KulturaMBP

Klub Podróżnika MBP – Atrakcje Dolnego Śląska

W środę 14 października 2015 r. Jasielski Klub Podróżnika działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle zainaugurował nowy cykl spotkań „Polska w moim obiektywnie”, poświęconych turystyce krajowej. W podróż po Dolnym Śląsku zaprosił zebranych Tomasz Dobrowolski.

Klub Podróżnika MBP - Atrakcje Dolnego Śląska
Klub Podróżnika MBP - Atrakcje Dolnego Śląska
Jedną z wielu atrakcji Dolnego Śląska jest, wciąż tajemniczy, niemiecki projekt budowlany „Riese” zrealizowany w czasie II wojny światowej w Górach Sowich i w zamku Książ. W masywach gór, za cenę życia kilku tysięcy więźniów, wykuto kilkanaście kilometrów tuneli. W zdecydowanej mierze są to podziemne tunele i zabudowania, choć istnieje też część naziemna. Powstało sześć głównych kompleksów m.in. kompleks w masywie góry Włodarz, do którego prowadzą cztery wejścia, kompleks Głuszyca-Osówka z trzema podziemnymi sztolniami oraz kompleks Soboń z budynkami naziemnymi i bunkrem.
Wielkie wrażenie na zebranych zrobiły fotografie zespołu pałacowego w Kamieńcu Ząbkowickim. Imponujący pałac, nazywany często perłą architektury neogotyckiej, wraz z pięknym, 120-hektarowym parkiem powstał w XIX w. z inicjatywy Marianny Orańskiej. Łączy on wątki architektury późnego gotyku angielskiego, średniowiecznych warowni krzyżackich, budowli sycylijskich i mauretańskich. Autorem projektu pałacu był Karl Friedrich Schinkel. Pałac został zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 75×48 m i otoczony ponad 400-metrowym murem. Obiekt posiada piękny park z tarasami, fontannami, oczkami wodnymi, pergolami, romantycznymi grotami.
Klub Podróżnika MBP - Atrakcje Dolnego Śląska
Klub Podróżnika MBP - Atrakcje Dolnego Śląska
Kolejnym ciekawym obiektem na trasie podróży był ewangelicki kościółek parafialny Wang, który został przeniesiony z miejscowości Vang w Norwegii do Karpacza w Karkonoszach. Kościół został zbudowany z sosnowych bali na przełomie XII/XIII wieku. Powstał jako jeden z około tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) i uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Podróżników „Za Horyzont”.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x