro i delikatnie czyścimy je miękką ściereczką, gąbką lub ręcznikiem. Nie należy używać przyborów do czyszczenia o szorstkiej powierzchni, który mógłby jedynie uszkodzić srebro. Niewskazane jest też czyszczenie metalu w rękawicach gumowych, które w kontakcie ze srebrem prowadzą do korozji, niszcząc tym samym powierzchnię materiału. Czyszczenie sodą oczyszczoną będzie dobrym rozwiązaniem dla zaśniedziałych sztućców z licznymi wgłębieniami – gęsta pasta z sody usunie nalot z całej powierzchni srebra, docierając do każdego zakamarka. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule https://aniaradzi.pl/porady/czyszczenie-srebra-soda-krok-po-kroku-poradnik-praktyczny/.

Innym sposobem może być wykorzystanie folii aluminiowej. Czyszczenie srebra w domu rozpoczynamy od rozerwania arkusza tak, aby udało się zakryć dno pojemnika ze szkła lub plastiku. Na przygotowanej folii aluminiowej umieszczamy srebrną biżuterię lub sztućce. Pół litra wrzącej wody łączymy z ½ szklanki sody oczyszczonej. Powstały roztwór zalewamy poczerniałe akcesoria. Ciemny nalot powstały na srebrze powinien zniknąć w ciągu kilku minut. Aby przyspieszyć ten proces, możemy wcześniej przetrzeć przedmioty za pomocą przygotowanej pasty z sody oczyszczonej.

Czym czyścić srebro? – inne proste sposoby
Pomysłów na wyczyszczenie srebra jest bardzo dużo. Niektóre z domowych sposobów są skuteczniejsze niż inne, dlatego warto wypróbować, które z nich będą działały na korzyść naszej biżuterii lub sztućców. Alternatywą dla sody oczyszczonej i folii aluminiowej może być pasta do zębów lub roztworu cytryny i soli, które sprawdzą się do wyczyszczenia niewielkich zabrudzeń. Nie są polecane do czyszczenia grubego nalotu na srebrze, ponieważ usunięcie ciemnego osadu może okazać się dość czasochłonne.
W przypadku większych zabrudzeń lepsze efekty przyniesie proszek do prania. Połącz gorącą wodę i małą łyżeczkę detergentu, a następnie powstałą pastę umieść we wnętrzu srebrnej biżuterii. Poczekaj pięć minut, po czym przetrzyj poczerniałe akcesoria za pomocą miękkiej ściereczki. Taki domowy preparat będzie dobrym sposobem na usunięcia nalotu z najmniejszych zakamarków przedmiotów ze srebra.

Czym wyczyścić srebro z rdzy?
Nieodpowiednie czyszczenie srebra może przyczynić się do powstania ciemnego nalotu i co gorsza rdzy. Niedostatecznie wysuszenie biżuterii po myciu lub zbyt mocne pocieranie podczas czyszczenia stanowi idealne środowisko do rozwoju rdzy. W celu jej usunięcia należy wlać 250 ml białego octu do szklanej miseczki. Kolejnym krokiem jest zanurzenie w roztworze biżuterii lub sztućców i odczekanie dwóch godzin. Po upływie czasu wystarczy delikatnie przetrzeć srebrny przedmiot za pomocą pasty do zębów i miękkiej ściereczki.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x