KulturaMBP

Czytanie – mądra i wielka rzecz!

MBP Jasło - podsumowanie OTCD "Czytanie - mądra rzecz!"
MBP Jasło - podsumowanie OTCD "Czytanie - mądra rzecz!"
Czterdziestu czytających gości, ponad trzydzieści zaangażowanych instytucji, firm i organizacji, prawie czterysta rozdanych książek, oraz ponad siedemset dzieci, które wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami przekonały się, że czytanie to mądra rzecz – to wszystko w jednym niezwykłym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
W dniach 1-8 czerwca 2014 r. Biblioteka po raz kolejny włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom – akcji prowadzonej od 13 lat przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” po to, by zachęcać dzieci do sięgania po książki i uwrażliwiać dorosłych na pozytywny wpływ czytania na rozwój ich pociech.
Na uczestników czekały ciekawe i inspirujące książki i wiersze, czytane przez przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, firm i organizacji, a nawet ulubionego autora – Grzegorza Kasdepke, a po nich mnóstwo twórczej zabawy. Zgodnie z tegorocznym ogólnopolskim hasłem Tygodnia: „Czytanie – mądra rzecz!”, w bibliotece można było się dowiedzieć m.in. czy można na kartce papieru utrzymać odwrócony kubek z wypełnioną po brzegi wodą, jak wyhodować w słoiku fantazyjny ogródek, którego nie trzeba w ogóle podlewać, pod wpływem czego woda staje się czarodziejskim płynem i w zawrotnym tempie zmienia kolory. O zasadach bezpiecznego zachowania i o swojej pracy opowiadali policjanci i strażacy, harcerze Hufca Jasło im. Rodziny Madejewskich, 139 DH „Lisy” działającej przy ZSM nr 3 i 5DH przy ZSM nr 5 uczyli pierwszej pomocy dla najmłodszych i zaprosili ich do wesołych zabaw.
Podczas „Biblio-festiwalu rozmaitości” była okazja do stworzenia wraz z słuchaczami Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. R.Weigla w Jaśle własnych opowieści z pomocą kostek story cubes i zbudowania wieży z tysięcy klocków. Biblioteczne Sieciaki wymyśliły samonaprowadzające się książki przyszłości, ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz klocków Lego Mindstorm w wykonaniu D. Mitoraja z Centrum Kształcenia Praktycznego i urodzinowe eksperymenty z Centrum Edukacji SOWA w Klubie Czytających Rodzin.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyło spotkanie z Grzegorzem Kasdepke zorganizowane przy wsparciu Jasielskiego Domu Kultury, wiele dobrych emocji i wiedzy o przyjaźni przyniósł spektakl w wykonaniu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. Szczególnie cieszy fakt, że w wielu aktywnościach Tygodnia Czytania dzieciom towarzyszyli rodzice, dziadkowie i opiekunowie, a dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i całych społeczności osiedlowych – Rady Osiedla Sobniów i KGW Sobniowianki, Komisji Opiniującej Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Klubu Seniora, Piekarni Jan Wątroba, Barbara Wątroba – gwar głośnego czytania i kreatywnej zabawy słychać było w całym mieście. Z pewnością dobre wspomnienia pomogą utrwalić książki w domowych biblioteczkach dzieci, rozdane dzięki wsparciu sponsora jasielskiej edycji Tygodnia Czytania – firmie PGNiG S.A.
Serdecznie dziękujemy sponsorowi i wszystkim partnerom, patronom medialnym i wolontariuszom. Mamy nadzieję na wspólny dalszy ciąg akcji „Całe Jasło czyta dzieciom”.
Sponsorem XIII OTCD „Całe Jasło czyta dzieciom” jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. portal Jaslonet.pl
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x